16 Ekim 2011 Pazar

Kürecik-Malatya ortak hareket edecek

Kürecik Halk Komitesi, Malatya Füze Kalkanı Karşıtı Platform çalışmalarına katılma kararı aldı. Komitenin belirlediği 3 Kürecikli, platform toplantılarına katılacak.


Malatya'ya kurulmak istenen füze kalkanı radar üssüne karşı Kürecikliklerin tepkisi sürüyor. 2 Ekim günü yapılan mitingin ardından ABD'li ekibin fizibilite çalışması için Kürecik'e gitmesine tepki gösteren halk yeni eylem planları için bir araya geldi.

Kürecik Halk Komitesi ile Malatya Füze Kalkanı Karşıtı Platform tarafından Kürecik'te gerçekleştirilen toplantıda, çalışmaların ortaklaştırılması kararı alındı. Karar doğrultusunda Kürecik Halk Komitesi'nden seçilen 3 kişi, platform toplantılarına katılacak, ortak hareket edilmesi sağlanacak. Toplantıda, Kürecik Halk Komitesi, 19 Kasım günü Malatya Füze Kalkanı Karşıtı Platform tarafından Malatya'da yapılması planlanan mitinge katılım kararı da aldı.

Radar üssünün kurulması için birkaç gün önce ABD'li ekibinin Kürecik'e gitmesine tepki gösteren Kürecikliler, yeni eylem planları üzerine de tartışmalar yaptı. Toplantıdan somut bir karar çıkmazken, önümüzdeki günlerde yeniden bir araya gelineceği öğrenildi.

Füze Kalkanı'na karşı yürüyüş

NATO ve Füze Kalkanı Karşıtı Birlik, Kürecik'te yapılması planlanan füze kalkanına karşı Kadıköy'de kitlesel yürüyüş gerçekleştirdi.


"Siyonizme kalkan olmayacağız", "Katil ABD Ortadoğu'dan defol", "Kürecik'te kalkan istemiyoruz" sloganlarıyla yapılan yürüyüşün ardından Rıhtım Meydanı'nda basın açıklaması yapıldı.

Açıklamayı okuyan Veysel Şahin, Malatya'nın Kürecik Beldesi'ne yerleştirilmesine karar verilen füze kalkanının emperyalizmin silahlarının, bombalarının konuşlanması, ülkenin emperyalistlere peşkeş çekilmesi demek olduğunu ifade etti.

"İzin vermeyelim! ABD emperyalizminin halkları birbirine düşman etme politikalarına, Kürecik'e yerleştireceği füze kalkanı ile bölgede siyasi, ekonomik hakimiyet alanını genişletmesine, ülkemizi silahları, bombaları ve askerleriyle işgal etmesine izin vermeyelim" şeklinde konuşan Şahin, "Gücümüz tarihsel ve bilimsel haklılığımızda; eşit, özgür, bağımsız ülke düşüne olan sonsuz inancımızdadır" dedi.

Kaynak: ETHA