15 Ekim 2011 Cumartesi

Çocuk Ölümleri Dursun Diye Koşacaklar

Avrasya Maratonu'nda bir grup, çocuk adımlarıyla koşarak hayatını kaybeden çocuklara dikkat çekmeyi amaçlıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise bu yıl maratonda sosyal mesaj verilmesini yasakladığını duyurdu.

Pazar günü (16 Ekim) koşulacak olan Avrasya Maratonu'nun halk koşusu bölümüne katılacak olanlar arasında bir grup, 2009'da Lice'de hayatını kaybeden Ceylan Önkol, 2004'te Mardin Kızıltepe'de hayatını kaybeden Uğur Kaymaz, bu yıl Kandil'deki hava harekatı sırasında hayatını kaybeden Solin Şemal ve yine hayatını kaybeden 450 Kürt çocuğu için koşacak.

Kürt şair-yazar ve aktivist İbrahim Halil Baran'ın çağrısı ile koşuya katılacak olan grup çocuk ölümlerini gündeme taşımayı istiyor.

"Çocuk ölümleri son bulsun"

İlk olarak geçen yıl "Çocuk Adımlarla Ceylanlar Koşusu" adıyla düzenlenen ve yüzden fazla koşucunun tişörtlerinde Ceylan Önkol, Canan Saldık, Uğur Kaymaz, Ahmet İmre ve Fırat Basan'ın fotoğraflarıyla katıldığı halk koşusunda grup sonuncu olmak için koştu. Çocuk ölümlerinin son bulması için yarışmada sonuncu olan ve çocuk adımlarıyla yürüyen eylemciler, hayatını kaybeden çocukları bir de maraton sayesinde gündeme getirmeyi amaçlıyor.

Facebook ve Twitter üzerinden yapılan çağrıdan sonra 400 dolayında katılımın beklendiği koşunun düzenleyicisi İbrahim Halil Baran 1989'dan bu yana uygulanan savaş politikalarında çocuklar da dahil çok fazla insanın öldüğünü vurguladı. "O tarihten bugüne 450 dolayında Kürt çocuğu hayatını kaybetti. Bunların çoğu etnik kimliklerinin farkında bile değilken veya henüz adı bile konmamışken Kürt olmanın bedelini ödediler" diyen Baran son sekiz ayda 14 Kürt çocuğun hayatını kaybettiğini, Birleşmiş Milletler ve UNICEF gibi kurumların sessiz kaldığını belirtti.

Sosyal mesaj yasağı

Öte yandan Avrasya Maratonu'yla ilgili olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş. Genel Müdürü Alpaslan Baki Ertekin 1 Ekim'de düzenlediği basın toplantısında maratonda sosyal mesaj verilmesinin yasaklandığını açıklamıştı.

Katılımın 120 bin kişiyle sınırlandırıldığını belirten Ertekin başka yasaklardan da söz etmişti: "Köprü üzerinde sadece fotoğraf çekimi süresi kadar beklenebilecek. Mangal yapmak, çay içmek gibi aktiviteler yasak. Maratonu kullanarak sosyal mesaj verilmesine müsaade yok. Maraton güzergahına titiz aramalardan sonra girilebilecek."

Kaynak: Bianet