29 Ekim 2011 Cumartesi

Kürecik’te direniş çadırı açıldı

Kürecik Halk Komitesi, füze kalkanı kurulmak istenen bölge üzerindeki Karahan Geçidi'nde çadır açtı. Jandarma açılan çadırın kaldırılmasını istedi. Halk direndi, Kürecik'te kurulmak istenen füze kalkanına karşı direniş çadırı açıldı.


Kürecik’te kurulmak istenen füze kalkanına karşı Kürecik Karahan Geçidi'nde direniş çadırı açıldı. Köylülerin ve Kürecik Halk Komitesi'nin daha önceki toplantılarında almış oldukları karar bugün hayata geçirildi.

“Füze kalkanına hayır”, “Kürecik'te füze kalkanı istemiyoruz”, “Unutmadık, unutturmayacağız” yazılı devrimci önderlerin fotoğraflarının yer aldığı pankartlar asıldı.

150 kişinin katıldığı direniş çadırı kurma eyleminde Kürecik halkı adına Ercan Yılmaz açıklama yaptı.

NATO’nun, emperyalizmin savaş aygıtı olduğunu söyleyen Yılmaz, Kürecik halkının savaşın suç ortağı olmayacağına dikkat çekti. Yılmaz, AKP’nin, ABD’nin çıkarları doğrultusunda halkı tehlikeye attığını kaydeden, füze kalkanıyla Kürecik ve dolayısıyla Malatya’nın savaşın hedefi haline getirildiğini belirtti.

Füze kalkanı üssünün çevreye yayacağı radyasyonun Kürecik'in çevre ve doğa tahribatına yol açacağını ifade eden Yılmaz, “Ağaçlar kuruyacak, sular zehirlenecek ve bölge insansızlaşacak” dedi.

Bugüne olduğu gibi bundan sonra da Kürecik’te kurulacak olan füze kalkanına karşı mücadeleye devam edeceklerini aktaran Yılmaz, tüm Malatya ve Türkiye halkını duyarlı olmaya çağırdı.

Yılmaz’ın ardından Malatya Füze Kalkanı Karşıtı Platform adına söz alan Eğitim-Sen Şube Başkanı Ali Ekber Baytemur, 19 Kasım’da Malatya’da düzenlenecek olan füze kalkanı karşıtı mitinge katılım çağrısı yaptı. Baytemur, mücadeleyi füze kalkanını kaldıracak bir aşamaya getirmeye çalışacaklarını kaydetti.

Açıklamaya ESP İl Başkanı Ayhan Yener ve ESP üyeleri de katıldı.

Kürecik halkının Karahan Geçidi'nde füze kalkanı üssüne karşı çadır kurma eylemleri sürerken, füze kalkanı üssüne yük taşıyan araçların geçişi de devam etti.

Kaynak: ETHA