20 Ekim 2011 Perşembe

BEDAŞ işçilerinin hukuk mücadelesi sürüyor

BEDAŞ işçilerinin hileli ihale davasında Enerji Sen müdahillik başvurusunda bulundu. İşçiler, duruşmadan sonra adliye önünde açıklama yaptı.

Boğaziçi Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (BEDAŞ) çalışanlarının yasadışı çalıştırılmasıyla ilgili davaya bugün devam edildi.

İstanbul 3. İş Mahkemesi'nde görülen davanın duruşmasında, Enerji Sen müdahillik başvurusunda bulundu. Mahkeme, müdahillik talebini 20 gün içerisinde sonuçlandıracağını bildirirken, duruşmayı 21 Aralık'a erteledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, BEDAŞ'ta çalışan 1750 işçiyle ilgili 6 ayrı ihale dosyasında muvazaa (hile) kararı vermişti. BEDAŞ, muvazaa kararına itiraz etmişti.

KARTAL: HUKUK EGEMENLERİN ÇIKARINA

Enerji-Sen üyesi BEDAŞ işçileri duruşmadan sonra Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Enerji-Sen Genel Başkanı Kamil Kartal, Taksim'e yapmak istedikleri yürüyüşü dünkü çatışmadan dolayı ertelediklerini söyledi. Kartal, Enerji-Sen ve enerji işçileri olarak süren çatışma ortamına ve ölümlere karşı olduklarını vurguladı.

Kartal, şöyle konuştu: "Bu taşeron sistemi devam ettiği sürece, kölelik dönemlerini andırırıcasına insanların ihaleler ile işe alındığı, işlerine son verildiği pek çok uygulamaya tanıklık etmeye devam edeceğiz. Hukuk ve adalet denilen şey sadece egemenlerin çıkarlarına hizmet etmemelidir, bugün yaşanan tam da budur. Hukuksuzluğa karşı hakkını, hukukunu arayanlar açlıkla terbiye edilmek isteniyor, sokağa atılıp perişan edilmeye çalışılıyorsa o ülkede haktan hukuktan adaletten bahsetmek mümkün müdür?"

AKP iktidarı eliyle uygulanan taşeronlaştırma-güvencesizleştirme-örgütsüzleştirme eksenli neoliberal politikaların sonuçları bir gün işten atılma, bir gün aylarca maaş alamama, bir gün iş cinayetlerine kurban gitme olarak karşımıza çıkıyorsa, o zaman bizim sadece yasal olarak mahkemelerde koşuşturmamız değil fiili ve meşru olan her türlü mücadele yöntemlerini denemekten başka ne şansımız var? Ve biz bu mücadele yöntemlerini yaşama geçirmekten kaçınmayacağız. Umut birliğimizde, umut dayanışmamızda, umut mücadelemizde."

Kaynak: ETHA