19 Ekim 2011 Çarşamba

8 Mart Komitesi yargılandı

8 Mart mitingi nedeniyle haklarında dava açılan kadınların yargılanmasına devam edildi. Adana Kadın Platformu, davayı "utanç verici" olarak değerlendirdi.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü düzenlenen miting nedeniyle haklarında dava açılan kadınların yargılanmasına 4. Sulh Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. "2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet etmek"le suçlanan kadınların ifadeleri alındı. Dava eksik savunmaların tamamlanması, dosyaya sadece çözümü sunulan CD'lerin Emniyet Müdürlüğü'nden istenmesi için 3 Şubat 2011 tarihine ertelendi.

Adana Kadın Platformu dava ilgili olarak İnönü Parkı'nda açıklama yaptı. Platform adına açıklamayı okuyan Serpil Arslan, davayı "utanç verici" olarak tanımladı.

Arslan, şunları söyledi: "Yargılamalar halkın düşünce, eylem ve örgütlenme özgürlüğüne karşı bir saldırıdır. Açılan davalar yoluyla barış ve kardeşlik talepleri kısılmaya çalışılmakta, toplumsal muhalefete ve onun temsilcilerine gözdağı verilmek istenmektedir. Bu yargılamalara sebep olan zihniyet, Kürt sorununun barışçıl, siyasi çözümüne engel olan, çözümü savaşta ve şiddette arayarak operasyonlar düzenleyen, sınır ötesi harekatlar için tezkereler çıkaran, binlerce BDP’liyi KCK davaları adı altında hapseden zihniyet ile aynıdır.”

Arslan, tüm baskı ve engellemelere rağmen mücadeleye devam edeceklerini belirterek, "Bu haksız yargılamalar karşısında herkesi, demokratik hakların, düşünce, ifade ve örgütlenme özgürlüğünün savunulması konusunda duyarlı olmaya, bu süreci bizimle birlikte takip etmeye çağırıyoruz" dedi.

Kaynak: ETHA