25 Ağustos 2011 Perşembe

Mühendisler nükleer sızıntıdan korkmadı!

Akkuyu nükleer santralında görevlendirmek üzere Rusya'nın eğiteceği mühendis adayları, nükleer sızıntı tehlikesini mutfak tüplerinin riskiyle kıyaslayan Başbakan Erdoğan'ı aratmadı.

Akkuyu nükleer santralında görevlendirmek üzere Rusya'nın Moskova'da eğiteceği 50 öğrenci, dün Enerji Bakanı Yıldız'la buluştu. 6'sı kız olan öğrenciler, 5.5 yıllık eğitimin ardından nükleer mühendisi olarak çalışacak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Akkuyu Nükleer Santralı'nda çalıştırılmak üzere Rusya'da eğitim görecek öğrencileri Bakanlık binasında kabul etti. 50 kişilik kontenjan için 9 bin genç başvurmuştu. Elemede seçilen öğrenci Moskova'da 5.5 yıl sürecek eğitimin ardından nükleer mühendisi olarak yurda dönecek ve Akkuyu nükleer santralında çalışmaya başlayacak.

Bakan Yıldız eylülde Moskova'ya gidecek öğrencilere hitaben şöyle konuştu: 'Sizler, Türkiye'nin geleceğine konan tuğla taşlarından bir tanesi olacaksınız. 5,5 yıllık bir eğitim sürecinden sonra, biz o zamana kadar inşallah santralı hazırlamış olacağız, siz de gelip ülkenize hizmet etmiş olacaksınız. Bizler için vazgeçilmez elemanlar arasına gireceksiniz' dedi. Yıldız, öğrencilere en az 500 dolarlık burs, sigorta, sağlık güvencesi, barınma imkanları sağlanacağını söyledi. Akkuyu'da çalışırken alacakları maaşın sorulması üzerine de Yıldız, 'Ücreti daha sonra konuşuruz' dedi. 50 öğrenciden 6'sının kız olmasına dikkat çekilmesi üzerine de Yıldız, seçimin cinsiyete değil, puana göre yapıldığını söyledi.

'RENGİN'İ BİZE ALALIM'

Öğrencileri temsilen de Bilkent Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü'nde öğrenim gören Rengin Türker söz aldı. Türker, nükleer enerjiyi överken, bu enerji kaynağının alternatifsiz ve ucuz olduğunu savundu. Türker'in nükleer teknolojilere yönelik bu övgü dolu sözleri üzerine Bakan Yıldız, 'Rengin'i Rusya'ya yollamak yerine direkt Bakanlığa alalım' diye espri yaptı. Fukushima'daki sızıntının kendilerinde korku yaratıp yaratmadığının sorulması üzerine de Türker, 'Yürürken bile kafamıza şimşek düşebilir' dedi. Türker'in sözleri Başbakan Erdoğan'ın, Riski olmayan hiçbir yatırım yok. Yani evinize Aygaz tüpü de o zaman koymamak gerekir" açıklamalarını hatırlattı.

Kaynak: Haberlink