28 Ağustos 2011 Pazar

Gaz bombasıyla vurulan Ayhan hayatını kaybetti

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde operasyonların durması için sınıra yürümek isteyen kitleye Vali Muammer Türker'in emri ile yapılan müdahale sonucunda BDP Van İl Genel Meclisi üyesi Yıldırım Ayhan yaşamını yitirdi.

Operasyonların ve çatışmaların durması için Şırnak'ın Silopi ilçesi ile Hakkari'nin Çukurca ilçesinde 16 ilden gelen ve aralarında BDP'li milletvekilleri, belediye başkanları, sivil toplum örgütleri, barış anneleri inisiyatifi ve kadın derneklerinin de bulunduğu binlerce kişiye Şırnak ve Hakkari valilikleri tarafından izin verilmedi.

Habur Sınır Kapısı'na gitmek için Silopi'nin Başverimli beldesinden yola çıkan binlerce kişi asker ve polis tarafından engellenirken, Hakkari'de bir araya gelen binlerce kişi bugün sabah saatlerinden itibaren yolda çeşitli engellemelere rağmen Çukurca ilçesine doğru yola koyuldu.

Vali Muammer Türker'in emri ile Çukurca'ya girmelerine izin verilmeyen binlerce kişi ilçeye 10 kilometre kala Narlı köyü yakınlarında oturma eylemi yaptı. Burada BDP'li milletvekillerinin Valilik, Kaymakamlık ve askerlerle yaptıkları görüşmeden sonuç çıkmayınca binlerce kişi oturma eylemine başladı.

HEDEF AYSEL TUĞLUK MUYDU?

Yaşanan oturma eylemi ardından Valilik emri ile kitleye askerler gaz bombaları ile saldırdı. Olaya tanık olan görgü tanıklarının anlatımına göre, kilolu, beyaz tenli ve gözlüklü yüzbaşı rütbeli bir subayın milletvekili Aysel Tuğluk'u hedef alan gaz bombasının isabet ettiği BDP Van İl Genel Meclis üyesi Yıldırım Ayhan yaralandı.

Kitleye yönelik saldırı devam ederken, ağır yaralanan Ayhan önce Çukurca'ya daha sonra da helikopterle Van Yüzüncü Yıl Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Ayhan burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Ayhan'ın ölüm haberi ardından Araştırma Hastanesi önünde halk ve BDP'liler birikmeye başladı.

BDP: Ayhan'ın ölümünden AKP hükümeti sorumludur

Çukurca sınır hattındaki canlı kalkanlar, göğsüne isabet eden gaz bombasından yaşamını yitiren BDP'li Yıldırım Ayhan'ın cenaze törenine katılmak üzere eylemlerine son verip, Van'a geri döndü. BDP Eş Genel Başkanı Hamit Geylani, Ayhan'ın ölümünden AKP hükümeti, Hakkari Valisi ve Çukurca Kaymakamı sorumlu olduğunu vurguladı.

Demokratik Toplum Kongresi'nin (DTK) çağrısı üzerine operasyonları protesto etmek amacıyla Hakkari'nin Çukurca İlçesi'ne giden canlı kalkanlar, askerin müdahalesinde göğsüne aldığı gaz bombasından yaşamını yitiren Van İl Genel Meclis Üyesi Yıldırım Ayhan'ın cenazesine katılmak üzere eylemlerine son verip, Van'a döndü. Geri dönmeden önce kısa bir açıklama yapan BDP Eş Genel Başkanı Hemit Geylani, olayın sorumlusunun AKP hükümeti, Hakkari Valisi ve Çukurca Kaymakamı olduğunu söyledi. Olaydan önce Hakkari Valisi Muammer Türker ile görüştüğünü ve Vali'den olay yerine yetişinceye kadar müdahale edilmemesini istediklerine dikkat çeken Geylani, süre tanınmadan müdahalenin başladığını dile getirdi. Olayın failleri belli olduğunu da dile getiren Geylani, olayın hesabını soracaklarını ifade etti.

Kürt coğrafyasında akıtılan kanın sonunda kutsal Çukurca toprağına da akıtıldığını belirten Geylani, "Biz barış için bedenini kalkan yapmaya gelen ve hayatı kaybeden Yıldırım Ayhan'ı barış şehit ilan ediyoruz ve onun yollarında mücadele edeceğimize söz veriyoruz" dedi. Kür halkı üzerinde 30 yıldır imha ve inkar politikasının sürdüğünü belirten Geylani, 30 yıldır bitirilmeyen Kürt halkının bundan sonrada asla bitirilemeyeceğini söyledi.

Geylani, şöyle konuştu: "Bu akan kanın sorumlusu Hakkari Valisi, Çukurca Kaymakamı ve AKP hükümetidir. Bu olayın yaşanmaması için bütün görüşmelerimiz sonuçsuz kaldı. İçişleri Bakanı telefonlarımıza cevap vermedi. Vali 15 dakika içinde müdahale edileceğini söyledi. Bütün ısrarımıza rağmen vali olay yerine yetişmemize bile izin vermeden müdahale talimatını verdi. Bunun için bu olayın failleri bellidir. Başbakan ve buradaki yetkililerdir." Geylani, bedeli ne olursa olsun mücadelelerini sürdüreceklerini belirterek, asla mücadelelerinden taviz vermeyeceklerini dile getirdi.

Yapılan açıklamadan sonra kitle Yıldırım Ayhan için Van'da yapılacak olan cenaze törenine katılmak üzere Van'a doğru yıla çıktı.

Kaynak: ANF