28 Ağustos 2011 Pazar

Af Örgütü, Kortek katliamının soruşturulmasını istedi

Uluslararası Af Örgütü, Türk ordusunun hava saldırısı sonucu 7 sivilin yaşamını yitirmesiyle ilgili bağımsız ve adil bir soruşturmanın yürütülmesini istedi.

Af örgütü yaptığı açıklamada, 21 Ağustos günü meydana gelen olayda, Huseyîn Mustefa Hesen, 43 yaşındaki eşi Mer Haci Mam Kak, kızı 20 yaşındaki Rezan Huseyîn Mustefa, iki kız çocukları Sonya Şemal Hesen ile Solîn Şemal Hesen, oğlu 11 yaşındaki Zana Husseyîn Mustefa ile yeğeni 10 yaşındaki Oskar Xuzer Hesen’in yaşamını yitirdikleri hatırlatıldı.

7 sivilin Türk savaş uçaklarının saldırısı sonucu yaşamlarını yitirdiklerinin bildirildiği kaydedilen açıklamada, saldırının Güney Kürdistanlı siyasetçi gazeteci ve insan hakları örgütleri yanı sıra halk tarafından da düzenlenen protestolarla kınandığı belirtildi.

Türk yetkililerine olayla ilgili “adil ve bağımsız soruşturma” açma çağrısında bulunan Af Örgütü, “Türk ordusunun uluslar arası insani hukuk ile uluslar arası insan haklarına saygılı davranıp davranmadıklarını içerecek olan” soruşturma sonuçlarının kamuoyuna da açıklanmasını istedi. Af Örgütü ayrıca, olayla ilgili şüphelilerin uluslar arası adil yargılama çerçevesinde yargılanmasını, yaşamını yitirenlerin ailelerine tazminat ödenmesini istedi.

Kaynak: ANF