25 Ağustos 2011 Perşembe

Belediye İşçilerine Yine Saldırı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Fatih İtfaiyesi'nde çalışan Belediye-İş üyesi işçilerin sendika değiştirme baskısına karşı yaptıkları eyleme polis cop ve biber gazıyla müdahale etti.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Fatih İtfaiyesi'de çalışan Belediye-İş Sendikası'na  bağlı iki yönetici, dört işyeri temsilcisi ve 12 üye işçi, Belediye-İş'ten Hizmet-İş'e geçmeleri için "sürgüne gönderme" tehdidi ile yapılan baskıyı protesto etti; polis cop ve biber gazı ile müdahale etti.

Belediye-İş Sendikası İstanbul Şubeleri binası önünden dün (24 Ağustos)  toplanan işçiler, İtfaiye Daire Başkanlığı önüne doğru yolu trafiğe kapatarak yürüdü.

Yapılan açıklamada, Belediye İş üyelerine sekiz aydır sürgün tehdidi ile sendika değiştirmeleri için baskı yapıldığı ancak işçilerin sendika değiştirmemekte kararlı olduğu belirtildi.

Açıklamanın ardından işçiler, Unkapanı'ndaki surların üzerine büyük bir pankart asarak İtfaiye Daire Başkanı Ali Karahan'ı protesto etti.

Pankartta İtfaiye Daire Başkanı Ali Karahan tarafından Anadolu Yakası İtfaiye Müdürü Mehmet Eroğlu'na 14 Şubat 2011'de gönderilmiş e-posta iletisi yazılıydı.

E-posta iletisinin içeriği imla hatalarına dokunulmaksızın şu şekilde:

"Mehmet abi hayırlı kandiller. İşçi sendikası çalışmalarında senden istifa edipte hizmet işe geçen işçi sayısı 8 .çok kötü senin performansına yakışmayan bir durum.bence güvendiğin bir işçi arkadaş üzerinden bu sayısı çoğaltman gerekiyor. Birde hizmet iş bizim işçilerin lehine olacak. Eğer anlaşılmayan bir durum varsa hizmet iş den ali Osman kart beyle tekrar görüşebilirsiniz.mehmet abi biraz çalışmak gerekiyor. ali Osman kart beyle görüşebilirsiniz.ali Osman kart beyin cebi. 05.. ... .. .."

Pankart polis müdahalesiyle indirildi. Açıklamanın ardından sendikaya dönen işçilere Büyükşehir Belediye binası önünde polis cop ve biber gazı ile saldırdı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde çalışan Belediye-İş'e üye işçiler de pazartesi (22 Ağustos), Hizmet-İş'e geçmeleri için yapılan baskıları İBB önünde yolu trafiğe kapatarak protesto etmiş, çevik kuvvet işçilere biber gazı ve copla saldırmıştı.

Kaynak: Bianet