3 Mayıs 2012 Perşembe

Suriye Savaş Suçu mu İşledi?

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün raporunda, Suriye ordusunun 12 Nisan'daki ateşkes öncesi "savaş suçu işlediği" ileri sürüldü.


New York merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), 12 Nisan'da uygulamaya konan ateşkes öncesi Suriye'de yargısız infaz yapıldığı, evlerin yıkıldığı ve uluslararası hukukun ihlâl edildiğine dair kanıtları olduğunu açıkladı.

Örgüt, ordunun ateşkesin yürürlüğe girdiği 12 Nisan'dan önce "savaş suçu işlediğini" ifade etti.
Muhalifler, Suriye'nin kuzey kenti Halep'te de Özgür Suriye Ordusu'nun tuzağına düşen 15 güvenlik görevlisinin ve iki muhalifin öldüğünü duyurdu.

"İki haftada 38 kişi öldürüldü"

Örgüt, 38 sayfalık raporunda, Suriye ordusunun Mart ayının sonu ve Nisan ayının başındaki iki haftalık süreçte, İdlib'te düzenlediği saldırılarda en az 95 kişiyi öldürdüğünü ifade etti.

HRW üyesi Anna Neistat, "Suriye hükümetine bağlı birlikler ateşkes öncesi zarar vermek için her dakikayı kullanıyor gibiydi. Suriye'nin tankları, helikopterleri İdlib'te birbiri ardına kentleri vuruyordu" dedi.

Örgütün "Kalbimi Yaktılar: Barış Planı Müzakereleri sürecinde kuzey kenti İdlib'teki Savaş Suçları" adlı raporu, savaş suçu sayılabilecek onlarca infazı, sivil ölümü ve sivil mülklerine verilen zarar ile işkenceyi de belgeledi.

Çocuklar da öldürüldü

Rapora göre, hükümet güçleri onlarca çocuğu da katletti.

"Güvenlik güçleri keyfi olarak ve yasal temel olmaksızın onlarca kişiyi de gözaltına aldı. Devlet Başkanı Beşar Esad'ın siyasi tutukluları serbest bırakacağı sözü vermesine rağmen gözaltına alınanların üçte ikisi hala tutuluyor."

İdlib'teki hükümet karşıtı protestocu Muhammed Salih Şamruh'un annesi, oğlunun güvenlik güçleri tarafından ele geçirilmesine şahit olduğunu belirtip "Onu üzmemek için güle güle bile diyemedim. O da hiçbir şey demedi. Gittiklerinde askerler onu unutmam gerektiğini söyledi" diye konuştu.

HRW, Şamruh'un 25 Mart'ta infaz edildiğini yazdı.

Çatışmalar devam ediyor

Ateşkes, Birleşmiş Milletler (BM) ile Arap Birliği ortak temsilcisi Kofi Annan'ın barış planının temel unsurunu oluşturuyor.

BBC'nin haberine göre, ateşkesin yürürlüğe girdiği 12 Nisan'dan bu yana şiddet seviyesinde belirgin bir düşüş yaşandı.

Ancak, Suriye'deki BM gözlemcileri çatışmaların devam ettiğini ve her iki tarafın da ateşkesin yükümlülüklerini ihlâl ederek sivil bölgelerde ağır silahlar temin ettiklerini aktardı.

Suriye hükümeti HRW'nin raporu hakkında yorum yapmadı.

Hükümet yetkilileri, 2 bin 450'den fazla sivilin ve 1340 güvenlik görevlisinin öldüğü şiddet olaylarından "terörist grupları" suçluyor.

BM'ye göre Esad karşıtı gösterilerin başladığı Mart 2011'den bu yana ölenlerin sayısı 9 binden fazla.

Kaynak: Bianet