2 Mayıs 2012 Çarşamba

Milyonlar 1 Mayıs'ta sokaktaydı

Türkiye'nin ve dünyanın dört bir yanında, milyonlarca kişi 1 Mayıs'ta öfkesini, direnişini, mücadelesini, tepkisini dillendirmek için sokaklarda, meydanlardaydı. 1886'da Haymarket olaylarıyla başlayarak günümüze kadar uzanan bir tarihsel gelişimi bulunan kapitalizme ve devlete karşı mücadele günü olan 1 Mayıs, yeryüzündeki iktidar karşıtlarının, "öteki"lerin, protesto seslerini çok renkli ve gür bir şekilde ortaya çıkardığı bir gün oldu. İstanbul, Amed, Dersim ve Ankara'dan tutun da Seattle, Oakland Montreal ve Berlin'e kadar birçok yerde şenlikli kutlamaların yanı sıra, kapitalizme karşı cüretkar serhildanlara sahne oldu. Türkiye genelinde ise ufak çaplı arbedeler ve polis provokasyonu dışında herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Geçtiğimiz ay en az 80 işçinin, iş cinayetlerine kurban gittiği düşünüldüğünde 1 Mayıs'ı bir bayram olarak nitelendirmeyen ve köleleştirmeye, sömürüye ve her türlü tahakküme karşı çıkan pek çok anarşist de meydanlardaydı.  

İSTANBUL

İstanbul'da dört ayrı koldan, Taksim 1 Mayıs alanına yüründü.


Şişli güzergahından işçiler ve sendikalarla birlikte birçok sosyalist, anarşist grup, Göçmen Dayanışma Ağı, "Dışarıdaki" gazeteciler, hukukçular, ekolojistler, İmece Toplumun Şehircilik Hareketi, kentsel dönüşüme karşı aktivistler, Aleviler ve Türkiyeli halklardan muhalif gruplar, taraftar grupları ve siyasî parti Taksim'e doğru yürüdü. Kortejin sonuna, yeşil bayrakları ve hayvanlara yönelik tahakkümü teşhir eden dövizleri ile hayvan hakları savunucuları/hayvan özgürlüğü aktivistleri de eklendi.


ICAD Türkiye Seksiyonu gözaltında kaybedilenlerin fotoğraflarıyla yürüyüşe katıldı.

Ana akım sendikaların dışındaki tüm sendikal hareketler, işçiden yana tavır koyan pankartları, dövizleri ile kortejdeki yerlerini aldı ve Taksim'e yürüdü.

Malatya Kürecikliler ise “Kürecik'te radar ve füze kalkanına hayır” pankartı arkasında yürüdü. Farklı yöre ve mahalle dernekleri de korteje katılım sağladı. Kentsel dönüşüm projelerinin mağdur ettiği mahallelerden de çok sayıda katılım oldu.
Taksim'e doğru ilerleyen grup ise, sık sık "Kapitalizme Karşı Doğrudan Eylem", "Yaşasın Hayvan Kurtuluşu", "İçeride ve Dışarıda Hücreleri Parçala" sloganlarını attı.


Pek çok aktivist, Harbiye'deki askeri müzenin parmaklıklarına "Hapishanelere Ateş, Tutsaklara Özgürlük! Rawin Sterk ve Osman Evcan Aramızda!" pankartı asarak, anarşist tutsak Rawin Sterk (İsmail Yıldız) ve Veganarşist Osman Evcan'a dayanışma ve sevgi mesajlarını yolladı.

Fatih Camii önünde toplanan antikapitalist Müslüman gençler, Fatih'ten Taksim Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Has Parti yöneticilerinin de aralarında olduğu grup, Türkçe, Kürtçe, Arapça ve Ermenice "Kölelere özgürlük" pankartı arkasında yürüyor. Cami avlusunda ilk olarak sokakta yaşayan çocukları temsilen Tufan Aslan bir konuşma yaptı ve sokak çocuklarının yaşamlarına dikkat çekti.


Kitle iş cinayetlerinde yaşamlarını yitiren işçilerin resimlerini cami avlusuna bıraktı ve gıyabi cenaze namazı kıldı.


Kortejde kadınların yoğunluğu dikkat çekti. Sömürüye uğrayan kadınların özgürlüğü ve eşitliği için yürüdüklerini belirten kadınlar, cinsel, ulusal, sınıfsal sömürüye dikkat çekiyor.


Antikapitalist Müslümanlar, Ermeni ve Alevi halkların katledilmesine karşı, vicdani ret hakkının tanınması için, nükleer santraller ve HES'lerin durdurulması için, Kürt sorununun demokratik çözümünün sağlanması, barışa bir ses vermek için 1 Mayıs'a katıldıklarını belirtti.


Beşiktaş'tan Taksim'e yürüyen TTB, TMMOB, Halkevleri, Öğrenci Kolektifleri ve diğer muhalif ve sosyalist gruplar da AKP Hükûmeti aleyhinde sloganlarla ve çok dilli “Su hayattır, satılamaz”, Halkevleri, “Metin Lokumcu onurumuzdur” pankartlarıyla alana giriş yaptı.

Tarlabaşı'ndan Taksim'e yürüyen ve ağırlığını KESK'in ve HDK bileşenlerinin büyük bir kısmının oluşturduğu yürüyüş kolu Taksim'e girdi.

Halkların Demokratik Kongresi çok dilli olarak “Yaşasın 1 Mayıs” yazılı pankart taşıdı.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde, Şişhane Kolu'nda sendikalar, feministler, partiler, LGBT'ler, öğrenciler, yaşam savunucuları vardı.

Şişhane yönünden Taksim Meydanı'na yürüyen kortej sendikalar, feministler, partiler, LGBT'ler, öğrenciler, yaşam savunucularından oluşuyordu. (Fotoğraflar)Bu yıl çok dilli pankartlar öne çıkarken, davul, zurna, tulum, zil, darbuka, def, trampet eşliğinde yapılan ve çocukların da olduğu yürüyüşte, sık sık halay çekildi.

Roboski katliamı da pankartlardaki yerini alırken, atanamayan öğretmenler, intihar eden öğretmenlerin resimleriyle anıldı.

"Evde, sokakta, işyerinde, erkek egemenliğine, kapitalizme direniyoruz" pankartıyla yürüyen feministler, evde 7/24 çalışan ve emeği görülmeyen kadınlar için alanlardaydı.Üçüncü kez 1 Mayıs'a katılan LGBT'ler, "Kapitalizme karşı LGBT'ler burada" pankartının arkasında, gökkuşağı bayrağıyla yürüdüler ve anayasada cinsel yönelim talep ettiler.


Üniversite öğrencileri de tutuklu 600 öğrencinin serbest bırakılmasını, daha özgür ve sermayeleştirilmeyen bir üniversite ortamı talep etti.


Hopa'da gösterilerde gaz bombası ile ölen Metin Lokumcu tulum eşliğinde anıldı. Yaşam savunucuları da hidroelektrik santrallere karşı (HES) alandaydı.

AGOS ÖNÜNDE HRANT ANILDI

Yürüyüş güzergahında bulunan Agos Gazetesi önü, her kortejin uğrak alanı oldu. Agos önünde duran bütün gruplar, sloganlarla Hrant Dink'i andı, antifaşist sloganlar attı.


Sarkis Çerkezyan'ın "Dünya hepimize yeter" sözünün Türkçe, Kürtçe ve Ermenice yazılı pankartın asılı olduğu Agos Gazetesi'nin penceresinden, çalışanlar sloganlara alkışlarla karşılık verdi.

FARKLI ULUSLAR RENK KATTI

Şişli koluna farklı ulusların katılımı renk kattı. Çerkesler, Gürcüler, Lazlar, Ermeniler, Pomaklar, Hemşinler, kendi pankartlarıyla 1 Mayıs'a katıldı ve "Anadolu diller mezarlığı olmasın" sloganını attı. Bu kortejlerin hepsinde anadilde eğitim hakkı, anadilin anayasal güvenceye kavuşturulması talebi dile getirildi. Nor Zartonk'un korteji canlılığı ile ilgi odağı oldu.

Birlik, Mücadele, Direniş ve Dayanışma Günü 1 Mayıs mitingi için yüz binlerce kişi Taksim Meydanı'nda bir araya geldi. Şişli, Tarlabaşı, Gümüşsuyu ve Fatih kolları 1 Mayıs alanında birleşti. Mitingde AKP Hükûmeti'nin, işçiler, emekçiler, Kürt halkı, muhalifler, devrimcilere yönelik saldırılarına karşı duruş sergilendi.

DİĞER İLLER...

Türkiye'nin hemen hemen her yerinde 1 Mayıs eylemleri ve etkinlikleri düzenlendi. Öne çıkan illerden haberler şöyle:

ANKARA

Ankara’da 1 Mayıs Dünya İşçi ve Emekçi Günü kutlamaları Tandoğan Meydanı ve Sıhhiye’de yapılırken, polis Sıhhiye’de gaz bombalı müdahalede bulundu. Kutlamaların iki ayrı yerde yapıldığı Ankara’da, sendika ve hükümet dışı örgütlerin Sıhhiye’deki gösterisine polis gaz bombaları ile saldırdı. Sabah saatlerinden itibaren Tren Garı önünde toplanan işçi ve emekçiler, Sıhhiye meydanına doğru yürüdü. Daha sonra Ankara Garı’na yürümek isteyen yüzlerce kişi, kendilerine engel olan polis barikatını zorladı. Polisin eylemcilere karşı gaz bombaları kullanması gerginliği arttırdı. 

HDK, "Savaş ve sömürüye karşı iş, barış, adalet, özgürlük" ve 12 dilde yazılı olan "Yaşasın 1 Mayıs" pankartı ile kutlamalara katılırken, BDP, "Newroz coşkusuyla 1 Mayıs'ı kutluyoruz", DÖKH ise "Özgür kadın özgür toplumdur" pankartlarını açtı. Tutuklu bulunan üniversite öğrencileri ile dayanışma mesajları içeren çok sayıda pankart taşındı.Anarşistler de Ankara Anarşi İnisiyatifi ve Anarşist Komünist Kolektif ortak pankartıyla yer aldılar. Korteji görüp dışarıdan katılanlarla birlikte 300'e yakın kişiyi bulan kortej, arama noktasından geçerken üzerlerinin polis tarafından aranmalarını istemedikleri için tertip komitesi ve polisle gerginlik yaşadı. "Yüreğimizde yeni bir dünya taşıyoruz. Bu yürek attıkça sürecek kavga" yazılı pankartla yürüyüşe katılan anarşistler çeşitli anarşist ve isyancı yazarlardan alıntı yaptıkları portre resimlerini taşıdılar.

DERSİM


Dersim'de sendikalar, odalar ve siyasi partiler tarafından Seyit Rıza Parkı'nda düzenlenen 1 Mayıs mitinginde kitle polis terörüne maruz kaldı. Kentin değişik noktalarında bir araya gelen binlerce emekçi alkış, slogan ve zılgıtlarla miting alanına doğru yürüyüşe geçti. Miting alanını bariyerlerle çeviren polis, önce gelen emekçilerin 1 Mayıs'ını kutladı. Alana girişler devam ederken polis kısa süre sonra alana giren emekçilerin üstlerini arayarak, kamera çekimi yaparak gelenleri görüntülemek istedi. Uygulamaya tepki gösteren emekçiler ile polis arasında gerginlik çıkarken, polis kitleye gaz bombaları ile saldırdı. Alana girmek isteyenlerin üzerine gaz bombası atan polis ile emekçiler arasında çatışma çıktı. Saldırıya taşlarla karşılık veren kitle, polis bariyerlerini yıkarak miting alanına girdi. Miting Tertip Komitesi ile emniyet yetkilileri arasında yapılan görüşmelerin ardından olaylar sona erdi.

AMED


Sendikalar tarafından organize edilen mitinge, sosyalist parti ve örgütler, TMMOB, LGBTT, İşçi Filmleri Atölyesi ve Devrimci Müslüman gençler de katıldı.

Diyarbakır'da yapılan 1 Mayıs kutlamaları ardından Bağlar ilçesinde polisle göstericiler arasında çatışma çıktı. İstasyon Meydanı'nda yapılan 1 Mayıs mitingi ardından, Bağlar ilçesi Dörtyol ve Kuruçeşme bölgelerinde gösteri yapan gruplar ile polis arasında çatışma çıktı. Polisin zırhlı araçlarla müdahalesine göstericiler ses bombası ve molotof kokteylleri ile karşılık verdi. Protestocu gruplar ayrıca polisin gaz bombası ve tazyikli suyla yaptığı müdahaleye de taşlarlar karşılık verirken, akşam saatlerinde dağıldılar. Mitingde atılan sloganlar nedeniyle Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından inceleme başlatıldığı gelen haberler arasında.

MERSİN

Mersinliler taleplerini haykırarak 1 Mayıs'ı karşıladı. Geçen yıllara oranla katılımın yoğun olduğu kutlamalarda polis Roboski'ye ait fotoğrafların alana taşınmasını engellemeye çalıştı. Kısa süreli arbedenin ardından polis fotoğraflara el koydu.

Polis, BDP kortejinde ‘yasadışı’ sloganlar atıldığını iddia ederek korteje müdahale tehdidinde bulundu. Yürüyüş süresince BDP korteji polis ablukası altına alındı.Mersin'deki anarşistler ise 1 Mayıs kortejinde "İSYAN DEVRİM ANARŞİ", "NE PARTİ NE ÖNDER ANARŞİYE GÜÇ VER", "NE TANRI NE DEVLET ŞÜKRETME İSYAN ET", "PARALI PARASIZ EĞİTİME HAYIR", "AÇIM DİYE AĞLAMA, MARKETLERİ YAĞMALA", "KARAKOLLAR YIKILSIN POLİSLERE ÖZGÜRLÜK", "POLİS BOŞ DURMA EYLEMCİYE ÇAY GETİR" sloganları atarak yürüdüler. 

Kutlamaları düzenleyen Mersin Emek Platformu, Cumhuriyet Meydanı’na özelleştirme, taşeronlaştırma, sendikasızlaştırma ve iş cinayetlerine dikkat çeken pankartlar astı. ‘Bu işyeri Akkuyu’da nükleer santrale karşıdır’ yazılı pankart dikkat çekti. 

İZMİR

Gündoğdu Meydanı'nda buluşan onbinlerce kişi AKP Hükûmeti'ni çok sert bir şekilde eleştirdi. 135 gündür direnişte olan Billur Tuz işçileri de kürsüden taleplerini ve eleştirilerini aktardı.İzmir'deki anarşistler ise bu sene 1 Mayıs eylemlerine Kara Yel'in çağrısıyla "Anarşi Örgütlenmektir!" pankartı arkasında farklı bireylerin de dahil olmasıyla katıldı. Yaklaşık 80 kişilik grup kara, karakızıl, karayeşil bayraklarla miting alanına girerken, çeşitli anarşist sloganlar attılar.

BURSA


Anarşist Karnaval bu sene de 1 Mayıs'ta sokaktaydı. "İktidar Hayatı Hedef Aldığında, Hayat İktidara Direniş Olur!" pankartıyla eylemlere katılan anarşistler arama noktalarında üstlerini aratmak istememeleri üzerine polis ve tertip komitesiyle bir gerginlik yaşadılar. Barikatın girişinde "Kapana değil sokaklara" sloganı anarşistler bir süre sonra dağıldılar. 

RİZE

Rize'nin Fındıklı İlçesi'nde Arılı Köprüsü'nde bir araya gelen çeşitli sosyalist partiler ve Eğitim-Sen üyeleri sloganlarla Fındıklı Meydanı'na yürüdü. Kitle basın açıklamasının ardından Karadeniz'in merkezi eyleminin yapılacağı Hopa'ya doğru yola çıktı. “Çayda sömürüye son”, “Dereler özgürdür, özgür akacak”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Yaşasın işçilerin birliği, halkların kardeşliği” sloganları atıldı. 

ADANA

Adana'da Uğur Mumcu Meydanı'nda toplanan 15 bin emekçi, AKP zulmüne karşı direneceklerini duyurdu. HDK, 6 bin kişilik korteji ile dikkat çekti.

1 Mayıs kutlamaları için sendika, siyasi parti ve demokratik kitle örgütü üyeleri, Mimar Sinan Açıkhava Tiyatrosu'nun önünde toplandı. 15 bin kişi, sloganlarla Uğur Mumcu Meydanı'na yürüdü.

Mitingde AKP politikaları ve kadın cinayetleri de ayrıca protesto edildi.


SİVAS

1 Mayıs mitinginde, Aleviler ile tüm ezilen halkların mücadeleyi ortaklaştırması gerektiği vurgulandı.

Cumhuriyet Üniversitesi öğrencileri adına yapılan konuşmada ise son günlerde Sivas'ta tutuklanan 13 Kürt öğrenci hatırlatıldı ve AKP hükümetinin öğrenciler üzerinde uyguladığı baskıcı politikalar eleştirildi. 

ZONGULDAK

Zonguldak'ta Madenci Anıtı'nda yapılan 1 Mayıs mitingine katılım çok yoğun oldu, emekçiler Madenci Anıtı Alanı'na sığmadı. Hükûmetin, işçi haklarını yok sayan politikaları yoğun bir şekilde eleştirildi.

MALATYA

Malatya 1 Mayısı'nda Kürecik Halk İnisiyatifi, "Kürecik'te füze kalkanı istemiyoruz" yazılı pankart taşıdı. Kürecik'e füze kalkanı kurma hazırlığında olan ABD emperyalizmine karşı antiemperyalist mücadeleyi büyütme sözü verildi.

ANTEP

Antep'te İstasyon Meydanı'nda düzenlenen mitinge 5 bin kişi katıldı. Antepli emekçiler hep birlikte "Faşizme karşı omuz omuza" sloganını haykırdı.

Yürüyüş boyunca işsizliğe, yoksulluğa, kadın cinayetlerine karşı, gençliğe dönük saldırılarla ilgili konuşmalar yapıldı. TMY Yasası teşhir edilerek, "politik tutuklulara özgürlük" talebi yükseltildi. Roboskî'den Sivas'a adalet talebi dile getirildi.

URFA

Urfa'da düzenlenen 1 Mayıs mitingi "Ölüm değil, çözüm demek ve barışa bir şans vermek için" sloganıyla gerçekleştirildi.

Urfa Valiliği'nin mitinge izin vermemesi üzerine emekçiler, Topçu Meydanı'nda bir araya gelerek düzenledikleri açıklama ile yasak kararını protesto etti. Alanda polislerin aldığı yoğun önlemler dikkat çekerken, alana girişlerde emekçiler didik didik arandı.

Kutlamada çok sayıda kurum temsilcisi konuşma yaparak 1 Mayıs'ı kutlarken, AKP ile mücadele sözü verdi.

KONYA

Konya'da, 12 Eylül'den sonra ilk kez düzenlenen 1 Mayıs mitingine yüzlerce kişi katıldı. Coşkunun hakim olduğu mitingde, yüzler “Faşizme karşı omuz omuza” şiarını haykırdı.

NİĞDE

1 Mayıs Niğde'de de coşkuyla kutlandı. HDK bileşenlerinin yoğun katılımının dikkat çektiği kutlamada yüzlerce kişi taleplerini haykırdı. "Susma haykır halklar kardeştir", "Faşizme karşı omuz omuza", "Sokağa, eyleme, genel greve", "Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz" sloganları atıldı. Niğde merkezdeki kutlamanın ardından Ulukışla ilçesinde yapılacak kutlamaya gidildi.

NEVŞEHİR

Nevşehir'de Eğitim-Sen tarafından düzenlenen 1 Mayıs mitingine bin kişi katıldı. Mitingde özelleştirme, taşeronlaştırma ve iş cinayetlerine dikkat çekilirken Terörle Mücadele Yasası, özel yetkili mahkemeler de eleştirildi. Roboski katliamı da unutulmadı.

DÜNYADAN...

Vancouver (Kanada) - Şehrin en merkezi caddesinde bir yürüyüş gerçekleştirildi. Kocaman bir ateş yakıldı. Yaklaşık 50 kişilik göstericilere polis saldırarak dağıttı. Bir gözaltı var.

Oakland (ABD) - Demokratik kurum ve oluşumların örgütlediği barışçıl 1 Mayıs eylemleri öğle saatlerine doğru çeşitli banka, kapitalist şirketlerin mağaza camlarının kırılmasıyla ve polise taşlarla saldırılmasıyla birlikte militan isyan girişimlerine dönüştü. Polis göstericilere sert bir şekilde müdahale ederken, eylemciler gün boyu yol blokajları gerçekleştirip, polis arabalarını ateşe verdiler, kapitalist ve resmi kurumlarını hedef aldılar. Anarşist eylemciler bankaların içine girerek içerisini dağıtıp yıktılar. Yaklaşık 25 gözaltı var.

Seattle (ABD) - Occupy Seattle aktivistleri, anti-kapitalist bir yürüyüş gerçekleştirdi. Eylemciler içerisinde bulunan anarşist birey ve topluluklar polise taş ve havai fişeklerle saldırdılar.

New York (ABD) - Occupy Wall Street eylemcisi 1 Mayıs gösterisinde gözaltına alındı. Kara Blok'la polisler arasında sık sık arbede ve çatışmalar yaşandı.

Portland (ABD) - 1 Mayıs'ın ardından anarşistler bir Wells Fargo şubesine molotof kokteyleriyle saldırdılar, camları kırdılar. Bu eylem Seattle, San Francisco, Oakland, Portland, ve dünya çapında 1 Mayıs eylemleriyle ve hapishane endüstrisine tutsak edilmiş olanlarla  dayanışma için gerçekleştirildi.

Atina (Yunanistan) - Anarşistler, 1 Mayıs gösterileri sırasında"Devrimci Mücadele" davasındaki tutsaklarla dayanışmak için bir binaya "Krizin tek çözümü sosyal devrimdir! - Devrimci Mücadele davasından tutuklu bulunanlarla dayanışma" pankartı astılar.

Exarchia (Yunanistan) - Sabah saatlerinde başlayan yürüyüş polisin kitleye saldırması sonucu ara sokaklara yayılan çatışmalarla sürdü. Anarşistler polise taş, sopa ve şişelerle saldırdı. (VİDEO)

Berlin (Almanya) - Her sene sert çatışmaların yaşandığı Berlin şehrinde yapılan, yüzlerce insanın katıldığı yürüyüşe polis saldırdı. Akşam saatlerine kadar süren eylemlerde polisle göstericiler arasında çok sert çatışmalar yaşandı. Eylemciler banka ve kapitalist kurumlara saldırdı. Yollarda bulunan çöp konteynırlarını ateşe vererek yollara barikat kurdular. 117 polis yaralandı, 119 gözaltı var.

Hamburg (Almanya) - Berlin gibi Hamburg'da da polisle göstericiler arasında çatışmalar yaşandı. 23 gözaltı var. 5 polis yaralandı.

Santiago (Şili) - Polis göstericilere tazikli su ve gaz bombalarıyla saldırdı. Anarşistler yollara barikat kurup ateşe verdiler.

Bogota (Kolombiya) - Polis göstericileri gaz bombalarıyla dağıttı. Anarşistler kapitalist hedefleri ve polis araçlarına saldırdı.

Medellin (Kolombiya) - Kara Blok aktivistleri polisle çatıştı. Kapitalist ve resmi i kurumlara saldırdı. Ara sokaklarda kurulan barikatlar ateşe verildi, polis sokaklardan geçici bir süre de olsa püskürtüldü.

Tel Aviv (İsrail) - Yürüyüş sırasında bir eylemci gözaltına alındı.

Manama (Bahreyn) - Polisle göstericiler arasında çıkan şiddetli çatışmalarda onlarca eylemci gözaltına alındı.

* Bu haber Aforum, ETHA, Bianet ve ANF'den derlenmiştir.

* Fotoğraflar: Berk Demirbaş; ETHA; bianet.

Türkiye'den ve dünyadan 1 Mayıs kareleri için tıklayın.

Bianet'ten 1 Mayıs 2012 haberleri için tıklayın.