2 Mayıs 2012 Çarşamba

Feministival Başlıyor!


Bu sene üçüncüsü düzenlenen Feministival 3-4-5-6 Mayıs’ta İstanbul’da.


Feminist ilkelerle ve bağımsız bir grup gönüllünün düzenlediği Feministival başlıyor. Bu sene üçüncüsü düzenlenecek Feministival'de plastik örgüden fotoromana birçok atölye var.3-4-5-6 Mayıs'ta gerçekleşecek Feministivalin çağrı metni şöyle:

"Femnistival 2010 yılından beri düzenlenen, hiç kar amacı gütmeyen günlük güneşlik bir kendin yap festivaldir. Bu yıl da her sene olduğu gibi kendimiz çalıyor, kendimiz söylüyoruz. Geri dönüştürerek çantalar üretiyor, eski türk filmlerini kesip biçiyor, fotoroman yapıyor, rüyalarımızı çarpıştırıyor, sessiz çizime soyunuyoruz.

"Geçen yıllarda olduğu gibi feminist ilkelerle ve bağımsız bir grup gönüllü olarak hazırladığımız bu festivalde paylaşmayı ve birlikte eylemliliği önemsiyoruz ve tam da bunun için tüketimi değil, tüketmeden nasıl üretirizi sorguluyoruz; hayatı, işi, sporu, sanatı, eğlenceyi, hareketi, bedeni sorgulamayı ve ve onu farklı yollarla yeniden deneyimlemeyi beraberce keşfetmeyi istiyoruz. Bunu yaparken de birbirimiz üzerinde baskı oluşturmadığımız, hiyerarşi ve her türlü ayrımcılığı reddettiğimiz, dayanışma ve aktif katılımı esas aldığımız ve şiddetsiz yöntemleri benimsediğimiz bir çalışma anlayışını yeğliyoruz. Bu yüzden, birbiriyle iç içe geçmiş bütün iktidar mekanizmalarını; ataerkilliği, cinsiyetçiliği, militarizmi, kapitalizmi, heteroseksizmi, ırkçılık ve milliyetçiliği, insanın doğa üzerindeki egemenliğini ve diğer tüm toplumsal iktidar ilişkilerini eleştiren bir festival hedefliyoruz.

"O zaman ne duruyoruz? Tüm kadınlık deneyiminden geçmiş ve geçmekte olan herkesler, Feministival'de buluşalım!"

* Program için tıklayın.

* Facebook sayfası için tıklayın.