5 Mayıs 2012 Cumartesi

F oturmasında öğrencilere özgürlük talebi

İHD İstanbul Şubesi, 'F oturmaları'nın 17.'sini tutuklu öğrenciler için Taksim Tramvay Durağı'nda gerçekleştirdi. İHD, "Öğrencileri serbest bırakın, eğitim haklarını engellemeyin" dedi.


İHD İstanbul Şubesi Cezaevleri Komisyonu'nun gerçekleştirdiği F Oturmaları'nın 17.'si, Taksim Tramvay Durağı'nda tutuklu öğrenciler için gerçekleştirildi. Eylemde, siyahlar giyinip oturarak F çizen İHD üyeleri, yere tutuklu öğrencilerin isimlerinin olduğu dövizler bıraktı.

İnsan hakları savunucuları adına açıklama yapan İHD yöneticisi Gönül Sonbahar, 90'lı yıllardaki faili meçhullerin yerini tutuklamaların aldığını belirtti.

Sonbahar, "90'lı yıllarda faili meçhuller ülkesine dönen Türkiye son yıllarda operasyonlar ülkesine dönüştürülmüştür. Devlet düşünen, karşı çıkan, örgütlenen, hesap soran gençlik kesimlerinden korkmaktadır. Devlet yetkililerinin öğrenci tutuklamalarındaki hedefi muhalif düşünen, devletin politikalarına karşı çıkan öğrencileri baskı altına almaktadır. Bu tutuklamalar öğrencilerin örgütlenme ve eğitim hakkına yönelik kapsamlı bir saldırı niteliğindedir" dedi.

'DEMOKRASİDEN SÖZ EDİLEMEZ'

Ülkenin tablosuna bakıldığında demokrasiden söz edilemeyeceğini vurgulayan Sonbahar, "Çocukların devletin dağıttığı sütten zehirlenip hastanelere kaldırıldığı, 4+4+4 gibi projelerle çocuk işçiliğin arttırıldığı, yüzlerce lise ve üniversite öğrencisinin eğitim hakkının önüne geçilerek tutuklandığı bir ortamda demokrasiden bahsetmek mümkün olmayacaktır. Ancak bu tabloya dur demek bizim elimizdedir. Susmak onaylamaktır" diye konuştu.

İnsan hakları savunucuları olarak, eğitim hakkı elinden alınan, örgütlenme hakkına saldırılan tutuklu öğrencilerin her zaman yanında olduklarını söyleyen Sonbahar, kamuoyunu, tutuklu öğrencilere sahip çıkmaya ve insan hakları ihlallerine dur demeye çağırdı.

Kaynak: ETHA