4 Mayıs 2012 Cuma

'Katilleri ve göz yumanları affetmeyeceğiz'

Yüreklerinin öfkeyle dolu olduğunu söyleyen TAYAD'lı Aileler, "Sömürünün, adaletsizliğin, açlığın olmadığı bir dünya için mücadele eden evlatlarımızdan öğrendiğimiz gibi sonuç alıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.


Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD), 1992 yılında gözaltında kaybedilen Ayhan Efeoğlu için her cuma yaptığı eyleme bugün de devam etti. Taksim Tramvay Durağı'ndan yürümeye başlayan aileler, İstiklal Caddesi'nde bir süre oturduktan sonra Galatasaray'da açıklama yaptı. TAYAD adına açıklamayı Nagihan Kurt gerçekleştirdi.

Ayhan Efeoğlunun polis tarafından kaybedilişinin 20. yılı olduğunu hatırlatan Kurt, 20 yıldır aradıklarını ifade etti. Kaybedenlerin mezar yerini bildiklerini dile getiren Kurt, devletin sömürü düzenine karşı olan devrimci-demokrat ve muhaliflerin sistematik olarak işkenceyle katledildiğini söyledi.

'GECEKONDULARDAN GELİP GIRTLAĞIMIZI KESECEKLER'

"Ülkemizi yönetenler halkı sömürdükleri haksız bir düzenin sürdürücüleri oldukları için, 'gecekondulardan gelip gırtlağımızı kesecekler' korkuları büyüktür. Bu yüzden gün gelir karakolda işkence ile insanlar öldürülür, kaybedilir, katledilir" diyen Kurt, bunun yanında düzmece iddalarla komploların kurulduğunu dile getirdi. Kurt, Ankara'da H. Sami Türk'e suikast yapacağı iddasıyla tutuklanan TAYAD üyelerinin komployla tutuklandıklarını sözlerine ekledi.

Ayhan Çarkın'ın, "Ayhan Efeoğlu'nu bizzat ellerimle gömdüm. Bana şu bombayı imha et diye paket verdiler. Götürdüm içerisinden insan çıktı. Bu şahsın Ayhan Efeoğlu olduğunu öğrendim. Onun cesedinin bulunduğu yeri gösterebilirim" sözlerini de hatırlatan Kurt, bu itiraftan daha somut bir delilin olamayacağını ifade etti.

Yüreklerinin öfke dolu olduğunu söyleyen Kurt, evlatları katledip analara bir mezar hakkını çok gören katilleri ve buna göz yumanları affetmeyeceklerini sözlerini ekledi.

Evlatlarının karakollarda kaybedilmelerine, işkence görmelerine, sahte delil ve komplolarla tutuklanmalarına sessiz kalmayacaklarını da belirten Kurt, "Sömürünün, adaletsizliğin, açlığın olmadığı bir dünya için mücadele eden evlatlarımızdan öğrendiğimiz gibi sonuç alıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz" diye konuştu.

"Ayhan Efeoğlu'nun bulunması için omuz omuza vermeye çağırıyoruz" diyen Kurt, başka evlatların kaybedilmemesi, işkence görmemesi, komplolarla tutuklanmaması için birleşmeleri gerektiğini söyledi.

Kaynak: ETHA