7 Mayıs 2012 Pazartesi

4 ayda 250 işçi hayatını kaybetti

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin Nisan ayı raporuna göre, en az 87 işçi iş cinayeti nedeniyle hayatını kaybetti. Nisan, 2012'nin iş cinayetleri açısından en ağır ayı oldu. 4 ayda en az 250 işçi hayatını kaybetti.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, Nisan ayı iş cinayetleri raporu ile birlikte 28 Nisan'da düzenlediği "İş Cinayetlerinde Ölen ve Yaralananları Anma / Yas Günü" sonuç metnini de açıkladı.

Meclis'in, basından tespit edebildiği kadarıyla Nisan ayında en az 87 işçi hayatını kaybetti. Ölümler en çok inşaat, maden ve enerji sektöründe yaşandı.

Raporda, "Nisan ayının başında AKP iktidarı Türkiye'nin Çin ve Arjantin'den sonra dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi olduğunu müjdeledi. Ancak bunun bedeli emekçilerin alınteri kanı ve canı oldu" denildi.

Meclisin raporuna göre, inşaatlarda 22, madenlerde 14 ve enerji sektöründe 12 işçi hayatını kaybetti. 2 Nisan'da Eskişehir Mihallıçık'ta yeterli tahkimat alınmadığı için 4 maden işçisi göçük altında kaldı. 3 Nisan'da Erzurum'da 5 enerji işçisi göz göre göre donarak ve boğularak yaşamını yitirdi. 6 Nisan'da 2 tersane işçisi hayatını kaybetti. Böylece Tuzla tersaneler bölgesinde tespit edilebilen 148. ve 149. iş cinayetleri gerçekleşti. Maraş'ta 4 tekstil işçisi patlamada, Elazığ'da 6 yol işçisi meydana gelen hortum sonucu hayatlarını kaybetti. Nisan ayında ataması yapılmayan 3 eğitim emekçisi intihar etti. Antep'te Dr. Ersin Arslan'ın bir hasta yakını tarafından öldürülmesi de rapora girdi. Meclis, "Sağlıkta dönüşüm politikalarının sonucu genç bir doktor arkadaşımız Ersin Arslan bıçaklanarak aramızdan ayrıldı" dedi.

Rapora göre Nisan ayında en çok iş cinayeti 7'şer işçi ile Erzurum ve İstanbul'da yaşandı. Bunu sırasıyla 6'şar ölüm ile Elazığ ve Antep, 4'er ölüm ile Ankara, Eskişehir, Maraş ve Kayseri izledi.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'ne göre, 2011 yılında en az 619 işçi iş cinayetinde yaşamını yitirdi. 2012 yılının Ocak ayında 62, Şubat ayında 42, Mart ayında 59 işçi hayatını kaybetmişti. Böylece 2012 başından Nisan ayının sonuna kadar en az 250 işçi hayatını kaybetti.

MERHAMET DEĞİL ADALET İSTİYORUZ

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, dünyanın birçok ülkesinde kabul edilen "28 Nisan İş Cinayetlerinde Ölen ve Yaralananları Anma/Yas Günü" kapsamında, iş cinayetlerinde hayatını kaybedenlerin yakınlarının buluştuğu etkinliğin sonuç bildirgesini de açıkladı. Etkinliğe Davutpaşa, OSTİM/İvedik, Tuzla, Van Bayram Otel, BEDAŞ, Zonguldak maden işçilerinin yakınları ile meslek hastalığına karşı mücadele eden OSTİM Galveniz işçileri katılmıştı.

Etkinliğin sonuç bildirisi şöyle:

1- 28 Nisan günü ülkemizde de "İş Cinayetlerinde Ölen ve Yaralananları Anma/Yas Günü" olarak resmen kabul edilmelidir. Yas ve Adalet Günü talebimizi her mecrada öne süreceğiz.

2- İşçi aileleri olarak acılarımız ortaktır. Her iş cinayetinde acımızı yeniden yaşıyoruz, bu yüzden çözümü de ortaklaştırmalıyız. 28 Nisan'ın anlamına uygun olarak "Ölenler için yas tut, kalanlar için mücadele et" vurgusuyla talep edilen adalet, ortak mücadeleye hepimizi çağırmaktadır.

3- İş cinayetlerinde yitirdiğimiz işçilerin ailelerine başsağlığı bile dilemeyen patronların tehditkâr, suçlayıcı ve duyarsız tavırlarının yanı sıra ceza almadan tazminat ödeyerek hukuki süreçten çıkmaları insan canını muhasebeleştiren bu sistemi perçinleştirmekte ve yeni iş cinayetlerine meydan vermektedir. Cezasız kalan her iş cinayeti yeni iş cinayetlerine ortam hazırlamak demektir.

4- Hukuk yolunu hem devlet hem de sermaye tıkamaktadır. Taraflı bilirkişi raporları, kan parası verme gibi yollarla adaletin tecelli etmesinin önüne geçilmektedir. Sorumlularınsa hukuk mücadelesinin sonucunda ceza alması ancak kamuoyu baskısı ve sokak mücadelesinin yükselmesi ile sağlanabilir.

Kaynak: ETHA