3 Mayıs 2012 Perşembe

12 Eylül tanıkları belgeleri savcılığa verdi

78'liler Vakfı ile Diyarbakır Askeri Cezaevi Gerçekleri Araştırma ve Adalet Komisyonu üyeleri, hazırladıkları raporu, 12 Eylül döneminde Diyarbakır Askeri Cezaevi'ndeki işkence iddialarıyla ilgili soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısına verdi.

Komisyon üyeleri, cumhuriyet savcısıyla yapılan görüşmenin ardından Sümerpark Resepsiyon Salonu’nda basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına TUHAD-FED Genel Başkanı Zübeyde Teker, Barış Anneleri, Şükran Sincar, KESK, ESP, BDP, Kurdi-Der Genel Başkanı Burhan Zorooğlu katıldı.

78'liler Girişimi Sözcüsü Celalettin Can, komisyon olarak, 3 yıldır fiilen sürdürdükleri çalışmalar sonucunda böylesi bir rapor hazırladıklarını söyledi.

Raporda, 500 dolayında mağdurun 800 saatlik görsel anlatım kayıtları ve 7 bin sayfalık çözümünün bulunduğunu kaydeden Can, "Bu rapor, Diyarbakır Askeri Cezaevi'nde özellikle 1980-1984 yılları arasında yaşanan zulmün, cinayetlerin en kapsamlı belgeleridir" dedi.

Hazırlanan raporun, yürütülen soruşturmaya katkısı olacağını düşündüklerini ifade eden Celalettin Can, şunları söyledi:

"Bu kapsamda yapılan çalışmalar; Diyarbakır Askeri Cezaevi'nde yaşananların işkence, insanlık dışı muamele ve insanlara karşı uygulanan onur kırıcı davranışlarla, insanlık suçu işlendiği, mağdurlara sistematik olarak işkence uygulandığı, insanlığa karşı suç işlendiği sonucunu ortaya koymuştur. Biz inanıyoruz ki Diyarbakır Askeri Cezaevi gerçeği anlaşılmadan bugün yaşadığımız sorunların hiçbirini çözmek mümkün değildir. Bunun için biz istiyoruz ki; cezaevinde zulme karar verenler, uygulayanlar, bilerek ya da bilmeyerek ortak olanlar yargılanmalıdır. Diyarbakır Askeri Cezaevi bugüne dek topladığımız 100 bin imza verenin talebi doğrultusunda bir insan hakları müzesine dönüştürülmelidir. Kurulacak müze için; bilgi, belge, mektup, fotoğraf, resim, desen, giysi, günlük kullanım eşyası gibi tüm objeleri bir an önce derlemeye başlayacak bir organizasyon kurulmalıdır."

Kaynak: ETHA