5 Mayıs 2012 Cumartesi

HEY TEKSTİL DİRENİŞİ: İşçiler Direniyor, Patron Gözaltında

Hey Group Yönetim Kurulu Başkanı Süreyya Bektaş "hayali ihracat" operasyonunda gözaltına alındı. Hey Tekstil'in çıkardığı işçiler, üç aydır, maaş ve tazminatları için direniyor.


Hey Group'a bağlı istanbul'daki 420 Hey Tekstil işçisi üç aylık maaşları ve tazminatları ödenmeden işten çıkarılmıştı.

88 gündür direnen işçiler, "Fabrika sahipleri büyürken, biz küçüldük. Aynur Bektaş nerede?" diyor.
Gazetede çıkan haberlere göre, İstanbul Mali Şube'nin dört ilde yürüttüğü operasyonda, dün, aralarında Hey Group  Başkanı Süreyya Sıtkı Bektaş'ın da olduğu 60 kişi gözaltına alındı.
Şüpheliler, "hayali ihracat", "rüşvet vermek", "resmi evrakta sahtecilik" ile suçlanıyor.

HM, Mango, Bershka gibi dünyaca ünlü markalara üretim yapan ve dört şehirde fabrikası olan Hey Tekstil'in sahibi Süreyya ve Aynur Bektaş.

Hey Tekstil'e, kadın istihdamını destekledikleri için devlet bedava yer tahsis etti; işçilerin sigorta primi ödendi, vergi muafiyeti sağlandı. Hatta, Aynur Bektaş'a istihdam yarattığı için 2010 Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Üstün Hizmet Ödülü verilmişti.

İlk önce, Batman Hey Tekstil'de 220 işçi çıkarılmıştı. Daha sonra da İstanbul Hey Tekstil'de çoğu kadın 420 işçi çıkarılmıştı. İşçiler önce fabrika önünde daha sonra ise Li&Fung önünde çadır kurarak direnişe geçmişti. Hala direnmeye devam ediyorlar; zaman zaman polis saldırısına da uğradılar.

Bağımsız milletvekili Levent Tüzel, Hey Tekstil işçileriyle Meclis'te basın açıklaması düzenlemiş ve soru önergesi vermişti.

CHP milletvekili Süleyman Çelebi de krizdeki tekstil sektörü ve Hey tekstil işçilerinin durumuyla ilgili Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'ün cevaplaması istemiyle yazılı soru önergesi vermişti.

bianet'in, direniş yerinde işçilerle yaptığı haberi için tıklayın.

Kaynak: Bianet