6 Ekim 2011 Perşembe

KCK bilançosu: 7 bin 748 kişi gözaltına alındı


BDP’nin Hukuk ve İnsan Haklarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, KCK/TM’ye yönelik ilki 14 Nisan 2009’da yapılan operasyonlarda bugüne kadar tutuklanan ve gözaltına alınan aralarında BDP’li belediye başkanları, yöneticileri, üyeleri ve çalışanların listesini açıkladı. Yazılı açıklama yapan Beştaş, Kürt sorununu çözmede basiretsizlik örneği gösterdiğini öne sürdüğü hükümetin, Başbakan’ın çağrı ve talimatlarıyla partilerini saldırılarıların ölçüsüz devam ettiğini ileri sürdü. Beştaş, "14 Nisan 2009 tarihinden bugüne 7 bin 748 kişi gözaltına alındı, 3 bin 895 tutuklama gerçekleştirildi" dedi.

Sadece son 6 ay içerisinde 4 bin 148 kişinin gözaltına alındığını ve bunlardan 1548 kişinin tutuklandığını iler süren Beştaş, şöyle dedi: "Şu anda, 2 İl Genel Meclisi Başkanı, 4 İl Genel Meclis Başkan Vekili, 29 Belediye Meclisi üyesi, 10 Belediye Başkanı, 8 Belediye Başkan Yardımcısı, 2 Belediye Başkan Vekili, 2 eski Belediye Başkanı tutuklu ve 1 Belediye Başkanı halen gözaltındadır. Veriler çok söze gerek bırakmıyor. Rakamlar bir askeri darbe dönemine ait değil. Hükümetin aralıksız eden darbesine ait. Gelişen demokrasimi yoksa muhaliflerin bastırılması harekatı mı? Başbakan siyasetle müzakereyi cezaevlerinde mi yapacak? Bu gidişle müzakere yapabileceği siyasetçi bulabilecek mi? Partimize yönelik ölçüsüz saldırılar devam ederken yeni anayasayı kimlerle yapacak? Bu soruları sınırsız şekilde uzatmak mümkün. Gözaltı ve tutuklamaların sayısını tutmakta zorlandığımız bir süreci yaşıyoruz. İleri demokrasi adına ülke cezaevine dönüştürülmek isteniyor. Başbakan’ın cebinde kaç binlik gözaltı ve tutuklama listesi var? Açıklamaya davet ediyoruz. Başbakan’ın son incisi BDP’ye oy verenler için, ’Hesap verecekler’ şeklindedir. Partimizin üyelerini, yöneticilerin seçilmiş temsilcilerini tutuklamak yetmedi. Şimdi de seçmenlerimiz saldırının hedefinde. Türkiye halklarının kendi geleceklerine sahip çıkarak uygulanan bu zulmün önüne geçmek için kamuoyunu sesini sesimize katmaya çağırıyoruz."

KCK OPERASYONU ŞÜPHELİLERİ ADLİYEDE

Öte yandan KCK’ya yönelik operasyon kapsamında gözaltına alınan 43 kişi Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne getirildi.

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınan 100 kişiden 43’ü bu sabah Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi. Emniyetteki işlemleri tamamlanan şüpheliler 3 çevik kuvvet aracıyla adliyeye getirildi. Şüphelilerin adliyeye girişi sırasında geniş güvenlik önlemleri alındı.

ADLİYEYE ÇIKAN SOKAKLAR KAPATILDI

Öte yandan adliye çevresinde de güvenlik önlemleri arttırıldı. Adliyeye çıkan tüm sokaklar kapatılırken duruşmaya gelenler için arama noktası oluşturuldu. Adliyeye gelenler kimlikleri kontrol edilerek ve üstleri aranarak adliyeye alındı.

Kaynak: Haberlink