21 Ekim 2014 Salı

VALİDEBAĞ GÖNÜLLÜLERİ: “Gözümüzü Korkutmaya Çalışıyorlar”

Validebağ Gönüllüleri Derneği Başkanı Arif Belgin Validebağ Korusu’nun girişine cami yapmak için kazıya başlanmasının ardından alana takviye polislerin geldiğini, inşaatı çevreleyen panellerin ise çevre halkı tarafından söküldüğünü bildirdi.


Validebağ Korusu’nun girişine cami yapılmak üzere kazıya başlanmasına tepki gösteren semt sakinleri alanı çevreleyen panelleri indirdiler.

Sabah erken saatlerde korunun Acıbadem tarafındaki kapılarının birinin de baktığı alana cami yapılması için dozerler gelerek çalışmaya başlamıştı.

Validebağ Gönüllüleri Derneği Başkanı Arif Belgin alanın yarısının kazıldığını ve alanın paravanla çevrilmeye çalışıldığını söyledi.

“Şimdi durdular, bir bölümü paravanla çevirmeye çalıştılar.

“Bizim önümüze geldiklerinde paravanı aşağıya indirdik. Onlar da yeni bir girişimde bulunmadı.”

Acıbadem Dayanışması'ndan Sema Korkmaz da 60-70 kişinin inşaatın başında beklediğini, alana 14.15 itibariyle çevik kuvvet ekiplerinin geldiğini söyledi.

“Polisi bizim çağırmamız gerekir”

"Yasadışı işlere karşı polisi bizim çağırmamız lazımdı" diyen Belgin de gözlerini korkutmaya çalıştıklarını ama alanın giderek daha da kalabalıklaştığını, halkın desteğinin arttığını bildirdi.

“Onlar kararlılık gösterisi yapma peşindeler ama biz de kararlıyız, hiçbir şekilde yasadışı işlere izin vermeyeceğiz. CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt de geldi. ”

“Yangından mal kaçırır gibi” gece vakti kazıya gelindiğini belirten Arif Belgin, bunu yapılanın yasal olmadığının göstergesi olarak değerlendirdi.

Camiye uygun değil

Alanın cami yapmaya uygun bir alan olmadığını belirten Belgin, bu yerin 2012 sonuna kadar yeşil alan olarak gözüktüğünü, bu tarihte Üsküdar Belediyesi’nin bunu değiştirerek dini tesis alanı yaptığını anlattı.

“Buna karşı davalar açıldı. Biri Çamlıca Konakları, biri Ata Konakları, üçü de bireysel olmak üzere beş tane dava sürüyor.

“Bireysel davalardan birinde yürütmenin durdurulması talebi reddedildi. Ama diğerleri için böyle bir durum yok.

“Buraya cami yapılamayacağına dair üç tane bilirkişi raporu var.

“1/1000’lik planlarla da böyle bir şey gözükmüyor.”

Acıbadem'deki alana cami yapılmaması için açılan kampanyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Bianet