10 Ekim 2014 Cuma

Katil İspanya, Ebola Korkusundan Bir Köpeği Öldürdü

İspanya'da sahibi Ebola olan köpek, toplanan 400 bine yakın imzaya rağmen mahkeme kararıyla öldürüldü. Ebola'nın köpekler aracılığıyla yayıldığına dair kanıt olmamasına rağmen işlenen cinayet tepki çekti.

* 12 yaşındaki Excalibur'un fotoğrafı.

İspanya’da Ebola virüsüne yakalanan hemşirenin Excalibur isimli 12 yaşındaki köpeği, tüm tepkilere ve toplanılan 400 bine yakın imzaya rağmen devlet yetkililerince öldürüldü.

Ebola virüsünün köpekler aracılığıyla yayıldığına dair bilimsel bir veri bulunmadığını belrten hayvan hakları savunucuları, köpeğin karantinaya alınması için hiçbir çaba gösterilmemesine tepki gösterdi.

Teresa Romero isimli İspanyalı hemşirenin Ebola olduğu ortaya çıktıktan sonra, kocası Javier Limón köpekleri Excalibur’u yeterli miktarda yemek ve suyla eve kapatmış, ardından Limón bir hastanede karantinaya alınmıştı.

Salı günü, Madrid yönetimi köpeğin Ebola olma ihtimalini gerekçe göstererek köpeğin öldürülmesi için mahkeme kararı çıkarttı. Limón hastanede çektiği videoyla, yetkililerin köpeği Excalibur’u hiçbir resmi prosedür olmadan öldürmek istediğini söyledi ve hayvan hakları savunucularına Excalibur’u kurtarmak için çağrı yaptı.


Limón’un çağrısına yanıt veren bir grup aktivist, çiftin evinin önüne giderek, yetkililerin Excalibur’u almasına engel olmaya çalıştı ve köpeğin Ebola olduğunun kanıtlanması gerektiğini, bunun için karantinaya alınması gerektiğini söyledi.

Dün, yetkililer “Katiller” sloganları arasında Excalibur’u beyaz bir minibüse koyarak götürdü ve ardından köpeğin öldürüldüğü duyuruldu.

Konuyu değerlendiren Dünya Sağlık Örgütü sözcüsü Stephanie Brickman, “Köpeklerin Ebola virüsünü yaymadığına dair kesin bir şey söyleyemeyiz. Ama köpeklerin salgında rol oynadığına dair hiçbir kanıt yok” dedi.

PETA sözcüsü Ben Williamson ise “Köpeklerin Ebola virüsünü yaydığına dair hiçbir kanıt olmamasına rağmen ve köpeğin karantinaya alınması için çaba sarf edilmeden, Ebola korkusuyla bir köpeğin öldürüldüğünü duyduğu için üzgünüz” diye konuştu.

Kaynak: Bianet