11 Ekim 2014 Cumartesi

KOBANÊ - Haber derlemesi10 EKİM

Kampüsten Gözaltına Alınan Akademisyenler Anlatıyor


Cebeci Kampüsü’nden dün gözaltına alınan akademisyenler darp edilerek gözaltına alındıklarını anlattı, yaşadıklarının muhalif kimliğiyle bilinen üniversitelere yönelik baskıların parçası olduğunu anlattı.

Atalay: Güvenli Bölge Yoksa Girilmez

AKP Genel Başkan Yardımcısı Atalay, “Türkiye’nin güvenli bölge sağlanmadan Kobani’ye girmesi meşru olmaz” dedi.

Erdoğan: Türkiye Taraf Değil
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kobanê’ye destek eylemleriyle ilgili Türkiye bölgemizde yaşanan çatışmaların hiçbirinde taraf değildir. Türkiye hiçbir mezhebin etnik kökenin yanında ya da karşısında değildir” dedi.

HDK, DTK, DBP ve HDK’dan Ortak AçıklamaHDK, DTK, DBP Eş Genel Başkanları ve HDK Eş Sözcüleri ortak açıklamada tansiyonu düşürecek mesajlar verilmesi ve şiddete başvurulmaması çağrısı yaptı.

Ala: 1024 Gözaltı, 58 Tutuklama

İçişleri Bakanı Ala son dört gündeki eylemlerde ikisi polis 33 kişinin hayatını kaybettiğini, 351 kişinin yaralandığını, 1024 kişinin gözaltına alındığını, 58’inin tutuklandığını açıkladı.

Gözaltı Sorusu: Kobanê’yi Neden Geç Terk Ettiniz?


Kobanê’den Türkiye’ye sığınırken beş gün önce gözaltına alınan 37’si kadın, 9’u da çocuk 167 kişi, Suruç’taki Fen Lisesi’nden bir spor kompleksine nakledildi. Karşılaştıkları soru, “Neden Kobanê’yi geç terk ettiniz?” oldu.

Ölü Sayısı 35’e Çıktı


Bingöl Emniyet Müdürü’ne suikast düzenlendi, Emniyet Müdürü yaralı kurtuldu, iki polis öldü. Antep’te dört kişi, Mardin’de bir kişi öldürüldü. Kobanê protestolarının ardından ölenlerin sayısı 35’e çıktı.

Romanlardan Kobanê Çağrısı: Kardeşine Dokunma
Türkiye Roman Hakları Forumu, Kobanê eylemleri nedeniyle tüm Romanları ırkçılık ve nefret kokan kardeşliği bozacak hareketlerden kaçınmaya çağırıyor.


9 EKİM


Kobanê Protestosunda Gözaltına Alınan 46 Kadın Serbest
Savaşa Karşı Kadınlar İnisiyatifi'nden aralarında avukatlar Eyüboğlu ve Gülüm'ün de bulunduğu 46 kadın Atatürk Havalimanı'nda ''Kobanê katliamları''nı protesto açıklamasından sonra darp edilerek gözaltına alındı, 01.00'de serbest bırakıldı.

Son 24 Saatte Çocuklar Öldüler, Yaralandılar, Gözaltına Alındılar
Gündem Çocuk Derneği'ne göre, IŞİD protestolarıyla gelişen olaylarda 24 saatte en az 4 çocuk öldü, 10 çocuk ağır yaralandı, 110 çocuk gözaltına alındı; devlet çocukları koruma yükümlülüğünü yerine getirmedi.

ODTÜ’de Kobanê Yürüyüşüne Polis Saldırısı


ODTÜ’de Kobanê için dersleri boykot edip AKP Genel Merkezi’ne yürümek isteyen öğrencileri polis kampüsten çıkarmadı. Kampüs kapısında duran polis içeri gaz bombası, tazyikli su ve plastik mermi attı.

İranlı Kürt Yönetmen Ghobadi’den Davutoğlu’na Kobanê Mektubu
İranlı Kürt yönetmen Bahman Ghobadi, Kobanê için Başbakan Davutoğlu’na mektup yazarak “Kobanê’ye yardım etmek insanlığa yardım etmektir, kendinize yardım etmektir” dedi.

Kobanê Protestolarında 24 Kişi Nasıl Öldü?


Kobanê protestolarında üç günde sekiz kentte 24 kişi, çatışmalarda ya da polis müdahalesi sonucu öldürüldü. İzmir’de bir kişinin beyin ölümü gerçekleşti.

Belediye Başkanı Ekmez: Madem Bu Kadar Çok Kobanêli Var, Niye Yardım Yok


Suruç Belediye Eş Başkanı Zuhal Ekmez, Kobanê'den gelenlerin konteynır kente ihtiyacı olduğunu belirterek hükümetin yardımlarının yetersiz olduğunu belirtti.

Polis Cebeci Kampüsü'nde Akademisyenleri de Gözaltına Aldı


Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü önünde yapılan Kobanê eylemine saldıran polis kampüs içine girerek Eğitim Sen üyesi beş akademisyenle birlikte 15’i aşkın öğrenciyi gözaltına aldı.

Demirtaş: Kimseyi Şiddete Davet Etmedik
HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş Kobanê ile dayanışma çağrılarının insani bir çağrı olduğunu, kimseyi şiddete davet etmediklerini söyledi. Demirtaş, Kobanê için yapılan eylemlere müdahale edilmemesi ve şiddetin durması gerektiğini söyledi.

Suruç’ta Gözaltındaki 160 Kişi Açlık Grevinde


Yaklaşık 160 kişi, sınırda gözaltına alınarak Suruç’taki Fen Lisesi’ne getirildi. Tercüman Ali, "Üç gündür açlık grevindeyiz" dedi. ÖGC'ye göre, İMC TV'ye bağlananlar dahil 20 kadar yerel haberci gözaltında.

Öğrencileri Karakolun Kalorifer Dairesinde Dövdüler


İstanbul Üniversitesi öğrencileri okula giren radikal İslamcı bir grubun saldırısına uğradı, ardından okula giren polis 27 öğrenciyi döverek gözaltına aldı. Öğrenciler Beyazıt Karakolu’nda işkence gördüklerini söyledi. Yaralanan öğrenciler doktor raporu aldı.

230 İmzadan Hükümet ve Meclise: Kobanê İçin Yardım Koridoru Açın
Kobanê için yardım koridoru açılması talebiyle üç dilde başlatılan imza kampanyasına aralarında Noam Chomsky, Fatih Akın, Serra Yılmaz, Reyan Tuvi’nin de olduğu kişiler destek verdi.

İzmir Valiliği Genelkurmay’ı Yalanladı: Bayrak Yakılmadı
İzmir Valiliği, Genelkurmay’ın Kadifekale’de bayrak yakıldığına dair iddiası üzerine, bayrağın yakılmadığını açıkladı. Genelkurmay iddiayı sitesinden kaldırdı.


8 EKİM


HÜDA-PAR: Ölenlerin Dördü Bizim Partiden


HÜDA-PAR Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz, “Öldürülenlerden dördü bizim partiden. Ancak, bazı kişiler de sakallı olduğu için, bizim partili sanıp öldürmüşler” açıklamasını yaptı.

Erdoğan’a "IŞİD’i Azmettirmekten" Suç Duyurusu
ÖHD Başkanı, Avukat Fırat Epözdemir Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu’nun “etnik ve dini bir grubun tamamen veya kısmen yok edilmesi maksadıyla, IŞİD’i kasten öldürmeye azmettirmekten” yargılanmasını istedi.

Eker: Diyarbakır’da 10 Kişi Kurşunla Öldü
Tarım Bakanı Eker Diyarbakır'da sağduyu çağrısı yaptı, 10 kişinin silahla vurularak hayatını kaybettiğini, kentte 45 kişinin de yaralı olduğunu, 30 kişinin de olaylarla ilgili gözaltına alındığını açıkladı.

Diyarbakır Barosu Sokağa Çıkma Yasağının İptali için BaşvurduDiyarbakır Barosu, Diyarbakır İdare Mahkemesi’ne, Diyarbakır Valiliği’nin sokağa çıkma yasağının anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle başvurdu.

Eğitim Sen'lilerden Kobanê'ye Destek

Kobanê’yle dayanışma için iş bırakan Eğitim Sen üyeleri Galatasaray Meydanı'nda oturma eylemi yaptı. Eyleme katılan Milletvekili Kürkçü Türkiye’de barışın yolunun Kobanê’de barıştan geçtiğini söyledi.

YPJ Komutanı Meysa Abdo: IŞİD'e Karşı En Etkili Hava Saldırısıydı

YPJ komuta konseyi üyesi Meysa Abdo, koalisyonun IŞİD’e karşı gerçekleştirdiği bombardımanının şimdiye kadarki en etkili saldırı olduğunu söyledi. YPG de direnişe devam ettiklerini açıkladı.

CHP ve MHP’den Sükunet Çağrısı

Kobanê protestolarını değerlendiren CHP Lideri Kılıçdaroğlu ve MHP il başkanları, halka sükunet ve sağduyu çağrısı yaptı.

Dersim’de Okullar İki Gün Tatil


Diyarbakır’ın ardından Dersim’de de okullar iki gün tatil edildi. Hakkari ve Van’da da üniversitelerde eğitime ara verildi.

KCK'den Kobanê Açıklaması
KCK yaptığı açıklamada, Kobanê politikası ve dün sokaklarda ölenler ilgili AKP'nin sorumluluğu olduğunu belirterek halkın mücadeleyi devam ettirmesi gerektiğini belirtti.

Uluslararası Basından Türkiye’ye Kobanê Eleştirisi
Uluslararası basının gündeminde Kobane ve Türkiye'nin Kobane politikalarına eleştiriler var. Financial Times, Independent, Guardian, Le Monde, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Westfälische Nachrichten ve Der Tagesspiegel'den yorumlar.

Kobanê için BM, NATO, Fransa, Kanada'dan Açıklamalar
Fransa "IŞİD'i Kobanê'den çıkarmak için elimizden geleni yapacağız" dedi. Kanada Meclisi'nden IŞİD tezkeresi çıktı. BM tüm dünyaya Kobanê için harekete geçmesi çağrısı yaparken, NATO Genel Sekreteri Türkiye geliyor.

Kobanê İçin İş Bırakıyorlar
Eğitim Sen bugünden itibaren iki gün, KESK ise yarın Kobanê için iş bırakıyor.

DİYARBAKIR'DAKİ GAZETECİLER ANLATTI: Sokağa Çıkma Yasağı Altında Habercilik Zor
Diyarbakır Yenigün gazetesinde çalışan ve sarı basın kartı olmayan gazeteciler, büroya gidemedi. DİHA muhabiri Çelik de, polisin bastığı mahalle meclisine neredeyse Diyarbakır’ı dolaşarak varabildi.

GÖP’ten “Kobanê” Raporu: Medya Taciz ve Tehdit Altında
GÖP heyeti Kobanê-Suruç sınırına gitti; gazetecilerle konuştu. Tanıklıklar endişe verici. Esra Çiftçi, “Yaralıları görüntülerken hunharca darpedildim”, TV10 muhabiri, “TOMA bilerek çanağımıza çarptı, LNB'yi kırdı”...

BM: Kobanê Düşerse Türkiye Tehlikeye Girer
BM Suriye Temsilcisi Staffan de Mistura IŞİD’in Türkiye sınırını ele geçirmesinin Türkiye’yi riske sokacağını söyledi.

Diyarbakır’da Sokağa Çıkma Yasağı Uzatıldı, Okullar Tatil, Uçuşlar İptal


Diyarbakır’da sokağa çıkma yasağı, Çınar, Eğil, Ergani, Dicle, Hani, Hazro, Kocaköy, Kulp ilçeleri de dahil yarın sabah dek uzatıldı. Yasak, İl İdaresi Kanununa dayandırıldı. Kentte okullar tatil, uçak seferleri iptal.

Kobanê Eylemlerinde 18 Kişi Öldü


Kobanê’ye yönelik IŞİD saldırılarının protesto edildiği Türkiye çapındaki eylemlerde 18 kişi öldü.


7 EKİM


Altı Kentte Sokağa Çıkma Yasağı
Diyarbakır'da; Batman'da; Mardin'in Dargeçit, Derik, Kızıltepe, Nusaybin, Mazıdağı, Ömerli, Savur ilçelerinde; Van'ın Erciş ilçesinde ve Siirt'in Kurtulan ilçesinde ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Salih Müslim: Türkiye Sözünü Tutmuyor
PYD'nin eş başkanlarından Salih Müslim Türkiye'nin kendisine destek sözü verdiğini ancak tutmadığını söyledi. Eş Başkan Asya Abdullah ise "IŞİD'in ağır silahları yok edilmezse, katliam tehlikesi devam edecek" dedi.

Varto Kobanê Eyleminde Bir Kişi Öldü, Bir Yaralı Var


Muş'un Varto ilçesinde Kobanê'ye destek eyleminde kan döküldü. ANF çatışmalarda polisin gerçek mermi kullandığını ve bir panzerden açılan ateş sonucu bir kişinin öldüğünü, bir de ağır yaralı olduğunu duyurdu.

Erdoğan: Kobanê'ye Saldırıları Endişeyle İzliyoruz
Erdoğan Antep'te Suriyelilerin kaldığı kampı ziyaret etti. Burada yaptığı konuşmada "IŞİD'e karşı hava saldırısıyla bu iş çözülmez" dedi.

HDP: Barışın Yolu Kobanê’den Geçer
HDP çözüm süreciyle Kobanê’nin bağlantısını vurguladı ve IŞİD’in Kobanê’yi işgal etmesinin “önü alınamaz bir kırılma ve felakete sürüklenme ihtimalini güçlü biçimde barındırdığını” belirtti.

Karayılan: Kobanê Direnişi Başarılı, Türkiye'nin Politikası Tehlikeli
Murat Karayılan, ANF’ye verdiği röportajda Kobanê’de 22. gününe giren direnişi ve Türkiye hükümetinin politikasını değerlendirdi.

IŞİD Protestolarında Polis Saldırısı


Birçok kentte İŞİD’in Kobanê saldırılarını protesto etmek için toplanan kitlelere polis saldırdı. Muş'un Varto ilçesinde bir kişi hayatını kaybetti. İstanbul, Kadıköy'de bir kişi başından yaralandı.

Kobanê'den Gelirken Gözaltına Alınan Haberciler Serbest
Sınır kapısından geçerken gözaltına alınan Kobanê'li haberciler Mustafa Bali ve Xizna Nabi, sabah erken saatlerde serbest bırakıldı. Kobanê destek eylemlerini takip eden Hayat TV muhabiri Duygu Ayber polis tarafından engellenmek istendi.

159 Akademisyenden “Kobanê” Çağrısı
159 akademisyen Kobanê için çağrı yaptı. İstanbul Şehir Üniversitesi'nden Yeğen, Dicle Üniversitesi'nden Yağan, Michigan'dan Ananth Aiyer, Harvard'dan Dr. Daria Bocharnikova da imzacılardan.

Dr. Cem Terzi: Suruç Hastanesi'nde Ağır Yaralılar Getirildi
İzmir’den Suruç Devlet Hastanesi’ne gönüllü görevli olarak gelen Prof. Dr. Cem Terzi, İMC TV'de, “Son bir saatte hastaneye sadece savaşanlar değil, siviller ve muhtemelen kaçarken hedef olan yaralılar da getirildi" dedi.

* Haber başlıkları bianet'ten alınmıştır.