28 Ekim 2014 Salı

Karaman’da Madende Su Baskını

Karaman’ın Ermenek ilçesindeki kömür ocağında tünel duvarı yıkılması sonucu yer altı suyu ocağa doldu. 18 işçi madende mahsur kaldı.


Karaman'ın Ermenek ilçesi Pamuklu köyü yakınlarındaki Has Şeker Madenciliğe ait  bir kömür ocağında tünel duvarının yıkılması sonucu su baskını yaşandı.

Saat 14.50'de cnntürk'e bağlanan Karaman Valisi Murat Koca "yer altında biriken suyun galerinin 50 metrelik bölümünü işgal ettiğini", 40'ın üzerinde işçiden bir kısmının çıktığını 20 işçinin mahsur kaldığını söyledi.

Maden ocağı yetkili Şahin Uyar da saat 15.30'da aynı kanala yaptığı açıklamada 26 kişinin olduğu galeriden sekiz işçinin çıktığını, 18 işçinin madende mahsur kaldığını söyledi.

Öğle saatlerinde yaşanan göçüğün ardından kurtarma ve sağlık ekipleri olay yerine sevk edildi. Madendeki suyu boşaltma çalışması yapılıyor. Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan ve Enerji Bakanı Taner Yıldız da Karaman'a gidiyor.

Maden ocağı yetkilisi: Yaşam odası yok


Maden ocağı yetkili Şahin Uyar'ın anlatımına göre yerin 350 metre altındaki galeriye 12.15'te bacalardan su sızıntısı gelmeye başladı. 26 işçiden 8'i tedirgin olarak ocaktan çıktı. 18 işçi ise çalışmaya devam etti. Sızıntıdan kısa bir süre sonra ise ani bir su baskını oldu.

Uyar, torba yasanın ardından maden ocağı işletmecilerinin talebiyle bir ay kapalı kalan madenin işçilerle konuşulmasının ardından 15 gün önce tekrar çalışmaya başladığını söyledi.

Madende yaşam odası olmadığını anlatan Uyar, baskının ani yaşandığını anlatarak "yaşam odası olsa da yapabilecekleri bir şey yok" dedi. Madenin denetlemelerinin yapıldığını söyleyen Uyar, "Trafikte kaza yapacağınızı bilemezsiniz" diye konuştu.

"Ani su geldiği için, su içinde mutlaka gaz da vardır" diyen Uyar'ın verdiği bilgilere göre işçilerin maskeleri ve oksijen kaynakları ancak iki saat yetecek kapasitede.

Baskının üzerinden üç saat geçtiğini belirten Uyar 18 işçinin sağlıklı kurtarılmasıyla ilgili "çok zor görünüyor" dedi.

11 yıl önce aynı ilçede grizu patlaması

Karaman Ermenek'teki Özsayan Kömür Ocağı'nda 22 Kasım 2003'te yaşanan grizu patlamasında 10 maden işçisinin yaşamını yitirmişti.

Kaynak: Bianet

* Fotoğraf: Zeki Aydınlı / AA