23 Ekim 2014 Perşembe

“Torunlar”a Takipsizliğe İtiraz: Asıl Sorumlu İşveren

ÇHD, 10 işçinin hayatını kaybettiği iş cinayetiyle ilgili Torunlar GYO'nun yöneticilerine takipsizlik kararı verilmesine itiraz etti. Yöneticilerin “olası kast” suçlamasıyla yargılanması istendi.


Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi Başkanı Güray Dağ, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı başvuruyla, haklarında takipsizlik kararı verilen Torunlar GYO yöneticilerinin iddianameye dahil edilmesini ve yargılanmasını istedi. Avukatlar itiraz dilekçesini verdikten sonra Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde basın açıklaması yaptı.

Mecidiyeköy'de Torunlar GYO'nun Torun Center inşaatında 10 işçinin asansörde öldüğü iş cinayetiyle ilgili hazırlanan iddianamede aralarında inşaat sahiplerinin de olduğu dokuz kişi hakkında takipsizlik kararı verilmişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının 2014/118768 Soruşturma numaralı dosyasında, 17 Ekim 2014’te 25 şüpheli hakkında da “bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek” suçlamasıyla dava açıldı.

6 Eylül’deki olayda yaşamını yitiren işçilerin isimleri şöyle: Tahir Kara, Hıdır Ali Genç, İsmail Sarıtaş, Bilal Bal, Cengiz Tatoğlu, Murat Usta, Menderes Meşe, Vahdet Biçer, Ferdi Kara, Cengiz Bilgi.

“İş güvenliğinden işveren sorumlu”

Dilekçede, yöneticiler Aziz Torun, Yunus Emre Torun, Mehmet Torun, Lütfi Vardı, Abdülvahit Kaplan, Bektaş Ateş, Tuncel Akarçay, Haluk Okur ve Özmen Özmenoğlu’nun olası kast ile yargılanması istendi:

“6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 4 ve devamı maddelerinde açıkça vurgulandığı üzere, işveren, çalışanların işle ilgili sağlık ve güvenliğini sağlamakla yükümlü olup bunun için gerekli her türlü tedbiri almakla yükümlüdür.”

“Maliyet artırıcı görüldü”

“Ancak, işverenler tarafından ‘maliyet artırıcı’, ‘iş yavaşlatıcı’ olduğu gibi nedenlerle, iş güvenliği tedbirleri bilinçli olarak alınmamakta, denetimler de yeterince yapılmadığından, ölümle veya yaralanmalarla sonuçlanan olaylara davetiye çıkarılmaktadır. Bu durum, ceza hukukunda  ‘olası kast’ olarak nitelendirilmektedir.”

“Soruşturmaya konu asansör, en son 30 Mayıs’ta kontrolden geçmiş olup, sözkonusu asansörün en geç 30 Ağustos’a kadar tekrar kontrolünün yapılması ve kapsamlı bir bakımdan geçirilmesi zorunludur. Ancak, işveren tarafından bu bakım ve kontroller, işi yavaşlatmamak adına, yaptırılmamıştır.”

İddianamede de kabul edildi

“Ayrıca, cihazın periyodik olarak bakım ve uygun iş güvenliği şartlarında kullanılması ve çalışan bu cihazların eğitimli nezaretçiler tarafından kullanılması ve günlük bakım ve kontrollerinin yapılması da elzemdir ve işveren tarafından buna da riayet edilmemiş, asansörün günlük bakımı periyodik olarak yapılmamış, işçilerin, asansörün arızalı olduğu yönündeki uyarıları dikkate alınmamış ve asansör, hiç sorun yokmuşçasına kullanılmaya devam etmiş, ayrıca asansörün eğitimli nezaretçiler tarafından kullanılması da sözkonusu olmamıştır.”

“Savcılık tarafından yürütülen soruşturma sonunda hazırlanan iddianamede de bu hususlar kabul edilmiştir.”

Olası kastla sebebiyet vermek

“Tüm bu gerçeklere rağmen, sadece facianın yaşandığı inşaatta, ölen arkadaşları gibi ücretli olarak çalışan 25 kişi hakkında dava açılmış, asıl işveren yani patronlar hakkında ise takipsizlik kararı verilmiştir.”

“Savcılıkça da asli kusurlu oldukları tespit edilen asıl işveren konumundaki Torunlar GYO-Torun Yapı-Torunlar Gıda Proje ortaklığının sahipleri hakkındaki takipsizlik kararının kaldırılmasını ve haklarında, 10 işçinin ölümüne olası kastla sebebiyet vermek suçundan cezalandırılmaları için dava açılmasını talep ediyoruz.”

Kaynak: Bianet