7 Ekim 2014 Salı

Birçok İlde Kobanê’ye Destek Eylemi

HDP, Kobanê’de katliam riskine karşı Kürt hareketini sokağa çıkma çağrısı yaptı; ÖDP, EMEP destek verdi. Türkiye'de birçok şehirde ve Avrupa'da Kobanê’ye destek eylemleri başladı.


Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) duyarlı çevreleri Suriye’nin Kobané yerleşiminde bir katliam tehlikesine karşı uyarmasından sonra İstanbul, Ankara, Eskişehir, Diyarbakır, ve Güneydoğu’daki birçok il ve ilçede binlerce kişi sokaklara döküldü. Avrupa'da da çeşitli kentlerde eylemler var.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) ve Emek Partisi (EMEP) gibi partiler de HDP’nin çağrısına destek verdi. İstanbul Tabip Odası Kobane için gönüllü doktor çağrısı yaptı.

Hayat TV'de konuşan CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu “Kobanê direnişinin yanındayız. AKP ve IŞİD zihniyeti aynıdır. CHP'liler sokağa dökülmeli” dedi. İMC TV'ye de konuşan Tanrıkulu, "Kobanê Kürtlerin vicdanıdır fakat maalesef biz bu vicdanı ortaklaştıramadık. Oysa biz uyarmıştık" diye konuştu.

Eylemler birçok il ve ilçede


İstanbul Beyoğlu’da Galatasaray Meydanı’nda toplanan kalabalık grup, “IŞİD yenilecek, halklar kazanacak" pankartıyla ve “Her yer Kobanê, her yer direniş” sloganları eşliğinde protesto gerçekleştiriyor.

Kadıköy Bahariye Caddesi’nde polis, Kobane eylemine katılanları gaz bombalarıyla ve tazyikli suyla saldırdı. Beşiktaş’ta eylemciler Ihlamurdere Caddesi’nde yürüyüşe geçti. Eylemler, Sarıgazi, Gazi Mahallesi gibi birçok ilçede yaygınlaştı.

Diyarbakır'da Bayındırlık Caddesi'nden Selahattin Eyyübi Bulvarı'na doğru yürüyüşe geçen eylemciler, Koşuyolu Parkı'ndan geçerek Koşuyolu Caddesi'ni trafiğe kapattı. Van, Siirt, Hakkari, Yüksekova'da da eylem yapıldı.

Ankara Sakarya Caddesi'nde oturma eylemi yapılıyor. Eylemler İzmir Alsancak’ta Sevinç Pastanesi önünde toplanıldı. Antalya’da protestocular Cumhuriyet Meydanı'nda toplanmaya başladı. Artvin’in Hopa İlçesi’nde eylemciler uluslararası karayolu trafiğe kapattı.

Avrupa da Kobane için sokaklarda


Almanya'da Köln, Stutgart, Nürnberg, Essen, Frankfurt,  Manhheim, Hagen; İsviçre'de Bern; Fransa'da Paris ve Strasbourg, Avusturya'da Viyana kentlerinde eylemler yapılıyor.

Köln kentinde eylemler tren garı ve WDR radyosu önünde gerçekleştirildi. Bern'deki eylem ABD Büyükelçiliği önünde yapıldı, Rad TV binası işgal edildi. Kürtler, Fransa'nın başkenti Paris'teki Charles de Gaule Havaalanı'nda da eylem yaptı. Belçika’nın başkenti Brüksel’in uluslararası havaalanında Kobané’ye yönelik IŞİD saldırılarını protesto eden yaklaşık 100 kişi oturma eylemi yaptı.

Hollanda'da parlamento binasında eylem

Kobanê'de yaşananlara dikkat çekmek isteyen Hollanda'da yaşayan Kürdistanlılar Hollanda Parlamentosu'nu işgal etti.

ANF'nin haberine göre Hollanda'nın Den Haag kentinde 600'e yakın Kürdistanlı Hollanda Ulusal Parlamentosu önünde yerel saatle 21.00'de eyleme başlamıştı.

Kaynak: Bianet