28 Temmuz 2011 Perşembe

SİİRT’TE TOPLU TECAVÜZ DAVASI: Müdür Yardımcısı Sanık Bulunamıyor!

Siirt'te dört ilköğretim öğrencisine iki yıl boyunca toplu tecavüz edilmesine ilişkin davanın duruşması  dün (27 Temmuz) yapıldı. Adli Tıp Raporu'nun gelmemesi ve sanık Fahrettin Kuzu'nun hala bulunamamasından dolayı duruşma 21 Eylül tarihine ertelendi.

Tutuklu yargılanmaya tepki gösteren 10 sanığın duruşmaya topluca katılmama kararı verdikleri ve bunun mahkeme heyetine iletildiği bildirildi. Sanıkların duruşmaya katılmama talebi tutanakla dava dosyasına eklendi.

Bu arada sanık yakınları, mahkeme dışında davanın takipçisi olan kadın örgütlerine, "siz buraya gelmeseniz, sanıklar serbest bırakılacak" diyerek, kadın örgütlerinin davanın takipçisi olmasını istemediklerini belirttiler.

Kadınlar: "Davanın takipçisi olacağız"

Yüksekova Haber'in haberine göre davayı takip eden Berfin Kadın Dayanışma Merkezi Yöneticisi Katibe Demir, "Ne acıdır ki biz kadınlar bugün kentimizde tecavüz davasını takip ediyor ve kaygılarımızı sizlerle paylaşıyoruz. Bununla birlikte aldığımız son haberlere göre taş atan çocuklar Siirt Cezaevi'nde cinsel istismara maruz kalmaktadır" dedi.

"Kız çocuklarına toplu tecavüz davasının gidişatı biz kadınları kaygılandırmaktadır. Bir buçuk yılı aşkındır hesabından maaşını çekmesine, ameliyat olmasına rağmen her ne hikmetse okul müdür yardımcısı Fahrettin Kuzu yakalanmamakta, utanç davasının sanıkları da ikişerli ve üçerli olmak üzere serbest bırakılmaktadır."

Demir, "AKP hükümetinin bakanı bugün kadın kırımına çözüm bulmakta, 'kadına yönelik şiddeti masaya yatırdık ve çözümünü bulduk, şiddet uygulayan erkeğe elektronik takip uygulayacağız' demektedir. Bunun yetersiz olduğunu biliyor ve daha köklü çalışmaların yapılması gerektiğine inanıyoruz" diyerek kadınların bu davanın takipçisi olacaklarını söyledi.

Kaynak: bianet