27 Temmuz 2011 Çarşamba

Hopa Tutuklularına "Yumurtadan" Dört Yıl

Hopa eyleminden tutuklu bulunan iki öğrencinin de aralarında olduğu 13 öğrenciyle ilgili yazılan iddianamede, Kuzu'ya yumurta atmaktan dört yıla varan hapis cezası isteniyor.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde AKP İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu'ya konuşması sırasında yumurta atan 13 öğrenciyle ilgili iddianamesini tamamlayan Cumhuriyet Savcısı Kürşat Kayral, dört yıla varan hapis cezası talep etti. İddianame değerlendirilmek üzere mahkemeye sunuldu.

Hakkında dava açılan öğrencilerden ikisi olan Ozan Gündoğdu ile Ömür Çağdaş Ersoy, Hopa protestolarına katıldıkları gerekçesiyle Sincan Cezaevi'nde tutuklu. İki öğrenciye, parasız ulaşım eylemine katıldıkları için de 600'er TL para cezası verildi.

13 öğrenci arasında, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'a yumurta attığı gerekçesiyle iki yıl hapisle yargılanan Siyasal Bilgiler Fakültesi birinci sınıf öğrencisi Nihal Çarıkçı da var.
Yumurta Hopa dosyasında

Avukatları Sevinç Hocaoğulları, bianet'e yaptığı açıklamada, "Hopa sürecinde böyle bir şeye maruz kalmalarının nedeni muhalif kimlikleri, daha önceden de demokratik protestolarda bulunmuş olmaları" diye konuştu.

Hocaoğulları, zaten ayrı soruşturmalar açılmış "Hopa eylemi" ile "yumurta eylemi" şeklindeki iki ayrı olayın, Hopa soruşturma dosyasına da girdiğini belirtti. Bu olayların, Hopa eylemiyle ilgili olmadığı için dosyadan çıkarılmasını talep ettiklerini ancak savcının bu isteği geri çevirdiğini açıkladı.

"Bu ceza az oldu"

İddianamede adı geçen 56 yaşındaki Hasan Hüseyin Özkan, bianet'e yaptığı açıklamada, kendisine isnat edilen suçun "koltuk fırlatmak" olduğunu söyledi. "Bunu bekliyorduk" diyen Özkan, protestolara karşı bu derece ağır uygulamalara gidildiği için dört yıl ceza istemine şaşırmadıklarını söyledi.

İddianameye, "Geçmişte idamımızı istiyorlardı, bu ceza az oldu" diyerek espriyle yaklaşan Özkan, yumurta eyleminin ardından kendisi hakkında "eylemi yönlendiren provokatör" diye yazan Yeni Şafak gazetesi hakkında da tazminat davası açtığını belirtti. Ankara 2. Asliye Ceza'da 5 bin TL tazminat istemiyle, muhabir Mustafa Kahraman ile gazeteye açılan davada, Yeni Şafak'tan istenen yazının, "elimizde haber mevcut değil, arşiv tutmuyoruz" diyerek mahkemeye verilmediğini de ekledi.

"Küçük düşürücü eylem"

Siyasal Bilgiler Fakültesi Konferans Salonu'nda 8 Aralık 2010'daki "Türkiye'de Anayasa Sorunu" isimli konferansın ilk konuşmacısı CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum'un sözü ıslıklar ve sloganlarla kesilmişti. Kuzu'nun kürsüye çıkmasıyla salondaki öğrenciler "Kolektif Yumurta Şenliğine Hoş Geldiniz" ve "Hesap Soracağız Öğrenci Kolektifi" yazılı pankartlar açtı. Ardından Kuzu'ya yumurta atıldı.

İddianamede, öğrencilerden birinin güvenlik görevlilerine koltuk attığı, başka bir öğrencinin hakaret ettiği bir başkasının ise sivil güvenlik görevlisinin boğazını sıktığı ileri sürüldü. Öğrencilerin, savcılık ifadelerinde, yumurta ve ayakkabı attıklarını kabul ettikleri ifade edildi.

Savcılığın iddianamesinde, yumurta ve ayakkabı atılmasının "küçük düşürücü" nitelik arz ettiği ifade edilerek eylem, "hakaret" kapsamında değerlendirildi. İddianamede, üniversite öğrencilerinden 10'unun, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 125/1-3a-4. maddeleri gereğince, "Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret" iddiasından, 1 yıl 2 aydan 2 yıl 4 aya kadar hapisle, üçünün ise TCK'nın 265/1-3. maddeleri uyarınca, "Kamu görevlisine görevini yaptırmamak amacıyla cebir kullanmak" gerekçesiyle, 8 aydan 4 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi.

Protestodan 600 TL ceza

Sanıklardan Ersoy ile Gündoğdu, 31 Mayıs'ta Hopa'da emekli öğretmen Metin Lokumcu'nun öldürüldüğü olayların ardından Ankara'da yapılan protesto eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle Sincan Sincan L Tipi 1 No.lu Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunuyor. Haklarında henüz iddianame yazılmadı.

İki öğrenci, 17 Mart 2010'da Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ile Hacettepe Üniversitesi'nde düzenlenen ulaşım zammını protesto eylemine katılmaktan da para cezasına çarptırıldı.

Eylemlerde 126 kişi gözaltına alınmış, 12 öğrenci hakkında dava açılmıştı. Ankara 14. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki davanın 7 Temmuz'daki karar duruşmasında, Ersoy, Gündoğdu, Erkan Kütük, Şelale Balanbar ve Çağrı Cinas "karşılıksız yararlanmaya teşebbüs" suçundan 600'er TL adli para cezası ödemeye mahkum oldu.

Kaynak: bianet