28 Temmuz 2011 Perşembe

"Cezaevindekilerin Sosyalleşmesi Sağlanmalı"

Boğaziçi Üniversitesi'nde ceza infaz sistemi, "içeride" olmak ve cezaevleridekilerin günlük yaşamlarındaki problemler üzerine bir panel gerçekleştirildi.

Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Sorumluluk Klübü (BUSOS) tarafından 26 Temmuz'da düzenlenen "Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum, 'İçeride Olmak' ve Farkında Olmadıklarımız Üzerine" başlıklı panelde, cezaevindeki sorunları konuşurken içerideki trans bireyleri, çocuklar, çalışan personeli, psikolog ve sosyal hizmetler uzmanlarını gözardı etmemek gerektiği vurgulandı.

Panelde "Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği" kurucuları Zafer Kıraç ve Dilek Çelik konuştu. Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr.Serra Müderrisoğlu ise zaman zaman eklemelerde bulundu.

Cezaevindeki sorunların giderilmesinde  içeride çalışan personele büyük sorumluluk düştüğünü ifade eden Kıraç, içerisinde hayat ve bütünlüğü barındıran cezaevlerinde sadece hükümlü ve tutuklularla ilgilenmenin marjinalleşmek olduğunu dile getirdi.

"Bir memura altı mahkum"

Avrupa'ya ziyaretlerde de bulunan dernek, Türkiye'de bir memura altı mahkum düştüğünü bunun Avrupa'da neredeyse bire bir olduğunu  ve mahkeme sonunda beraat edenlerin oranının Türkiye'de yüzde 50 iken Avrupa'da yüzde yedi olduğunu söyledi.

Kıraç, içerideki 30 bin kişinin suçsuz olması ve her an kendimizin de orada olma ihtimalini kabul ederek içeridekileri dışarıdaki hayata olabildiğince yakın tutmak,  sosyalleşmelerini sağlamak ve onları kategorize etmeden kendilerine olan saygılarını yitirmemeleri için projeler yaptıklarını, sivil toplumun ve devletin bunun gerekliliğini hissederek yardımda bulunmasını talep etti.

Annesiyle cezaevinde bulunan 0-6 yaşındaki çocuklar için ayrı bina yapılması, kadın cezaevi olmayan yerlerde bunun için alan sağlanması, heykel, resim ve fotoğraf atölyeleri yapılması, içeridekilerle zaman geçirmek ve onları dış hayattan haberdar etmek, gözlemler sonucu belirlenen eksiklikler dahilinde imkanların genişletilmesi, derneğin başlıca çalışmaları arasında.

2006'da cezaevlerine yapılan ziyaretler sonucunda kurulan Ceza İnfaz Sistemi'nde Sivil Toplum Derneği'nin faaliyetleri, tarafısz, şiddete karşı ve kamuyla birlikte çalışma becerisi ilkesine dayanıyor. Türkiye'nin çeşitli cezaevlerindeki projeler için ise gönüllülere ihtiyaçları var.

Derneğin sitesine ulaşmak için tıklayınız.

Kaynak: bianet