28 Temmuz 2011 Perşembe

Munzur'da Baraj ve HES'e Geçit Yok

Munzur Vadisi Milli Parkı'da yapılması planlanan Konaktepe Barajı ve Konaktepe Hes 1 Hes 2 projelerine verilen yürütmeyi durdurma kararına itiraz reddedildi.


Munzur Vadisi Milli Parkı'nda yürütümeyi durdurma kararı verilen Konaktepe Barajı ve Konaktepe Hidroelektrik Santrali (HES) için yapılan itiraz Danıştay İdari Daireleri Kurulu tarafından oy birliği ile reddedildi. Vadideki baraj ve HES yapımlarına Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) zorunluluğu geldi.

Munzur Vadisi Millî Parkı'nda yapımı kararlaştırılan Konaktepe Barajı ve Konaktepe HES 1 ve HES 2 için avukat Barış Yıldırım'ın Milli Parklar Kanunu, Milli Parklar Yönetmeliği'ne aykırılık teşkil ettiği, Munzur Vadisi Milli Park Uzun Devreli Gelişme Planı'nın onaylanmadığı gerekçesiyle yürütmeyi durdurma istemiyle dava açmıştı.

Danıştay 13. Dairesi, 11 Ekim 2010'de yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

Karara karşı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ve Konaktepe Elektrik Üretim A.Ş. itiraz etmişti. Danıştay İdari Daireleri Kurulu itirazı oy birliği ile reddetti.

"Diğer baraj ve Hes'lere emsal olacak"

bianet'e konuşan avukat Barış Yıldırım, kararın Millî Park'ta yapımı kararlaştırılan Bozkaya Barajı ve HES, Kaletepe Barajı ve HES için de emsal niteliğinde olduğunu söyledi.

Yıldırım, kararın 45 kişinin oy birliği ile alınmasının da çok sevindirici olduğunu söyledi. Bundan sonra vadide baraj yapımının önünün kapanacağını belirtti.

Kaynak: bianet