7 Mart 2013 Perşembe

VAKAD'a Kapatma Davası

Kapatma davası açılan VAKAD, amacın "bağımsız feminist, antimilitarist" söylemler geliştirerek kadın mücadelesi yürüten derneğin sesini kısmak olduğunu belirtti.


Kapatma davası açılan Van Kadın Derneği (VAKAD) yaptığı açıklamada, hiçbir örgüte bağlı olmadan çalıştıklarını belirterek "Bizi bir arada tutan kadınlığımız, farklılığımız, bağımsızlığımız ve şiddetsiz yaşam idealimiz" dedi.

Van'da kadın sorunlarıyla, hasta mahpuslarla, Kürt dilinin geliştirilmesiyle, faili meçhul yakınlarıyla, zorunlu göçle, öğrenci meselesiyle ilgili faaliyetler yürüten 10 derneğe PKK/KCK ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle kapatma davası açıldı.

"Hırsız sandık, polismiş"

İddianamede, VAKAD'ın dernek konteynırında yapılan aramada elde edilen dokümanların Van deprem nedeniyle yapılan yardım kampanyaları ile ilgili olduğu, yardımların PKK/KCK adına örgütün propagandasını yapmak amacıyla insanlara dağıtıldığı, halkın örgüte olan sempatisini ve güvenini artırmanın amaçlandığı belirtiliyor.

VAKAD, dernek binasında yaptığı açıklamada, derneğin farklı politik görüşleri, dini inançları, cinsel yönelimleri, kültürü ve etnik kimliği olan kadınlardan oluştuğunu ve "bağımsız" olduğunu söyledi.

Açıklamada, konteynıra bir yıl önce gizlice girildiği, ancak kendilerinin bunun bir hırsızlık olduğunu zannettiklerini iddianameyi okuyunca polisin girdiğini anladıkları belirtildi ve "Kadınlara ait özel bilgileri davanamede ifşa edenlerden şikâyetçiyiz" denildi.
"Depremde insanlık örgütlüydü"

"Evet deprem sonrası elimizden geleni yaptık. Devlet, yardımları depolarda günlerce bekletirken, yardım malzemeleri depolarda çıkan yangınlarda yanıp yok olurken, yazlık çadırlarda çocuklar yanarak ya da soğuktan ölürken biz elimizden geleni yaptık.

"Haklısınız örgütlüydük. İnsanlık örgütlüydü. Ülkenin her yerinden insanlar kutular içinde yolladılar insanlıklarını. Kimler ne yolladı, listesi elinizde. Okuyun. Köy köy gidildi VAKAD üyeleriyle ve Van dışından yardıma koşan onca dostla. Kimler geldi yardıma? Listesi elinizde. Okuyun. Hangi köye hangi mahalleye gidildi, kime ne eşya verildi?"

Açıklamada, iddianamenin gizli tanık ifedeleri dahil hiçbir yerinde derneğin propaganda yaptığına dair bir ifadenin yer almadığı belirtilerek amacın "bağımsız feminist, antimilitarist" söylemler geliştirerek kadın mücadelesi yürüten VAKAD'ın sesini kısmak olduğu belirtildi.

VAKAD ne yapar?

VAKAD,  kadınlar tarafından kadınların ekonomik, sosyal, bireysel, kültürel, toplumsal ve politik anlamda güçlenmelerine katkıda bulunmak amacıyla 2004’te Van’da kuruldu. Van’ın yanı sıra Muş,Bitlis ve Hakkari’de de çalışmalar yapıyor. Kadın Da(ya)nışma Merkezi, Geçici İstasyon Ev ve Dayanışma Mağazası yürütüyor.

Kapatılmak istenen dernekler

Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEYA-DER), Tutuklu ve Hükümlü Yakınları Demokratik Hukuk ve Yardımlaşma Derneği (TUYAD-DER), Van Göç Sorunlarını Bilimsel Araştırma ve Kültür Derneği (Van GÖÇ-DER), Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğrenci Derneği (YÖDER), Van Kadın Derneği (VAKAD), Van Hacıbekir Mahallesi Özgür Yurttaş Derneği, Seyit Fehim Arvasi Mahallesi Özgür Toplum Derneği, Yeni Mahalle Özgür Halk Derneği, Kürt Dili Araştırma ve Geliştirme Derneği (KURDİ-DER) Van Şubesi ile Akköprü Mahallesi Demokratik Halk Derneği.

Kaynak: Bianet