23 Eylül 2014 Salı

Zonguldak ve Aydın'da Madenciler Sokakta

Zonguldak’ta 500 madenci, 29’unun işten çıkarılması karşısında üretimi durdurdu, yaklaşık 1500 madenci Valiliğe yürüdü. 138 madencinin işsiz kaldığı Aydın’da polis protestoculara saldırdı.

* Fotoğraf: Ferdi Akıllı / AA

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi’ne bağlı Kandilli Beldesi’ndeki özel maden ocağında çalışan yaklaşık 500 maden işçisi, “iş gücü fazlalığı” gerekçe gösterilerek 29 arkadaşlarının işten çıkarılmasına karşı üretimi durdurdu. İşçiler, 40 kilometre yürüyerek Zonguldak Valiliği’nin önüne kadar yürüyüşe geçti. İlk olarak Madenci Anıtı’nda toplanan 200 maden işçisi burada Ereğli Kandilli’den gelecek Hema işçilerini beklemeye başladı.

Ancak HEMA’dan gelen yaklaşık 400 işçi otobüslerle gelmek yerine yürümeyi tercih edince sabah saat 07.30’da Kandilli’de başlayan yürüyüş akşam saatlerinde Valilik binası önünde sona erdi.

“Hani işçi atılmayacaktı”

Yürüyüş yaklaşık 1500 işçinin katılımıyla son buldu. İşçiler, ellerinde “Hani işçi atılmayacaktı, yüz karası değil kömür karası böyle kazanılır ekmek parası, işçi atılmasına son, erkek söz veriri adam tutar, yeter artık, öfkeliyiz” yazılı dövizler taşıyordu.

Zonguldak’ta yayın yapan Halkın Sesi gazetesine ait site, Zonguldaklı taşeron madencilerin de Kozlu’dan itibaren işçi arkadaşlarına yürüyerek destek verdiklerini yazdı. 40 kilometre yürüdükleri için yorgunluktan ayakları şişen bazı maden işçileri ayakkabılarını çıkararak yalınayak yürüdüğü gözlendi.

Gökyeşil: Ha işsiz, ha göçük altında

Maden ocağında dört yıldır çalışan iki çocuk babası Sertan Gökyeşil ise içinde bulunduğu güvensiz şartlara isyan ediyordu: "Ha işsiz kalmışsın, ha göçükte kalmışsın aynı. İki çocuğumuz var. İşsiz kalsak da bakamayacağız, göçükte kalsak zaten bakamayacağız".

Zonguldak’taki madenci eyleminde konuşan Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkan Eyüp Alabaş, “Eğer hala sesimizi duymayanlar varsa gerekirse sesimizi duyurabilecek mesafeye kadar gider onların kulaklarına bağırırız” dedi.

GMİS Armutçuk Şube Başkanı İsa Mutlu da, iş huzuru ve iş barışı içinde çalışmak istediklerini ifade etti; "her gün işten atılacağız korkusuyla iş güvenliğine aykırı şekilde yer altında çalışmak istemiyoruz” dedi.

Bugüne nasıl gelindi?

Hattat Holding’e bağlı HEMA Kömür İşletmeleri, 2005’te Türkiye Taşkömürü Kurumu’ndan (TTK) ihale ile kiraladığı sahada üretim yapıyordu. HEMA, Haziran başında sözleşmede belirtilen kuyularda ekonomik değer taşıyan kömür kalmadığı gerekçesiyle, yeni galerilerde hazırlık çalışması yapmak için ek süre istedi. TTK, daha önce toplam 39 ay ek süre verdiği gerekçesiyle talebi reddetti; 17 numaralı panoda da belirlenen eksikliklerin Çalışma Bakanlığı müfettişlerince incelenmesi için üretimi durdurdu. Üretim, incelemenin ardından, bir ay sonra bu panoda üretime devam edilebilecekti.

Ancak firma, TTK ile yaşadığı uyuşmazlık sonucu iş gücü fazlalığını gerekçe göstererek daha önce 16 işçiyi, 19 Eylül’de de 13 işçiyi çıkardı. Tebligatın yapılmasıyla ocaktaki madenciler işi durdurdu. Gece vardiyasından çıkan ve gündüz vardiyası için ocağa gelen yaklaşık 500 işçi, maden ocağından Zonguldak’a doğru yürüyüşe geçti.

Aydın’da 138 işsiz

Türk Maden İşçileri Sendikası Yatağan ve Havalisi Şube Başkanı Süleyman Girgin, Torba Kanun ile Türkiye genelinde 6 bine yakın madencinin işsiz kaldığını bildirdi. Girgin, Aydın Linyit Madencilik Şirketi’nin yakında kapatılacağını, bu nedenle 22 Eylül itibarıyla 138 işçinin çıkışının verildiğini belirtti.

İşten çıkarıldıkları için Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü'ne doğru yürüyüşe geçen işçilere polis saldırdı. “Bir işçi, ambulansla Aydın Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Müdahaleyi protesto eden bazı işçiler, Adnan Menderes Bulvarı girişinde oturma eylemi yaptı.

Kaynak: Bianet