8 Eylül 2014 Pazartesi

27 sene boyunca deneylerde sömürülen Roman öldü!


ROMAN
1966 - 2014

Save the Chimps en yakışıklı ve asil şempanzelerimizden biri olan Roman’ın 48 yaşında kalp hastalığından öldüğünü bildirmekten esef duyuyor. Roman’ın gerçek doğum yeri ve tarihi bilinmiyor; ama büyük bir olasılıkla 1966 yılında, kendi doğal yaşam ortamında doğduğu düşünülüyor. Roman’ın kayıtları Alamorgodo’daki Holloman Hava Üssü’ne getirildiği 6 Mayıs 1975 tarihinde başlıyor. Roman 7 farklı biyomedikal çalışmada araştırma deneği olarak kullanıldı. 225 kez anesteziye ve defalarca ciğer biyopsisine maruz bırakıldı. Roman üzerinde uygulanan deneysel aşılardan biri gebeliği önlemek içindi; işe yaramadı ve Roman 7 şempanze babası oldu.

1997  yılında, Roman, ABD Hava Üssü’nden Alamorgo’da bulunan bir araştırma laboratuarı olan Coulston’a  gönderildi. 2002 yılında Coulston iflas edince Save the Chimps hem Roman’ı hem de 250 şempanzeyi kurtarmak için olaya dahil oldu. Roman, Kiley’nin ailesine katıldı, grubun en yaşlı bilgesi oldu. Nazik, çekici ve olgun Roman hem şempanze ailesinin hem de onları seven bakıcılarının kalplerini kazandı. Bakıcılarından biri olan Torrie Roman hakkında şunları söylüyor:

“Roman’ın gözleri hep düşünce ve sevgi doluydu. Yakın bir bağ kurduğum ilk şempanzeydi. Roman’ı seviyordum. Hepimiz seviyorduk. Onunla tanışan herkes ona aşık olmuştur. O kadar özeldi işte. Her zaman kalbimde olacak.”

Kaynak: Hayvanozgurlugucevirileri.com

* Haberin devamına ve Roman hakkındaki detaylara ulaşmak için tıklayın.