21 Ekim 2010 Perşembe

Trans kimlikler hastalık değildir
“Trans kimlikler hastalık değildir” (Stop Trans Pathologization-2012) trans kimliklerin (transseksüel, transgender, interseksüel) hastalık tanımından çıkarılması gerekliliğini savunan uluslararası bir kampanyadır. Kampanyanın temel amaçları, sözde “cinsiyet kimlik bozukluklarının” tüm dünyada ve Türkiye’de kullanılan Amerikan Psikiyatri Birliği’nin 2013’te yenilenecek DSM ve Dünya Sağlık Örgütü’nün 2014’te yenilenecek ICD teşhis kılavuzlarından çıkarılması ve trans bireylerin sağlık haklarının güvence altına alınması amaçlanmaktadır. Trans-ilişkili sağlık hizmetleri sigortasının düzenlenmesi için STP 2012, ICD-11’de hastalık tanımından çıkarılmasını önermektedir.


Kampanya dahilindeki hareketin görünürlüğünü arttırmak ve taleplerimizi duyurmak için 23 Ekim Cumartesi günü saat 19.00'da Taksim tramvay durağından Galatasaray Meydanı'na yürüyoruz.


STP 2012 kampanyasının dahilinde, Ekim 2007’den beri tüm dünyada değişik şehirlerde eşzamanlı gösteriler düzenlenmiştir. Sıradaki Trans Kimliklerin Hastalık Tanımından Çıkarılması için Uluslararası Eylem Günü 23 Ekim 2010’da tüm dünyada, farklı şehirlerde gösteri ve eylemler gerçekleşecek.


Şu ana dek kampanyaya katılan şehirler: Ames, Amsterdam, Ankara, Bangkok, Barcelona, Berlin, Bilbao, Bogotá, Bologna, Brussels, Budapest, Buenos Aires, Cape Town, Caracas, Compostela, Córdoba (Argentina), Donostia, Gaborone Botswana, Gasteiz, Granada, Guayaquil, Istanbul, Jaén, Las Palmas de Gran Canaria, Lille, Lima, Lisbon, Ludwigsburg, Madrid, Managua, Manila, Mexico City, Mumbai, Murcia, New York, Paris, Quito, Salta, San Francisco, San Salvador, Santiago de Chile, Ulaanbaatar, Valencia, Zaragoza.


Istanbul LGBT Sivil Toplum Girişimi

Kadın Kapısı

Lambdaistanbul LGBT Dayanışma Derneği

Voltrans Trans Erkek Inisiyatifi