28 Ağustos 2010 Cumartesi

Koruma Kurulu Allianoi'yi Korumamaya Karar Verdi

İzmir 2 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, dünyanın en eski sağlık külliyesi Alliano'nin kumla doldurulup Yortanlı Barajı suları altında bırakılmasına izin verdi. Doldurma için ot temizliği başlatıldı. Yeşiller Partisi "skandal" kararı veren kurul üyelerini istifaya çağırdı.

Bergama - BİA Haber Merkezi

27 Ağustos 2010, CumaAllianoi antik kenti İzmir 2 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun kararıyla kumla doldurulduktan sonra sular altında bırakılacak.


Kurul Daha önce "siltli kil" ile doldurulmasına karar verilen İzmir'in Bergama ilçesindeki antik kentin "kumla doldurulduktan sonra" Yortanlı barajı sularının altında kalmasına izin verdi.


Yeşiller Partisi kararı skandal olarak niteledi ve "derhal" geri alınması çağrısında bulundu.


Basın açıklamasında görevi "Kültür ve tabiat varlıklarını 'korumak'" olan bir kurulun "olağanüstü tarihsel ve arkeolojik öneme sahip 2 bin yıllık bir antik sağlık merkezinin bir sulama barajının suları altında kalmasına 'izin vermesi' akıl alır gibi değildir," diyen parti sözcüleri, Allianoi Girişim Grubu'nun yanında olduklarını açıkladılar.


Allianoi'nin sular altında kalmasını önlemek için açılan bütün davaların kazanıldığını ve konuyla ilgili çok sayıda iptal ve yürütmeyi durdurma kararı alındığını anımsatan Yeşiller Partisi, kararı geri almamaları halinde İzmir 2 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun bütün üyelerini istifaya davet etti.


Ot temizliği başladı

bianet'in görüştüğü Allianoi Girişim Grubu Avukatı Hilal Küey, 2009'da antik kentin kumla kaplanması kararının çıktığını ancak yaptıkları itirazlar sonucu yürütmeyi durdurma kararının alındığını söyledi.


Küey'in verdiği bilgiye göre, Bayındırlık Bakanlığı'nın itirazı üzerine 4 Ağustos'ta sunulan raporla verilmiş olan, "Allianoi'nin siltli kille kaplanması" kararında 17 Ağustos tarihinde "küçük" bir değişiklik yapıldı. DSİ'nin de önerisi doğrultusunda, "kentin kumla kaplanarak" korunmasına karar verildi. Küey, kararın ardından Bergama Müzesi kontrolünde antik kentte ot temizliği çalışmalarının başladığını bildirdi.


Kumla doldurmak kente daha büyük zarar verecek

Allianoi Girişim Grubu üyesi, Jeofizik Mühendisi Erhan İçöz, kil yerine kum kullanmanın antik kente daha büyük zarar vereceğini ileri sürdü: "Siltli kil, kilin biraz daha büyük tanecikli olanıdır. Kil suyu geçirmez, kendi bünyesine alır ve şişer kum ise suyu geçirir. Kum ise en iri taneli olan malzemedir. Bu durumda antik kalıntıların suyla teması kesilmeyecek ve üzerlerindeki kum nedeniyle de sürekli tahribata maruz kalacak"


Kurul üyeleri görevlerini kötüye kullanıyor

Avukat Küey, iki yıl önce kentin su altında kalmasına neden olan kararlarla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gidildiğini ve başvurunun kabul edildiğini söyledi. Ancak Küey Türkiye'de aynı konuyla ilgili olarak sürekli dava açılmaya devam edildiğini belirtti: "17 Ağustos'ta yapılan değişiklik yeni bir idari işlem olduğundan, bunun için tekrar iptal davası açmamız gerekecek. Bu konuda sürekli önümüze engel çıkarılmasından bıktık ve kurul görevlilerinin 'görevi kötüye kullandığı' iddiasıyla suç duyurusunda bulunacağız."


Antik kentin korunması için çaba gösterenlerin kurduğu allianoi.org'da verilen bilgilere göre antik kent 1998'de, sulama amaçlı Yortanlı Baraj gölet alanının ortasında, bir arkeolog grubu tarafından keşfedildi. Dokuz yıl süren kazılar sonunda yalnızca yüzde yirmisi ortaya çıkartılabilen Allianoi'de dünyanın en büyük ve en sağlam Roma ılıcasıyla birlikte çeşmeler, hamamlar, yollar, caddeler, kiliseler, köprüler gibi mimari unsurlar bakımından zengin, büyük bir yerleşme saptandı. Allianoi'de arkeoloji, sanat tarihi, mimarlık, mühendislik, tıp, ilâçbilim ve subilim tarihi bilimlerinin literatürüne girebilecek çok önemli sonuçlar çıktı.