1 Mayıs 2014 Perşembe

Hükûmetin 1 MAYIS Savaşı: İstanbul gaza boğuldu

Haziran ayaklanmasında ağır yenilgi alan AKP Hükümeti, Haziran'ın da arifesi olan 1 Mayıs'ta adeta ayaklanmayı bastırma provası yaptı. AKP'nin "alternatif" 1 Mayıs'ları da tutmadı. Saatlerce süren barikat savaşları, 1 Mayıs iradesinin Taksim olduğunu gösterdi.


AKP Hükümeti, dünyanın en kitlesel 1 Mayıs'larına ev sahipliği yapan Taksim'i yasaklamak için, adeta tüm İstanbul'u kapattı.

DEVLET TERÖRÜNDE USTALIK

AKP Hükümeti, işçi ve emekçilerin Taksim'e çıkışını engellemek için İstanbul'da fili sıkıyönetim ilan etti. Deniz, kara ve raylı toplu ulaşım araçlarının tümü iptal edilirken, Unkapanı ve Galata köprüleri kapatıldı. Avrupa yakasında çok geniş bir alan, polis işgali altına alındı. Levent'ten Topkapı'ya, Unkapanı'ndan Mecidiyeköy'e ve Beşiktaş'a kadar çok geniş bir alan tamamen abluka altına alınırken, ara sakaklar bariyerlerle, ana caddeler de çevik kuvvet polisleri ve TOMA'larla kapatıldı. Abluka, özellikle Taksim ve çevresinde yoğunlaştırıldı. İstiklal Caddesi'ne çıkan tüm sokaklara 3 sıra halinde bariyerler konuldu, Taksim Meydanı da birkaç sıra bariyerlerle kapatıldı. Şişli-Taksim arası ve Mecidiyeköy'e kadar uzanan bütün yollar da yine abluka altındaydı.

AKP'nin sıkıyönetiminden tüm İstanbul halkı nasibini aldı. Taksim'e çıkan tüm yollarda hiçkimsenin geçişine izin verilmedi. İşlerine gitmek isteyenlerden işyerinden imzalı kağıtlar istenirken, sağlık çalışanlarına dahi izin verilmedi. Polislerin sokak başlarına çektiği emniyet şeritleri önünde bekleyen kalabalık gruplar, AKP'ye ve İstanbul Valisi'ne tepki gösterdi. Böylece, AKP Hükümeti'nin, "kent yaşamı olumsuz etkileniyor" iddiası da çökmüş oldu. AKP, tüm kentte ilan ettiği olağanüstü halle, İstanbullulara adeta işkence yaşattı.


Sırtını Taksim'e dönenler için yollar açılırken, yüzünü Taksim'e dönenler polis şiddeti ve engelleme ile karşılaştı. AKP, 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamak isteyenlere karşı devlet terörünün en "usta" halini uyguladı. Meydanların özgürleşmesiyle birlikte ezilenlerin de özgürleştiğini gören iktidar, bu korkusunun en çıplak halini bugün Taksim'de gösterdi.

40 bin polis, günler öncesinde tatbikatları yapılan 50 TOMA, onlarca zırhlı araç, tonlarca su, binlerce gaz bombası ve yüz binlerce plastik mermi ile işçi ve emekçilere saldırdı. Binlerce kişi, polisin cop, plastik mermi, tazyikli su, biber gazı ve gaz fişeğiyle yaralandı. En az 4 kafa travması, 1 kulak kesiği, 1 kol kırığı, 15-20 gaz kapsülü ile yaralanma, bir görme kaybına yol açabilecek göz yaralanması ve yüzlerce gaza mağduriyet nedeniyle yaralanma meydana geldi. 200'den fazla kişi de gözaltına alındı.

Pek çok yerde gaz bombasının sesleri dakikalarca susmazken, özellikle Okmeydanı, Şişli ve Beşiktaş gaz bulutu altında kaldı. Ses bombası da kullanan polisler, ayrıca direnişçilere taş attı.


AYAKLANMAYI BASTIRMA PROVASI

AKP Hükümeti'nin, 2007-2009 yıllarında 1 Mayıslarda ve Haziran ayaklanmasında uyguladığı şiddeti daha da "profesyonelleştirdiği" görüldü. Bugün İstanbul'da yaşanan hem sıkıyönetim uygulamaları hem de yoğun polis şiddeti her an patlamaya hazır olan yeni ayaklanmaları bastırma provası gibiydi. İstanbul'da yaşananlar, AKP'nin toplumsal rıza üretme yöntemlerini tamamen terk ederek, tek bildiği yöntemin şiddet ve zorbalık olduğunu da bir kez daha gösterdi.


ALTERNATİF 1 MAYISLAR TUTMADI

Devlet terörüne rağmen, devrimci-ilerici güçlerin Taksim iradesinin, önceki yıllar kadar güçlü ve canlı olduğu görüldü. 1 Mayıs iradesi Taksim'de açığa çıktı. AKP'nin Taksim'e alternatif 1 Mayıslar yaratma planları da tutmadı. Hak-İş ile Kayseri, Türk-İş ile Kadıköy ve Memur Sen ile Diyarbakır'da yaratmaya çalıştığı "alternatife" rağbet olmadı. Başbakan'ın öve öve bitiremediği Yenikapı'ya ise bir köfteci dışında hiç kimse gitmedi.

İşçi, emekçi ve ezilenler, yüzlerini Taksim'e döndü. Her yeri Taksim, her yeri direniş alanına çevirdi. AKP için ölüm kalım meselesine dönüşen Taksim iradesinin yenilemeyeceği, bugünkü direnişte bir kez daha görüldü.

1 MAYIS İRADESİ TAKSİM'DİR

Tüm yollar kapatılmasına rağmen toplanma noktaları olarak belirlenen Şişli ve Beşiktaş'a çok sayıda kişi geldi. DİSK, yine gece saatlerinden itibaren pek çok kişiye ev sahipliği yaptı. DİSK'e ulaşamayanlar ise bulundukları yerleri 1 Mayıs alanına çevirdi.

En şiddetli çalışmalardan birisi Okmeydanı'nda yaşandı. Yüzlerce kişi, Taksim'e girebilmek için saatlerce polisle çatıştı. Okmeydanı Hastanesi ve Çağlayan'da yoğunlaşan çatışmalarda, devrimci ve ilericiler, barikat barikat savaştı. Büyük barikatlarla ilerleyen devrimciler, polisin saldırılarına taş, molotof kokteyli ve havai fişeklerle karşılık verdi. Polis özellikle havai fişek atılırken hareket edemedi, yoğun taş yağmuru nedeniyle TOMA'ları hareket ettiremediği de görüldü. Okmeydanı'nda bir TOMA, atılan molotofla ateş aldı.

Çatışmaların bir diğer merkezi ise DİSK'in etrafı oldu. Şişli'deki çatışmalar, yoğun polis ablukası nedeniyle çok geniş bir alanda olmasa da, saatlerce sürdü. Ablukayı yaran birkaç bin kişi, DİSK'in önüne gelmeyi başardı. Bu bölgede kurulan barikatlarda, geceden getirilen polis bariyerleri de kullanıldı. Pek çok kez TOMA'lar, yoğun taş ve bilye yağmuruyla durduruldu.

Diğer toplanma noktası olan Beşiktaş'ta da saatler boyunca Taksim'e girebilmek için mücadele edildi. Sabah saatlerinden itibaren toplanmaya başlayan kitle, Çarşı grubunun gelmesiyle birlikte polis barikatına yüklenmek için yürüyüşe geçti. Ancak sert polis saldırısıyla karşılaştı. TKP, EHP ve Halkevleri'nin yoğunlukta olduğu çatışmalarda, sokaklara büyük barikatlar kuruldu. CHP'liler ise parti binasının önünde bekledi. Beşiktaş'ın dört noktasında süren çatışmalarda, polise havai fişek, taş ve bilyeler atıldı.

En yoğun polis ablukasının olduğu Taksim'de ise kısa süreli çatışmalar yaşandı. Mis Sokak'ta, balıkçılar pazarında ve Tünel'de bazı gruplar, kısa süreli polisle çatıştı.

Çatışmalarda, gençlerin yoğun katılımı dikkat çekti. Ayrıca devrimci örgütlerin, polis saldırılarına karşı hazırlıklı geldiği görüldü. İyi hazırlıklar nedeniyle saatlerce barikat başlarında direniş sürdü.


Devrimci örgütlerden Ezilenlerin Sosyalist Partisi'nin her direniş alanında, barikatlarda en önde çarpıştığı görüldü. Çatışmalara SYKP, SDP, HDP, Partizan, DHF, EHP, EMEP, Kaldıraç, Mücadele Birliği, Halk Cephesi, BDSP, DÖDEF ve YDG-H üyeleri de etkin bir şekilde katılırken, kadın örgütleri ve LBGTİ'ler de 1 Mayıs alanındaydı.

Çatışmalar sırasında radikal eylemler de yapıldı. MLKP pankart açarken, TKP/ML bir polisin silahına el koydu.

ANTİKAPİTALİST MÜSLÜMANLARA SALDIRI


Son 3 yıldır Fatih Cami'den başlayarak 1 Mayıs kutlamalarına katılan muhalif Müslümanlar, bu yıl da 1 Mayıs için sokaktaydı. İki koldan yürüyen Müslümanların kortejlerinde kapitalizm karşıtlığı öne çıktı. Ancak muhalif Müslümanlar'a yönelik de sert polis şiddeti uygulandı. 10 kişi gözaltına alındı.

Irkçı faşistlerin saldırıları bu yıl da yaşandı. Bomonti ve Kasımpaşa'da faşistler, satır ve bıçaklarla saldırdı, silah çekti. Öte yandan, devrimcilere halkın desteği büyüktü. Şişli'de tencere tava çalınarak polis saldırısı protesto edilirken, Beşiktaş'ta da halk polise pek çok kez müdahale etti.

Kaynak: ETHA

İstanbul’dan Gazlı ve Polis Saldırılı-Kuşatmalı Bayram Geçti

Beşiktaş, Şişli, Beyoğlu 1 Mayıs kutlamalarını polis şiddeti altında geçirirken, bazı sendikalar ve İP, Erdoğan tarafından son kez izin verildiği açıklanan Kadıköy’de miting yaptı. 142 kişi gözaltına alındı.


Şişli’de DİSK’in bulunduğu Halaskargazi Caddesi sabah 06.00’dan itibaren araç trafiğine kapatıldı. Mecidiyeköy’den itibaren kapatılan yollara yayaların da geçmesine izin verilmedi. Bu nedenle Şişli Etfal Hastanesi’ne, iş yerlerine ve evlerine gitmek isteyenler de ciddi sıkıntılar yaşadı.

Aynı durum Taksim için de söz konusuydu. Oteller de kalan kişiler otel çalışanları nezaretinde polis barikatlarından geçirildi.

Beşiktaş’ta Barbaros Caddesi başından polis tarafından kesildi ve Dolmabahçe yönüne tüm geçişler kapatıldı.

Bunun yanı sıra Tarlabaşı Bulvarı, Akaretler, Sıraselviler, Gümüşsuyu, Tophane, İstiklal Caddesi, Rumeli Caddesi, Pangaltı ve çevre sokaklar da kapatıldı. Toplu ulaşımın da Taksim, Karaköy, Mecidiyeköy, Şişli, Beşiktaş’a kesilmesi İstanbul’da yaşayanlara zor anlar yaşattı.

Beylikdüzü- Topkapı hattı dışında metrobüs, Levent-Hacıosman hattı dışında metro seferleri ile vapur seferleri iptal edildi. Akşam saatlerinde seferler normale dönmeye başladı.

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, 142 kişi gözaltına alındı, 90 kişi hastaneye kaldırıldı. Saat 19.00 itibariyle 23 kişinin hastanelerde tedavileri sürüyor. Hastanelere kaldırılanlardan 19'unun da polis olduğu duyuruldu.

Şişli

Okmeydanı’nda 1 Mayıs kutlamasına katılmak isteyenlere yönelik polis saldırısı sabah 07.30’da başladı.

DİSK’e çıkan yollardaki polis ablukası nedeniyle işçiler DİSK ve çevresine ulaşmakta zorluk çekti. Sabah 09.00’dan itibaren DİSK’e çıkan ara sokaklarda polisin gaz bombalı saldırıları yaşandı. Mecidiyeköy köprüsü üstünde E-5 karayolunda Eğitim-Sen üyelerine de gaz atıldı. Polisin biber gazlı müdahalesinden Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kalanlar da etkilendi.

Saat 11.00’de DİSK’ten Taksim’e yürüneceğinin açıklanmasının ardından Halaskargazi Caddesi üzerinde kortej oluşturan grup polisin saldırısına maruz kaldı.

Ara sokaklarda polis saldırısı sürerken çok sayıda kişi yaralandı ve gözaltına alındı. ÇHD gözaltına alınanların sayısının 100’ü aştığını duyurdu.

Beşiktaş

Beşiktaş’ta polis anonsları sabah saat 07.00 itibarıyla başladı. Saat 09.00 sularında polis Beşiktaş Barbaros Bulvarı ve Köyiçi’ne gaz bombalı, tazyikli suyla ve plastik mermiyle saldırmaya başladı.

Beşiktaş halkı camlardan tencere tava ve “Katil polis” diyerek şiddet uygulayan polislere tepki gösterdi.

Abbasağa Parkı etrafındaki evler, polisin yoğun gaz saldırısı nedeniyle boşaltıldı.

Polis Beşiktaş’taki TKP binasını bastı. Ve çok sayıda gözaltı gerçekleştirdi. TKP’nin web sitesinden yapılan açıklamada “Polis binamıza saldırdı ve yaralıları copluyor, gözaltına alıyor. Bu yasa dışı uygulamaya yol açan İstanbul Valisi ve emniyet yetkililerinin görevlerinden hemen istifa etmesi gerekir” dendi.

Saat 12.30 itibarıyla gözaltılar başladı. CHP Beşiktaş İlçe binasından da dört kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Sonraki saatlerde Barbaros Bulvarı, Yıldız Köprüsü ve ara sokaklarda polis saldırıları devam etti. Çok sayıda kişi gözaltına alındı ve gaz bombaları ve plastik mermilerle çok sayıda kişi yaralandı.

Barbaros Bulvarı saat 17.00’ye doğru trafiğe açıldı.

Taksim

Taksim Meydanı sabahın ilk saatlerinden itibaren araç ve yaya geçişine tamamen kapatıldı. Meydan’ın yanı sıra İstiklal Caddesi, Tarlabaşı Bulvarı, Gümüşsuyu ve Sıraselviler de tamamen polis ablukasındaydı.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ve 50 kişilik bir grup 1 Mayıs 1977'de hayatını kaybedenleri Kazancı Yokuşu'nda karanfiller bırakarak andı. Atalay; "İsteyen istediği yerde kutlasın 1 Mayıs'ı. Bu hoşgörü çok görülmemeli, biz Kadıköy'deyiz. Diğerleri Taksim istiyor. Bu hoşgörü topluma çok görülmemeli" diye konuştu.

Saat 10.00’da 100 kişilik bir grupla önce Kazancı Yokuşu'na karanfiller bıraktı,  ardından Taksim Anıtı'na  çelenk bıraktı.

11.00’e doğru Tarlabaşı’nda ara sokaklarda polis saldırısı başladı.

İstanbul Barosu’ndan bir grup avukatın ise Taksim’e girmesine izin verilmedi. Saat 15.30’da ise manken Tuğba Özay polislere rica ederek Taksim Meydanı’na tek başına girdi.

Saat 16.00 sularında İstiklal Caddesi’ne gelen HDP heyetinden Ertuğrul Kürkçü, "İstanbul'un her yerinde hüküm sürmekte olan olayları protesto ediyoruz. Şu anda İstanbul kendi güvenlik güçlerinin, kendi devletinin işgali altındadır. Kendi öz bayramımızı kutlamamız yasaklanmıştır. Hükümet 1 Mayıs'ta Taksim alanının işçilere yasaklamak istedi, ama bütün İstanbul Taksim 1 Mayıs alanı haline geldi. Güvenlik önlemleri nedeniyle işçiler işlerine bile gidemediler. Nerden baksan tutarsızlık nerden baksan ahmakça" dedi.

Kadıköy

Türk-İş, Türkiye Kamu-Sen, İşçi Partisi, Türkiye Gençlik Birliği, Cumhuriyet Kadınları Derneği ve Atatürkçü Düşünce Derneği’nin de aralarında olduğu gruplar 1 Mayıs için Kadıköy’de toplandı.

Kadıköy tamamen trafiğe kapatıldı.

Mitingin sonlarına doğru otobüs duraklarında PKK bayrağı açan bir kişi kalabalık tarafından dövüldü.

Kaynak: Bianet