17 Mayıs 2014 Cumartesi

Soma'da katliam, adaletsizlik ve hak ihlâlleri sürüyor!

Soma'daki iş cinayeti ve katliamında, resmî bilgilere göre 301 maden işçisi hayatını kaybetti. Soma katliamında Soma halkının yanında olmak için Soma'ya giden hak savunucularına, Soma katliamının sorumlularını protesto eden halka yönelik hak ihlâlleri bitmek bilmiyor.


Avukatlar darp edilerek gözaltına alındı

Soma’da aralarında Çağdaş Hukukçular Derneği'nden (ÇHD) avukatların da olduğu birçok kişi Eğitim-Sen Soma İlçe Merkezi önünde polis tarafından darp edilerek ters kelepçe yapılarak gözaltına alındılar.


Açıklamada, Kozağaçlı'nın gözaltına kolunda platin olduğunu söylemesine rağmen ters kelepçe yapılarak alındığı belirtildi. Mürsel Ünder yumruklanmak suretiyle ve Alihan Pilaf ise doğrudan gözüne biber gazı sıkılmak suretiyle yaralandığı ifade edildi. 


Darp edilerek gözaltına alınan avukatlardan Kozağaçlı kolundan sakatlandı.

Avukatlar sağlık kontrolünün ardından serbest bırakıldı.

Başbakan da müşavir de korumalar da polis de halka şiddet uyguladı

Soma madenindeki iş cinayeti sonrası Somalılarca protesto edilen ve bir vatandaşı yumrukladığına dair görüntülerin yayınlandığı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisini protesto eden bir vatandaşa da “Sen bu ülkenin başbakanına yuh çekersen tokadı yersin” dediği ortaya çıktı.

Dün akşam saatlerinde ortaya çıkan görüntüye göre, Çarşamba günü “Başbakan istifa” sloganları ve yuhlamalar eşliğinde Soma sokaklarında yürüyen Başbakan Erdoğan, polis barikatları arkasında kendisini protesto edenlere gidip bir vatandaşa “Sen bu ülkenin Başbakanı'na yuh çekersen tokadı yersin' diyor.

Erdoğan, aynı gün kendisine yönelen tepkiler üstüne korumalarla birlikte bir markete girmiş, burada kendisini protesto ettiğini ileri sürdüğü bir gence “Niye kaçıyorsun lan İsrail dölü” diye bağırarak yumruklamış, daha sonra aynı genç korumalarca da market içinde dövülmüştü.


Aynı gün Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel de iki özel harekat polisi tarafından yere yatırılan bir vatandaşa tekmeyle saldırmıştı. 

* Başbakan'ın şiddet videolarının yer aldığı haber için buraya tıklayın.

Polis, İzmir'de 10 yaşındaki çocuğu dahi gözaltına alınmaya çalıştı


Polis, İzmir'de maden işçilerinin ölümünü protesto eden gruba müdahale ettiği sırada 10 yaşındaki çocuğu gözaltına almak istedi.

Polis, İzmir'in işlek caddesi Kıbrıs Şehitleri’ne yakınlarıyla eğlemeye geldiği belirtilen 10 yaşlarındaki bir çocuğu da gözaltına almak istedi. Bu esnada çok korktuğu fotoğraflardan anlaşılan çocuğu gözaltına alınmaktan çevredekilerin tepkisi kurtardı. 

Soma'da iş cinayetinden sonra polis saldırısı


Manisa Soma’da yüzlerce madencinin hayatını kaybettiği iş cinayetini protesto etmek için toplananlara polis biber gazı ve tazyikli su sıkarak saldırdı.

Soma Öğretmenevi'nde provokatif girişim

Soma’daki iş cinayeti sonrası bölgeye giden avukatlar saldırı tehlikesiyle karşılaştı.

Avukatların çalışmalarını yürüttüğü Soma öğretmenevi dün akşam saatlerinde kalabalık bir grup tarafından sarıldı. Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Başkanı Selçuk Kozağaçlı ve milletvekillerinin yoğun çabaları sonucu kitle sakinleşerek dağıldı; avukatlar öğretmenevinden ayrılarak Somalıların evlerinde misafir oldular.


İş cinayeti protestolarında şiddet ve gözaltı


İzmir’de Soma’daki iş cinayeti için iş bırakma ve protesto yürüyüşü yapanlara polis biber gazıyla müdahale etti, DİSK Başkanı Beko fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. İstanbul’daki yürüyüş de engellendi.

Polis İstanbul, İzmir, Ankara, Muğla, Adana ve Mersin'deki maden cinayeti protestolarında gaz kullandı, çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Zonguldak, Karabük, Ankara, Mardin, Çanakkale, Adana, Diyarbakır, Antalya, Bursa, Hakkari, Van, Konya, Hatay, Urfa, Balıkesir, Samsun, Eskişehir, Batman ve Dersim'de de iş bırakma ve protesto gösterileri yapıldı.

Protestolar Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliği'nin (TTB)  “Soma’daki katliamın sorumlularını biliyoruz” başlıklı ''iş bırakma'' ortak çağrısıyla düzenlendi. 

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), TÜRK İŞ İstanbul Şubeler Platformu ve İstanbul Tabip Odası 245 maden işçisinin hayatını kaybettiği Soma’da maden ocağındaki iş cinayetini Taksim Tünel’de protesto etti.


Soma'daki iş cinayeti Kadıköy'de de protesto edildi. Polis Altıyol'da toplanan halka gazla saldırdı.

Taksim Meydan’a yürümek isteyen gruba polis biber gazı, tazyikli su ve plastik mermiyle saldırdı.

Öğrencilerin protestoları da engellendi ve polis saldırısı ile karşılık buldu

Polis, Soma’daki iş cinayetlerini protesto için boykot yapan ODTÜ’lülerin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na yürüyüşüne izin vermedi. Kampüse gaz, tazyikli su ve plastik mermi attı


Soma madenindeki iş cinayetini protesto için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na yürümek isteyen ODTÜ’lüler polisin engeli ve saldırısı ile karşılaştı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) bir çok öğrenci  madencilerin yaşamını yitirmesi üzerine dersleri boykot etti, çalışanlar iş bıraktı.

* Bu haber, Bianet'ten derlenerek hazırlanmıştır. Soma ile ilgili, Bianet'te yayınlanan haberlere, yapılan açıklamalara kronolojik olarak ulaşmak için buraya tıklayın.