22 Nisan 2011 Cuma

Adana'da Kiliseye Kılıçlı ve Bıçaklı Saldırı

Adana'da İtalyan Katolik Kilisesi'ne kılıç ve bıçaklarla gelen iki saldırgan rahip Dondu'nun kilisede olmadığını öğrenince heykelleri ve eşyaları tahrip etti. Saldırganlar, saldırıyı kendilerinden İncil dağıtılmasını istedikleri gerekçesiyle yaptıklarını söylediler.

Adana'da "Bebekli Kilise" olarak bilinen Aziz Pavlus Latin İtalyan Katolik Kilisesi'ne kılıç ve bıçaklarla gelen iki saldırgan, rahip Farancis Dondu'yu sordu. Dondu'nun kilisede olmadığını öğrenen saldırganlar, kilisede bulunan Hz. İsa ve Meryem Ana heykellerini kırıp, eşyaları tahrip etti.

Rahip saldırıdan birkaç dakikayla kurtuldu

Radikal gazetesinin haberine göre, olay dün (21 Nisan) saat 20.00 sularında, cemaatin Paskalya Bayramı için hazırlık ayini için kilisede toplandığı sırada gerçekleşti.

Geçen yıl, İskenderun'da boğazı kesilerek öldüren Katolik Kilisesi Anadolu Havarisel Episkopos Vekili Luigi Padovese'nin yerine vekalet eden Rahip Farancis Dondu, saldırganlar gelmeden birkaç dakika önce, Paskalya Bayramı nedeniyle bir eve takdise gitmesi sayesinde kurtuldu.

Hekelleri kırıp, eşyaları tahrip ettiler

Rahip Farancis Dondu'nun yönetiminde dua eden cemaat, ayin sonrası dağılırken, 26 yaşındaki Serhat E. ile 26 yaşındaki İbrahim K. zile basıp diyafondan çağırdıkları görevliye demir kapıyı açtırdı.

Kapının açılmasının ardından 2 zanlı, yanlarında getirdikleri yaklaşık bir metre uzunluğunda kılıç ve sustalı bıçaklarla kiliseye girdi. Ellerindeki bıçakları vaiz kürsüsüne bırakan iki kişi, "Biz Müslümanız", "Burası Türkiye" ve "Allahu Ekber" diye bağırarak, cemaatten kişilere Rahip Dondu'nun nerede olduğunu sordu.

Rahibin kilisede olmadığı cevabını alan saldırganlar, salonda bulunan Hz. İsa ve Meryem Ana heykellerini kırıp, eşyaları tahrip etti.

Saldırı sürerken kilisenin görevlisi kapıyı saldırganların üzerine kapatıp, polisten yardım istedi. Kiliseye 30 metre mesafede bulunan karakoldan gelen polisler, 2 saldırganı güçlükle etkisiz hale getirdi.

"İncil dağıtmaları istenmiş"

Polis merkezine götürülen saldırganlar, ilk ifadelerinde işsiz olduklarını söyleyerek, "Yolda yürürken bir adam bizimle tanıştı. İşsiz olduğumuzu ona söyleyince, bizi iş vaadiyle kiliseye çağırdı. Bizden aylık 500 lira karşılığında İncil dağıtmamızı istediler. Yapmayacağımızı söyleyince tartıştık. Sonra bıçak alıp geri geldik" dedi.

Saldırganlar, Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sorgulanmaya başlandı. Kilisenin güvenlik kamerası görüntüleri incelemeye alındı. Olayla ilgili ifade veren Rahip Dondu'nun şüphelileri tanımadığı, bu yönde herhangi bir tehdit de almadığını söylediği öğrenildi.

Kaynak: Bianet