28 Şubat 2013 Perşembe

Yeşilovacık Halkı Termik Santrale Karşı

Silifke’nin Yeşilovacık Beldesinde yapılmak istenen termik santral için düzenlenen bilgilendirme toplantısı halkın yoğun protestosu ve direnişi nedeniyle gerçekleştirilemedi. Protestoda jandarma halka saldırdı.


Tabiat Enerji Üretim A.Ş. tarafından yapılacak olan ve ithal kömürle çalışacak Yeşilovacık Termik Santrali 1254 MWe gücü ile Türkiye’nin en büyük termik santrallerinden biri olacak. Proje kapsamında İskele ve Kül Depolama Alanı da bulunuyor. İki hafta önce de komşu belde Akdere’de Eren Termik Santrali ÇED toplantısı yapılmış yine halkın tepkisi nedeniyle toplantı yapılamamıştı.

Akkuyu Nükleer Santrali’nin kurulacağı Büyükeceli Beldesinden Silifkeye kadar olan 30 kilometrelik mesafe içinde 3 termik santral ve 2 çimento fabrikası planlanıyor. Mersin Milletvekili Vahap Seçer de bu tesislerin bölgeye getireceği kirlilik yükünü soru önergesiyle daha önce Meclis gündemine taşımıştı.

Toplantının yapılacağı düğün salonu önünde saatler öncesinden toplanan Yeşilovacık halkı ve Mersin Nükleer Karşıtı Platform üyeleri bölgede nükleer santral ile birlikte 3 termik santral ve 2 çimento fabrikası yapılacak olmasına tepki gösterdiler. Planlanan tesislerin yapılması durumunda başta tarım ve balıkçılık olmak üzere bölgenin turizm olanaklarının son bulacağını, sağlıklı bir yaşam istediklerini taşıdıkları dövizlerle ve pankartlarla dile getirdiler. Yeşilovacık Belediye Başkanı ve yöre halkı ÇED toplantısının yapılmamasını, projenin iptal edilmesini istediler.
POLİS VE JANDARMA HALKA SALDIRDI

Demokratik protesto hakkını kullanmak istediklerini belirten kitle toplantının yapılacağı düğün salonunu kuşatarak yetkililerin salona girmesini engellemeye çalıştı. Mersin Milletvekili Vahap Seçer ile Yeşilovacık Belediye Başkanı İhsan Küpük ve Büyükeceli Belediye Başkanı Mehmet Kale’nin da zaman zaman polis ve jandarmayla karşı karşıya geldiği görüldü. Polis ve jandarmanın müdahalesi sonucunda ise yaralananlar oldu ve 7 kişi gözaltına alındı. Bir polis memuru bacağından hafif yararlanırken Süleyman Baş’ın da bacağı kırıldı. Sağlık görevlileri doğru müdahalede gecikince durumu ağırlaşan Süleyman Baş ambulans ile Silifke Devlet Hastanesine sevk edildi. Burada bacağında kırık tespit edilen Süleyman Baş’ın bacağı geçici alçıya alınarak iki ay iş göremez raporu verildi.

TUVALETTE ÇED TOPLANTISI

Toplantı saatinde bölgeye gelen görevliler ve yetkililer halkın tepkisi üzerine toplantının yapılacağı düğün salonunun tuvaletine saklandılar. Daha önceden ilan edilen saatte toplantı başlayamayınca yetkililer salondan ayrılmak istedi. Ancak toplantının yapılmadığına dair tutanağı görmek isteyen halk, yetkililerin salondan çıkmasına izin vermedi.

 Yaşanan karmaşayı fırsat bilen yetkililer ambulans ile bölgeden kaçmayı başardı. Sonrasında ele geçirilen tutanakta ise toplantının saatinde başlayıp tepkiler üzerine sonlandırıldığı gibi ifadeler kullanıldığı, toplantının yapılamadığına dair bilgilerin yer almadığı öğrenildi.

MERSİN-ANTALYA YOLU TRAFİĞE KAPATILDI

Tutanağa ulaşamayan Yeşilovacık halkı ve Mersin Nükleer Karşıtı Platform üyeleri bu defa belde içinden geçen karayolunu trafiğe kapattı. Gözaltıların serbest bırakılmasını ve tutanağın kendilerine verilmesini talep eden halk istekleri yerine getirilene kadar eylemini sürdürdü. Gözaltıların doktor muayenesine sevki ve Silifke’den tutanağın fakslanmasıyla eylem sona erdirildi.

GÜVENLİK GÜÇLERİ VE YETKİLER HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Olaylar sonrası Mersin Nükleer Karşıtı Platform Dönem Sözcüsü Sabahat Aslan ve Avukat Semra Kabasakal güvenlik güçleri ve yetkililer hakkında görevi kötüye kullanmaktan suç duyurusunda bulanacaklarını, termik santral projesi iptal edilene kadar da hukuk mücadelesi vereceklerini belirttiler.

Kaynak: Ekoloji Kolektifi

Video görüntülerine ulaşmak için tıklayın.