28 Şubat 2013 Perşembe

Köylüler HES Mücadelesini Direne Direne Kazandı

Antalya'nın Akseki ilçesine bağlı Gümüşdamla (Zilan) Köyü'nde yapımı süren Hidroelektrik santrali (HES) hakkında Antalya 2.İdare Mahkemesi’nin verdiği iptal kararının acilen uygulanarak inşaatın durdurulması için köyde bir yürüyüş ve basın açıklaması yapıldı.

Gümüşdamlalılar Derneği ve Akdeniz Derelerin Kardeşliği Platformu öncülüğünde Batı Toroslar'daki 1050 m rakımlı Gümüşdamla köy meydanında toplanan yüzlerce kişi yaklaşık 3 km uzaklıktaki inşaat alanına "Direne Direne Kazandık!", "HESlere Hayır", "Su haktır, satılamaz", "Gümüşdamla'da HES istemiyoruz!" sloganları atarak yürüdü.

Ali Hoca Deresi üzerinde Erenler Enerji A.Ş tarafından yapımı halen sürdürülen Değirmen Regülatörü ve HES inşaatının bir an önce kapatılmasını isteyen Gümüşdamla köylüleri ve Akdeniz Derelerin Kardeşliği Platformu üyeleri şantiye önünde bir basın açıklaması yaptı.Eyleme Derelerin Kardeşliği Akdeniz Platformu, İbradı İlçesi Yardımlaşma Derneği, Gümüşdamla Köyü Sosyal Kültürel Ve Yardımlaşma Derneği, Manavgat İlçesi Gençler Köylüleri, Üzümdere Köyü Sosyal Kültürel Ve Dayanışma Derneği, Gündoğmuş İlçesine Bağlı Köprülü, Kayabükü, Ortaköy ve Balkaya Köylüleri, Gazipaşa İlçesi Çığlık ve Narlıca Köylüleri, TMMOB Antalya İl Koodinasyon Kurulu, Çağdaş Hukukçular Derneği Antalya Şubesi, Antalya Kadın Danışma ve Dayanışma Derneği ve KESK Antalya Şubeler Platformu katıldı.

Karar uygulansın

Grup adına hazırlanan ortak açıklamayı okuyan Gümüşdamla Köyü Derneği Basın Sözcüsü Mehmet Özkan, HES projesinin iptali ve inşaatın durdurulması için açtıkları davayı kazanmış olduklarından dolayı çok mutlu olduklarını söyledi. Mahkeme kararının gereğinin acilen yerine getirilmesini ve inşaat kapatılmasını isteyen Özkan, “Bu karar, bugüne kadar HES şirketlerini koruyup kollayanların, izinsiz ve kontrolsüz bir şekilde HES inşaatlarına göz yumanların, herşeyin kanunlara uygun devam ettiğini söyleyenlerin aslında mevcut yasalara uymadığını da göstermiştir.” şeklinde konuştu.

Emsal niteliğinde bir karar

Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve kazanılan bu davanın avukatı Münip Ermiş de kısa bir konuşma yaparak, “Bu karar, yöremizde ve ülkemizin dört bir yanında yapılmak istenen HES’ler için emsal teşkil edecek bir karardır. Bu karar mücadelemizin en başından beri savunduğumuz gerçeklerin, hukuken de tescili niteliğindedir. Zira ülkemizde ve köyümüzde yapılmak istenen HES’lerin çoğunluğunda olduğu gibi, nehir tipi santrallerde “ÇED Raporu gerekli değildir” diyerek, ÇED raporu almadan HES yapmak isteyenlere herşeyin usulüne uygun olduğu söyleyenlere mevcut yasaların verdiği bir yanıttır.” dedi.

Dayanışmak için buradayız

Üzümdere Köyü Sosyal Kültürel ve Dayanışma Derneği adına konuşan Remzi Alp, Komşu köyümüz Gümüşdamlalılar’ın hem sevincini paylaşmak hem de dayanışmak için geldiklerini belirterek, “Bizim köyümüzde henüz HES inşaatı başlamasada çalışmaları sürdürülüyor. Bu dava bizim içinde emsal oldu. Bizler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da HES şirketinin peşini bırakmayacağız ve bu mücadeleyi diğer köylerle birlikte sürdürmeye kararlıyız. Tüm baskı ve korkutmalara karşı bizler gücümüzü haklı olmamızdan alacağız. Bizler haklıyız.” Şeklinde konuştu.

Birleşik mücadele şart

HES’lere karşı yürütülen mücadelenin bu kararla yeni bir ivme kazandığını vurgulayan Akdeniz Derelerin Kardeşliği Platformu Sözcüsü Birsen Tanyeri, “Ancak henüz mücadelenin bitmediğini tam aksine daha da güçleneceği bir döneme gelmiş olduğumuzun bilinciyle hareket etmeliyiz. Birleşik mücadele çok önemli. Akdeniz bölgesinde bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bütün köylerin işbirliği ve dayanışma içinde olması gerekiyor. Derelerin Kardeşliği Platformu olarak yöre dernekleri başta olmak üzere tüm demokratik kitle örgütleri ile birlikte dayanışmanın sürmesi ve mücadelenin başarıya ulaşması çalışacağız” şeklinde konuştu.

Kaynak: Muhalefet.org