3 Ocak 2013 Perşembe

Hülya Avşar'a Kürk Protestosu

Hayvan Hakları Savunucuları Hülya Avşar’ı Protesto Etti!Dün gece (2 Ocak, Salı) sosyal medya da bir araya gelen kürk karşıtı pek çok insan, Hülya Avşar'ın facebook sayfasını ziyaret ederek Prada’dan satın aldığı 20 bin liralık kürkü protesto etti.

Hülya Avşar’ın ablasının doğum gününe denk gelen sayfa ziyareti, oldukça farklı sahnelere sebep oldu. Bir yandan doğum günü kutlamaları yapılırken bir yandan kürk cinayettir mesajları ile yaşam hakkı savunuldu.

Prada'dan 20 bin liralık kürk aldığı iddialarını yalanlamayan Hülya Avşar, 'Size yalan söylemek istemem ancak bu konuları da konuşmak bana göre değil'' dedi.

Bu açıklamanın ardından Hülya Avşar’a tepkilerini göstermek isteyen pek çok kişi Avşar’ın sayfasına girerek: "Güzellik için kürke ihtiyacın yok", "Vicdanı olan kimse kürk giymez", “Kürk hem cinayet, hem de duyarsızlığın görgüsüzlüğün, bilinçsizliğin ve cehaletin sembolüdür", "Kaç ceset birleşip seni ısıtacak bir yığın seçenek varken neden canlı canlı yüzülen hayvanların derisini üzerine giyersin", "Kürk çiftliklerindeki hayvanlar bütün hayatlarını daracık, kirli, paslı tel kafeslere kapatılarak geçirir ve boğma, elektrik verme, gaz ve de zehir gibi en ucuz en zalim öldürme yöntemleri ile katledilir",  “Böyle bir doğal güzellik dostlarımızın kanlarıyla katil çirkinliğe bürünmesin" yorumlarını yazarak Hülya Avşar’ı kınadılar.

Hayvan Hakları Aktivistleri tarafından yapılan açıklamada "Kürk cehaletin, görgüsüzlüğün, bilinçsizliğin ve duyarsızlığın sembolüdür. Yurtdışında pek çok ünlü hayvan haklarına olan duyarlılığını dile getirip kürk giymiyor ve de hayvan deneyleri yapan ürünleri kullanmayarak teşhir ediyor. Maalesef Türkiye'de bu örnekleri veremiyoruz. Oysa bu duyarlılığı hem sanatçılardan hem de tüm insanlardan bekliyoruz. Zulme ortak olmayın! Toplum tarafından takip edilen bir sanatçının ise bu şekilde kürk giymeye özendirmesini kınıyoruz. Seçenekler bu kadar fazlayken kimsenin başka bir canlının derisine ihtiyacı yok. Hülya Avşar, kürkünü giymeden önce "kürk nasıl elde edilir" videolarını izlemesini istiyoruz.” dediler.

Saat 22:00 ile 23:00 arasında yapılan sanal eylem 1 saat boyunca farkedilmeden sürdürüldü. 1 saatin sonunda ise sayfa yöneticileri yorum yapan facebook kullanıcılarını engelleyerek yorumlarını silmiştir.

Hülya Avşar'ın facebook sayfasını 300.000'den fazla kişi takip ederken, 40.000'e yakın kişi tarafından da yorumlandığı görülüyor.

Fotoğrafların üzerine tıklayarak tamamını görebilirsiniz.