24 Ocak 2013 Perşembe

1 MAYIS davası YARIN başlıyor. Dayanışalım!

25 Ocak (YARIN) Cuma günü, saat 09.00'da Çağlayan Adliyesi'ndeyiz...

14 Mayıs 2012 günü, sabah 05.00 sularında, 8'i derneğimizin üyesi 60'dan fazla insanın evi, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince eşzamanlı olarak basılmış, Türkiye'nin dört bir yanından toplanarak "anarşist avı" kapsamında gözaltına alınan kişiler 4 gün boyunca akla, hayale gelmeyecek, absürd sorular eşliğinde sorgulanmıştı. Tüm dernek üyelerimiz serbest bırakılırken aralarında arkadaşlarımızın da bulunduğu 15 kişi tutuklanarak Metris Cezaevi'ne gönderilmiş ve 96 gün boyunca haksız yere özgürlükleri kısıtlanmıştı.

Devletin iddia ettiği gibi "bölücü terör örgütü" bulunamayınca özel yetkili ağır ceza mahkemesinden asliye ceza mahkemesine düşen 1 Mayıs tiyatrosu, bu cuma saat 09.30'da İstanbul 39. Asliye Ceza Mahkemesi'nde perdelerini aralayacak. Kara mizah olarak değerlendirilebilecek iddianamede 48 anarşist, anti-otoriter, ekolojist, hayvan özgürlüğü aktivisti, feminist, vicdanî retçi ve devletin karakteristik hale getirdiği adaletsizlik, haksızlık örneklerinde tepkisini ortaya koyan muhalif bireyler, 25 yıldan fazla hapis istemi ile yargılanıyor. Birçok toplumsal mücadelede birlikte yer aldığımız, yan yana yürüdüğümüz arkadaşlarımızın ve bizlerin uğradığı bu hukuksuzluk ve adaletsizlik örneği karşısında tüm dostlarımızı ve haklara duyarlı kesimleri, izlemeye alışık olduğumuz bir kara mizah oyununa daha çağırıyoruz.

25 Ocak 2012 Cuma 09.00'da Çağlayan Adliyesi C Kapısı önünde basın açıklaması yapılacak. Ardından 09.30’da duruşmaya geçilecek.

Dayanışma ile,

Hayvana, İnsana, Yeryüzüne Özgürlük!


YERYÜZÜNE ÖZGÜRLÜK DERNEĞİ

* 1 Mayıs davası için yazılan dayanışma çağrısını ve davaya ilgili kronolojik detaylara ulaşmak için tıklayın.Dava ve gözaltı süreci ile ilgili bazı haberler:

Radikal: Pınar Öğünç / "Facebook'ta o anarşist videoyu niye 'like' ettin?"

Bianet: 1 Mayıs'ta trampet çaldılar, gözaltına alındılar

CNNTürk: Polisin anarşistlerle imtihanı

Radikal: Berrin Karakaş / "Olası yeni terör örgütümüz: Anarşistler diye bir grup"

1 MAYIS KOMPLOSUNA DAİR DERNEĞİMİZİN DÜZENLENDİĞİ BASIN TOPLANTISI İLE İLGİLİ HABERLER/DETAYLAR:

Basın toplantısında okunan metin: 1 MAYIS KOMPLOSUNU KINIYORUZ!

* Hürriyet - Kanat Atkaya'nın köşe yazısı: Sayaç hızlanırken  
* Radikal: Devlet 'Kürk'ü Kürt Anlayınca...
* Bianet: "Kürk protestosu" Nasıl "Kürt Protestosu" Oldu?
* ETHA: Kürk fuarı Kürt fuarı olunca
* ANF: Polis 'Kürk' fuarını 'Kürt' fuarı yaptı
* KaosGL: "Devlet Toplumsal Mücadeleyi Genişletmeye Çalışanlara Ayar Vermek İstedi"
* Emek Dünyası