19 Ocak 2013 Cumartesi

Kan Kan Style - Ham Ham Style diye dans edenlerin perde arkası

Eti için öldürülen hayvanlarla bir de reklamlarda dalga geçilmesi, vegan ve vejetaryen eylemcileri harekete geçirdi. 

“Ham Ham Style” adlı inek ve tavukların çocuklarla birlikte dans ettiği et firması reklamına cevap olarak “Kan Kan Style” adlı bir video Zulmü Görüntüle sitesine yüklendi. Videoda dans eden hayvanların gerçekte hayvan çiftliği ve mezbahalarda hangi koşullarda yaşatıldığı ve öldürüldüğü kısaca gösteriliyor. Görüntülerin tamamı Türkiye’den ve tırda taşınan tavukların gösterildiği kısım bizzat reklamı yapan firmaya ait.
Bir eziyet veya baskı sürecinde, mazlumun mazlum olma sebebi yani zalimin unutturulmasına kayıp gönderge deniyor. Terimin mucidi ABD’li yazar Carol J. Adams’a göre nasıl ki erkek şiddeti gören kadınlara erkeği ifşa etmeksizin “şiddet mağduru” sıfatını yapıştırmak işin gerçeğini gizliyorsa, insanların tüketim arzuları adına gün yüzü görmeden, daracık kafeslerde hayatlarını geçiren hayvanları dans edecek kadar mutlu göstermek de üretim sürecini gizleyen bir kayıp göndergedir.

Koyduğu yasalar adalet getirmeyen aksine zulmü meşrulaştıran, geliştirdiği serbest piyasanın rekabet kuralları da daha ucuza satabilmek için sömürüyü teşvik eden bir uygarlıkta yaşıyoruz. Videoyu çevrenizle paylaşarak daha fazla insanın hayvan endüstrisinin perde arkasını görmesini sağlayabilirsiniz.