27 Ocak 2013 Pazar

Kışla cinayetleri örtbas edilmeye devam ediliyor

Kozluk'ta görev yaptığı birliğinde arkadaşı er Kıvanç Ağaoğlu tarafından "yanlışlıkla vurulduğu" iddia edilen Ermeni er Sevag Şahin Balıkçı'nın ölümüne ilişkin görülen davanın 10'uncu duruşması ertelendi.


Batman'ın Kozluk (Hezo) ilçesi Gümüşörgü Jandarma Karakolu'nda 24 Nisan 2011 tarihinde görev yaptığı birliğinde arkadaşı er Kıvanç Ağaoğlu tarafından "yanlışlıkla vurulduğu" iddia edilen Ermeni Sevag Şahin Balıkçı'nın ölümüne ilişkin açılan davanın 10'unucu duruşması Diyarbakır 2. Hava Kuvvet Komutanlığı'nda bulunan Askeri Mahkeme'de görüldü. Balıkçı'ının avukatlarının tanıkların yeniden dinlenmesine ilişkin talebini değerlendiren mahkeme heyeti, duruşmayı 28 Şubat tarihine erteledi.

Dava öncesi yapılan açıklamada kışladaki asker ölümlerine dikkat çekilerek, ölümlerin üstünün örtülmemesi gerektiği belirtildi.

Diyarbakır 2. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda görülen dava öncesi askeriye önünde Nor Zartonk İnisiyatifi, sendika ve kitle örgütleri yaptıkları açıklamayla davanın takipçisi olacakları ifade etti. BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan’ın da katıldığı basın açıklamasında konuşan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, Sevag’ın tutanaklarda kazara öldüğünün öne sürüldüğünü hatırlatarak, Sevag’ın hayatını koruması gereken komutanın bunu yapmadığını belirtti. Komutanın cinayeti örtbas etmeye çalıştığını anlatan Bilici, suçunun ne olduğunu bilmeyen öğrencilerin, gazetecilerin, siyasetçilerin tutsak edildiğini ifade ederek, Sevag Balıkçı’nın katil zanlısının ilk duruşmada serbest bırakıldığına dikkat çekti.

NEFRET SUÇU İŞLENİYOR

Kışlalarda işlenen cinayetlerin ‘şaka’, ‘intihar’ gibi bahanelerle örtbas edilmeye çalışıldığını anlatan Bilici, bu kanlı ve kirli sistemde yer almayıp, ölmeyi ve öldürmeyi reddedenlerin ise uzun hapis cezalarıyla karşı karşıya bırakıldığına vurgu yaptı. Farklı etnik kimliklere karşı duyulan düşmanlığın ülkede her daim canlı tutulduğunu ifade eden Bilici, Türk ve Sünni olmayanlara karşı üretilen nefret söylemlerinin sonucu olarak nefret suçlarının işlendiğini söyledi. Samatya’da Ermeni kadınlara yönelik sistematik saldırıların da bu nefret söyleminin sonucu olduğunu kaydeden Bilici, “Bunların hepsi suçtur fakat Ermenilere yönelik işlenen suçlarda failler ya yakalanmadı ya serbest bırakıldı” dedi. Irkçı zihniyeti ve karanlığı sorgulamak için alanda olduklarını belirten Bilici, ırkçı karanlık sona erene kadar mücadeleye devam edeceklerini dile getirdi.

SEVAG’IN ÖLÜMÜ SIRADAN DEĞİL

Milletvekili Nursel Aydoğan kışladaki asker ölümlerinin ülkenin ciddi sorunlarından birisi olduğunu söyledi. Son bir ay içerisinde 5 askerin şüpheli şekilde yaşamını yitirdiğini belirten Aydoğan, Sevag’ın ölümünün diğer asker ölümleri gibi sıradan olmadığını söyledi. Yargının adalet arayışı içerisinde olan ailenin talebine yanıt vermesi gerektiğini anlatan Aydoğan, davanın üzerinden zaman geçmesine rağmen davanın aydınlatılmadığını belirtti. Bu cinayetleri nefret suçu olarak gördüklerini ifade eden Aydoğan, “Cumhuriyetin kuruluşundan günümüze kadar Türkiye’deki ötekileştirilenlerin tek ulus mantığı üzerinden yaşamlarına devam etmesini isteyenler hala varlar” dedi.

Kaynak: Evrensel

* Sevag Şahin Balıkçı'nın katledilmesi ile ilgili Nor Zartonk'un yayınladığı bildiriye ulaşmak için tıklayın.

* Çiğdem Mater'in bianet'te yayınlanan dava izlenimlerini okumak için tıklayın.