24 Haziran 2013 Pazartesi

Translar ekmek, adalet ve özgürlük için yürüdü

Taksim Meydanı'nda buluşan binlerce kişi, trans görünürlüğünü artırmak, trans bireylerin haklarının devlet tarafından tanınması ve trans cinayetlerine karşı çıkmak için yürüdü.


Bu yıl 21.si düzenlenecek olan Onur Haftası etkinlikleri 4. Trans Onur Yürüyüşü'yle başladı. Yürüyüşe katılan binlerce kişi, transfobi ve homofobi karşıtı sloganlar atıp transfobik mekanlarla birlikte Gezi Parkı direnişinde direnişçilerin yanında olmayan mekanları da protesto etti.

İSTİKLAL'DE GÖKKUŞAĞI GEÇİDİ

Eylemciler, saat 17.00'de ellerinde gökkuşağı bayrağı ve çeşitli dövizlerle Taksim tramvay durağında buluştu. Tünel Meydanı'na kadar devam eden yürüyüşte, trans görünürlüğünü artırmak, transların çalışma barınma ve eğitim hakkı gibi pek çok haklarının tanınması, trans cinayetlerine karşı yönde dövizler yer aldı. Dövizlerde "Genel ahlak kimin ahlakı", "Trans kimlikler hastalık değildir", "Trans candır", "Travestiyiz, buradayız, alışın gitmiyoruz" yazıları göze çarptı. Yürüyüşe oyuncu Füsun Demirel, miletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Binnaz Toprak da katıldı.

'OKULDA, İŞTE, DİRENİŞTE LGBT HER YERDE'

Yürüyüş, önceki yıllarda da olduğu gibi ritim grubunun da katılımıyla sürdü. Ritim grubu eşliğinde sloganlar atıldı, oyunlar oynandı. "Dönmeler burada tayyip nerede?", "Her yer Taksim, her yer direniş", "Bu daha başlangıç mücadeleye devam", "Okulda, işte, direnişte, LGBT her yerde", Dünya yerinden oynar, dönmeler/ibneler özgür olsa" sloganları atıldı.

TRANSFOBİK MEKANLAR PROTESTO EDİLDİ

İstiklal Caddesi'nde süren yürüyüşte, transfobik tutumlar sergileyen mekanlar ve iş yerleri protesto edildi. Transfobik tutumları nedeniyle Mango ve English Time protesto edilirken; direnişçilere kapılarını kapatan Mado, Starbucks ve Demirören'e de tepki gösterildi. Demirören AVM'nin önünde "Demirören yıkılsın hükümet altında kalsın" sloganı atıldı. Kitle İstanbul Barosu önüne geldiğinde ise, hem direnişçilere hem de LGBT bireylere hukuki destek sunan baroyu alkışlandı, teşekkür etti.

BASKI VE ZULME KARŞI TEK SES ÇOK RENK

Eylemcilerin Tünel Meydanı'na varması üzerine İstanbul LGBTT Dayanışma Derneği, Kadın Kapısı, Lambda İstanbul, Spod, Pembe Hayat, Siyah Pembe Üçgen, Kaos GL, Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği, Hebun ve Morel imzalı basın açıklaması okundu:

Açıklamada, yalnızca bir yıl içinde 18 trans bireyin nefret cinayetine kurban gittiği belirtildi, "Başta Meis sitesi ve Bayram sokak olmak üzere trans kadınların evleri mühürlendiği ve çalışma barınma gibi en temel hakları gasp edildiği için buradayız. Eşcinsel ve transseksüeller aileleri tarafından kaçırılıp kaybedildiği için buradayız. Trans kadınlar zorunlu seks işçiliğinin cenderesine iten transseksüel düşmanlığına karşı buradayız" denildi.

Taksim direnişine dikkat çekilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"Polisiniz, sivil polisler aracılığıyla kurduğunuz mahalle baskınız ve nefreti kışkırtan kirli medyanız hayatımızdan çıktığı andan itibaren eşitlikçi ve özgür bir toplumu hemen orada bulunduğumuz yerde kurabildiğimizi gördük. Üzgünüz özgürlüğün tadını aldık. Umudumuzdan vazgeçmiyoruz. Zalimlerden insaf, adalet beklemek gibi bir safdillik içinde değiliz. Esas olarak halkımıza seslenmek istiyoruz.Halk olarak kanla zulümle katliamla özdeşleşmiş kaderimizi; parkları sokakları meydanları birer halk meclisine dönüştürerek tersine çevirdik. Despotluk ve zulümle felç olmuş Ortadoğu’da umudu gerçek kıldık. Ve kardeşleştik. Çok zor kavuştuk çok zor barıştık ve artık birbirimizi bırakmayalım. Yüzümüzü birbirimize dönelim ve artık gerçekten birbirimize kulak vermeye başlayalım. Gezi kardeşliği hepimize çok büyük kazandırdı ve kardeşleşerek devam edersek çok daha büyük kazanacağız."

Kaynak: ETHA

Trans Onur Yürüyüşü'nün sonunda okunan basın açıklamasının tam metnine ulaşmak için tıklayın.