26 Haziran 2013 Çarşamba

Polis devletini teşhir etmek için mücadeleye devam ediyoruz!

Ethem Sarısülük, 1 Haziran’da Kızılay’da Gezi Direnişi’ne destek eylemleri sırasında, Ahmet Şahbaz adlı polisin silahından çıkan kurşunla başından ağır yaralanmıştı. Beyin ölümü 12 Haziran’da gerçekleşen Ethem, 14 Haziran’da hayatını kaybetti.


Ethem’in katilinin yargılanmasını beklerken, önce Arınç’ın “polise linç teşebbüsünde bulunulmuş, eline taş gelmiş olabilir” açıklamalarını dinledik, daha sonra da Ethem’in zanlısı Ahmet Şahbaz’ın “meşru müdafaa”dan serbest bırakıldığını öğrendik.

Ethem’in avukatı 24 Haziran’da 100. Yıl Parkı’ndaki foruma telefon ile bağlanarak şunları söyledi:

“Gerçi Türkiye’deki yargı sürecinin nasıl işlediğini hepimiz biliyoruz ama bu kadarına cüret edeceklerini beklemiyorduk, bundan sonra daha fazlasına cüret edecekler, Ethem’i öldüren polis bugün mahkeme tarafından serbest bırakıldı, serbest bırakma kararının gerekçesinde ne o hepimizin seyrettiği görüntüler vardı, ne olay yerinde dinlenen tanıklarımızın ifadeleri vardı, ne bilirkişilerin atış noktasını ve hedefini tespit ettikleri raporlar vardı, ne de otopsi raporu vardı. Bu mahkeme bu kadar kanıtı yok sayarak, sadece bu katilin kendini savunmak için uydurduğu yalanları gerekçe yaparak böyle bir karar verdi. Bundan sonra biz avukatlar için hukuk yolu adalet açısından bitmiştir. Bundan sonra biz hukuksal yolları bu yargının iç yüzünü teşhir etmek için kullanacağız. Bu davanın jürisi de yargıcı da artık Türkiye ve dünya hukuklarıdır, bu mücadeleye damgasını vuran gençliktir, bundan sonra hesap meydanlarda ve sokaklarda savunulmalıdır, yargının işi bizim açımızdan bitmiştir.”

Yargıyı da polisi de tanıyoruz! Maalesef artık şaşıramıyoruz, çünkü benzer senaryolarla bir çok kez karşılaştık. 2004’te Uğur Kaymaz ve babasını öldüren 4 polisi “meşru müdafaa”dan serbest bırakan da aynı yargıydı, 2007’de Festus Okey’i öldüren polisi ancak 4 yıl sonra en hafif şekilde cezalandırarak işin içinden çıkmaya çalışan da aynı yargı.

Her seferinde “Türkiye bir hukuk devletidir” diye bağıran iktidarı artık tanımıyoruz! Gün geçtikçe kendini daha çok hissettiren bu polis devletini teşhir etmek için mücadeleye devam ediyoruz!

MÜŞTEREKLERİMİZ