11 Haziran 2013 Salı

Taksim Dayanışması 19.00'da Taksim'e çağrı yaptı

Taksim Dayanışması, AKP Hükümeti'nin ve egemen medyanın "çevreci-illegal" ayrımı yaratarak direnişi bölme çabalarına yanıt verdi. Gezi Parkı direnişçileri arasında parkçı-marjinal ayrımı olmadığını belirten Taksim Dayanışması, "Biz bir arada durmaya ve haklı, meşru taleplerimizi dayanışma ile örmeye devam edeceğiz" dedi. Taksim Dayanışması, tüm halkı bugün saat 19.00'dan itibaren Gezi Parkı'na davet etti.


Taksim Dayanışması, bugün polis saldırısının ardından bir açıklama yaptı. Taksim Dayanışması'nın internet sitesinde yer alan açıklamada, "Gezi Parkı için direnenlere yanıt yine polis panzeri ve gazla geldi" denildi.

Açıklamada, "10 gün önce sabah 05.00'te Gezi Parkına yapılan polis baskını ile bugün yapılan arasında sadece saat farkı bulunuyor. Bu kez 07.00'de yapılarak fark yaratılan polisin Taksim'in fethi harekatında yine onlarca yaralı ve toplumu endişeye sevk eden bir polis ablukası var" ifadeleri yer aldı.

Polis ablukasının olduğu yerde demokrasiden ve diyalogdan söz edilemeyeceğini belirten Taksim Dayanışması, yurttaşların ortak dileği haline gelen taleplere yanıt verilmediğini hatırlattı.

PARKÇI-MARJİNAL AYRIMI YOK

"İki haftadır omuz omuza her türlü dayanışmayı gösteren Gezi Parkı direnişçileri arasında parkçı-marjinal ayrımı yapılmasından medet umuluyor" diyen Taksim Dayanışması, hükümete şöyle seslendi: "Kimse parkına ve yaşamına sahip çıkanları ayrıştırmaktan medet ummasın. Biz bir arada durmaya ve haklı, meşru taleplerimizi dayanışma ile örmeye devam edeceğiz."

YENİ HEYET KAMUOYUNU YANILTMAYA YÖNELİK

Mücadelenin karalanmasına izin vermeyeceklerini ilan eden Taksim Dayanışması, Başbakan'ın yarın saat 16.00'da görüşeceği heyete ilişkin ise "nasıl oluşturulduğu belirsiz bir heyetle görüşmek, samimi bir diyalog çabasından ziyade kamuoyunu yanıltmaya ve milyonların günlerdir ülkenin dört bir yanında haykırdığı meşru ve demokratik taleplerin altını boşaltmaya yöneliktir" dedi.

MUHATAP ORTADA: TAKSİM DAYANIŞMASI

Açıklamada, şöyle denildi: "Bugün yapılan polis çıkarması ise iktidarın niyetini ve halka karşı tutumunun en açık ifadesidir. Talepler ortadadır. Muhatap bellidir. Taksim Dayanışmasıdır.

İki haftadır, şiirleri, şarkıları ve sloganlarıyla bir arada halay çeken, kadını genci, LGBT bireyi, emekçisi, inananı ve inanmayanıyla Taksim Gezi Parkı ve alanında demokratik tepkisini gösteren yüz binlerin, başta Kızılay olmak üzere ülkenin 77 ilinde sokakta talepleri haykıran milyonlarca yurttaşımızın taleplerini reddeden, kendi yurttaşlarını tehdit eden, alternatif mitingler düzenleyerek toplumsal kutuplaşmayı arttırmaya çalışan AKP iktidarından endişeliyiz.

Parka karşı beton kışla, toplumsal barış talebine karşı polis saldırısı ve alternatif miting dışında somut adım atmayanların çok büyük bir vebal altına girdiklerini kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.

Bir kez daha yinelemek istiyoruz. Parkına ve yaşamına sahip çıkanlarla polisi karşı karşıya getirmekten vazgeçin. Gözaltına alınanları serbest bırakın, iki haftadır süren polis şiddetinin sorumlularını görevden alın ve ilk ve en temel talebimiz olan GEZİ PARKININ 1 METREKARE OLSUN BETONLAŞTIRILMAYACAĞINI, PARK OLARAK KALACAĞINI RESMİ OLARAK AÇIKLAYIN…"

Talepler kabul edilip toplumsal barışa yönelik adımlar atılıncaya kadar Gezi Parkı'nda kalmaya devam edeceklerini duyuran Taksim Dayanışması, tüm halkı bugün saat 19.00'dan itibaren Taksim Gezi Parkı'na davet etti.

Kaynak: ETHA

Video linkleri:

www.youtube.com/embed/1p5afTYlJCg

www.youtube.com/embed/RXafih_t99U