25 Eylül 2010 Cumartesi

Munzur Özgür Akmazsa Devleti Tanımayacağız

Dersim'de büyük tahribatlara yol açacak olan baraj yapımı için sondaj çalışmaları başladı. Munzur Doğa aktivistlerlerinden Cihan Yüksel, 'Eğer böyle devam ederse devleti tanımayacağız' dedi.

Dersim'de Munzur Vadisi ile Pülümür Çayı üzerinde yapılacak olan 14 ayrı baraj ve HES ile başta Alevilerin kutsal saydıkları mekanlar sular altıda kalacak. Anafatma Barajı, HES ile Kemerbel Barajı ihaleyi alan Hazal Hidro Elektrik Şirketi tarafından sondaj çalışması yapılırken, barajların temelinin atılacağı bölgede çevreciler de nöbet tutuyor. Munzur Doğa aktivisti sözcülerinden Haydar Çetinkaya, baraj projelerinin Dersim'i tümden bitirme projesi olduğunu belirterek, sondaj çalışmalarına izin vermeyeceklerini de bilerten Çetinkaya, 'Kutsallarımızı su altında bırakacaklarını zanneden yetkili şirketler ya bizi de o barajda boğacaklar ya da biz izin vermeyeceğiz' dedi.

İNANCIMIZA SALDIRI VAR

Munzur doğa aktivislerlerinden Cihan Yüksel de devletin uluslararası sözleşmeyi tanımadığı takdirde kendileri de meşru haklarını kullanarak devleti tanımayacaklarını söyledi. Yüksel, 'Devlet Dersim'i gözden çıkartmış ama Dersim'in direnişçi yönünü de biliyorlar. Eğer böyle devam ederse biz devleti tanımayacağız' dedi. Dersim Kızılbaş inancına büyük bir saldırı söz konusu olduğuna dikkat çeken Yüksel, 'Dersim Kızılbaş inancında çok büyük bir öneme sahip olan 'Gola Ceto' dediğimiz mekan Hızır'ın mekanıydı ve şuan o yok artık. Halbori, Anafatma ve bir çok kutsal mekanımız da yok olacak. Bizim inancımızda kutsiyet atfedilen nehirler üzerinde yapılan her baraj kutsallarımıza saldırı olarak kabul ediyoruz' dedi.

Kaynak: DİHA