15 Eylül 2010 Çarşamba

Dersim'de Ateş Sönmüyor

Dersim’de operasyonlar nedeniyle meydana gelen yangınlar devam ediyor. Son bir buçuk ay boyunca sık sık meydana gelen yangınlara müdahale edilmediği için binlerce hektar kül oluyor.

Önceki gün de Dersim’in Ovacık ilçesine bağlı Karaoğlan (Birdo) köyü mıntıkasında çıkan orman yangını Hozat ilçesi sınırlarına kadar dayandı. Ovacık ilçesine bağlı Karaoğlan (Birdo) köyü mıntıkasında 3 gün önce hava destekli başlatılan operasyon kapsamında yapılan bombardıman nedeniyle ormanlık alanda çıkan orman yangın dün de devam etti. Ovacık’tan görünen yangının genişleyerek devam ettiği bildirildi. Yangının Hozat ilçesi ormanlık alanına kaydığı öğrenilirken, askeri operasyonlar nedeniyle yangını söndürmek isteyen vatandaşlar bölgeye gidemiyor. Şu ana kadar yetkili kurumlar tarafından yangına müdahale edilmezken, Hozat ile Ovacık arasında bulunan ormanlık alanın büyük bir bölümü kül oldu.

Geçtiğimiz günlerde Hozat’ın Aliboğazına bağlı Bozan Yaylası ile Çambulak bölgesinde çıkan orman yangını ise devam ediyor. İstanbul’da yaşayan Dersimliler 4 Eylülde İstanbul Taksim’de yürüyüş yapmışlardı. Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF), Dersim’de operasyonlarla birlikte başlatılan yangınlara müdahale edilmemesini İstiklal Caddesi’nde yaptığı yürüyüşte “Dersim Yakılıyor Siz Neredesiniz” yazılı pankartı taşıyann kitle adına yapılan konuşmada orman yangınlarının tek nedeninin ise bölgede sürdürülen askeri operasyonlar olduğuna dikkat çekilerek “Çatışmasızlık sürecinde olmamıza rağmen halen bombalar, operasyonlar ve orman yangınları gerçekleşiyor. Bu demektir ki devlet bu coğrafyayı yok etmeye çalışıyor” denmişti.

Kaynak: Evrensel