23 Eylül 2010 Perşembe

HES Protestosunda Şirket Çalışanları Halka Saldırdı

Loç Vadisi’nde yapımına başlanan HES’e karşı "HES’e karşı ses ver" eylemi yapan yöne halkı ve çevreciler şirket çalışanlarını saldırısına uğradı.

Kastamonu Cide İlçesi'ndeki Loç Vadisi'nde yapımına başlanan hidroelektrik santraline (HES) karşı halk ve çevreci aktivistler "HES'e karşı ses ver" eylemi yaptı; Loç'lular ve aktivistler şirket çalışanlarının saldırılarına uğradı.

Loç Vadisi'nde, 18 Eylül Cumartesi günü Karşı Bisiklet İnisiyatifi ve Karadeniz İsyandadır Platformu aktivistleri ve yöre katılımıyla HES'e karşı bir eylem daha yapıldı.

Jandarmadan yardım isteyen inşaat şirketi yönetimi, inşaat alanında bekleyen yöre halkını ve onlara destek vermek üzere orada bulunan ekolojistleri tehdit etti.

Çevrecilerin kampı basıldı

Şirket yetkilileri aktivistlere saldırılarda da bulundu. Çevrecilerin Loç Vadisi'nde kurduğu kampı basıldı; şirket çalışanları eylemcilerin iletişimini engellemek için ise sabahın erken saatlerinde Telekom direklerine ve baz istasyonlarına zarar verdi. Karşı Bisiklet'ten ve Loç halkından birer kişi odunlarla darp edildi. Olaylar sırasında Loç'ta yaşayan yaşlı bir yurttaş fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. Tüm bunlar olurken jandarma müdahale etmek yerine sadece izledi.

Bu arada iş makinelerinin çalışmasını engelleyen Loç'luların dereden su içmelerine ve kendi topraklarına girmelerine bile izin verilmiyor.

Tüm bunlara rağmen Bartın - Kumluca'da halk HES'çi şirkete toplantı yaptırmamayı başardı.

Şirketin, resmi hiçbir izini olmayan derme çatma şantiye alanında ise çevre katliamı sürüyor. "HES'e karşı SES ver" diyen Loç Vadisi halkı, doğal yaşama duyarlı herkesi, ekolojistleri, yaşam savunucularını kendilerine destek olmaya Cide Loç Vadisi'ne bekliyor.

Kaynak: Bianet