14 Şubat 2010 Pazar

"Çevre delili" kütükleri jandarma da alamadı


Köylerine yapılacak santrala karşı nöbet tutan ve kesilen anıt ağaçların kütüklerini de 'delil' olarak koruyan Yuvarlakçay halkını jandarma da aşamadı

SERKAN OCAK

İSTANBUL - Muğla’nın Köyceğiz ilçesine bağlı Yuvarlakçay’da yapılmak istenen hidroelektrik santralına (HES) karşı köylüler yaklaşık iki aydır nöbet tutuyor. Topgözü Mevkii denilen ormanlık alana kamp kuran köylüler kimseyi bölgeye sokmuyor. Yaklaşık 200-250 kişilik bir jandarma ekibi önceki gün köylülerin nöbet tuttuğu bölgede daha önce kesilen ağaçların kütüklerini almak için baskın yaptı. Ancak Köyceğiz Orman İşletmesi‘nin talebiyle bölgeye giden jandarma, köylüler aşıp kesilen ağaçları almadı. Köylülerin iddiasına göre, kesilen ‘anıt ağaçları’ açılan davalara ‘delil’ teşkil ediyor.

Türkiye’nin enerji üretimi konusunda son yılların en büyük sorunlarından biri olan HES’ler, Yuvarlakçay’da da toplumsal bir problem haline dönüştü. Bölge halkı Yuvarlakçay Irmağı’na HES yapılacağını duyduğu günden bugüne, ormanlık alanda nöbet tutuyor. Amaçları doğa harikası olduğunu belirttikleri Yuvarlakçay’a HES yapılmasını engellemek. Köylüler Yuvarlakçay Koruma Platformu adı altında bir de grup kurdu. Platformun sözcüsü Murat Demirci, “Köylüler burada 55 gündür kamp kurmuş durumda. Anıt ağaçların kesilmesinden beri gece gündüz nöbet tutuyorlar. Ağaçlar giderse deliller karartılacak. Anıtlar Kurulu sekiz ağacın kesilmesine izin vermişti ancak 10 ağaç kesildi. Bu ağaçları vermek istemiyoruz. Ağaçları Köyceğiz Orman İşletmesi kesti. Ağaç kütüklerini almak için buraya gelirken, jandarmaya güvenlik gerekçesiyle başvurmuşlar. Daha önce de geldiler ikna edemediler. Bu sefer 200’den fazla kişi, baskın gibi sabah saat 07.00’ geldiler. Köylüler yine de kütükleri vermedi. Yolları da kapattılar. Biz yürüyerek bölgeye ulaşabildik” diyor.

Yuvarlakçay civarında altı köy bulunuyor. Pınar Köyü’nden Dulkadir Yorulmaz da gece gündüz nöbet tutanlardan: “Bizim köy buraya iki kilometre mesafede. Buraya elektrik santralı kurulmak isteniyormuş, köylülere de bu konuda bilgi verildiği söylenmiş. Bize kimse bir bilgi vermedi. Çevreciler bizi uyardı. Ağaçlar kesildiğinden beri burada yatıp kalkıyoruz. Jandarma ağaçları almaya geldi. Vermedik. Ağaçları alırlarsa yer açılır, şirket de buraya gelir santralı yapmaya başlar. İsterse jandarma zorla bizi buradan çıkarmaya kalksın. Kanımızın son damlasına kadar Yuvarlakçay’a sahip çıkacağız. Çünkü biz buradan su içiyoruz. Hayvanımız buradan su içiyor. Bahçemizi Yuvarlakçay’ın suyuyla suluyoruz. Su giderse biz de biteriz.” Köylülerden Mustafa Daşkın da, “Ağaçları gizlice kestiler. Bunları vermeyeceğiz. Buradaki su temiz su. Burada altı köy var ve 14 bin kişiyiz. Sonuna kadar mücadele edeceğiz” diyor.

Yuvarlakçay’a en yakın beldelerden Beyobası’nın belediye başkanı Besim Özbek de şunları söylüyor: “Bu bir halk hareketi. Kimse bu köylülere sen şunları yap demiyor. Biz yerel idareciler olarak da halkımızın yanındayız. Ayrıca bir dilekçeyle, buradaki halkın HES’i istemediğine dair yazı yazdık. Herkes imzaladı. Artık gereken yapılmalı.”

10’a yakın dava açıldı
Yuvarlakçay’da yapılmak istenen HES için açılan davalara bakan avukat Berna Babaoğlu Ulutaş, 10’a yakın dava açıldığını söyledi: “Özel Çevre Koruma Müdürlüğü’nün plan tadilatına, Muğla Valiliği’nin Çevre Etki Değerlendirmesi muafiyetine, Anıtlar Kurulu’nun anıt ağaçlarının kesimi için izin vermesine, HES onayına gibi konularda davalar açtık. Jandarma bir baskın gibi bölgeye gelerek kesilen anıt ağaçlarının kütüklerini almak istedi. Bunlar davalarımızın delileridir.”

Bir de okur yorumu:

D.Karadeniz de HES'leri neden istemiyoruz... -

% 1,5-2 civarında elektrik üretimi yapacak bu HES leri istemiyoruz Uygulanması düşünülen 400 adet projede Çevresel boyut ta ki yok edilişin karşılığı düşünülmediği için HES lere karşıyız. Suyun tüneller içinde akıtılması ve bazı yerlerde vadilerden vadilere taşınması neticesi bozulacak doğal dengenin olumsuz sonuçları için HES lere karşıyız. Yeni açılacak tollar,tüneller için atılacak patlayıcıların yaratacağı gürültünün neticesi görülmediği için HES lere karşıyız. Suyun boşa aktığını söyleyen mantığın,şu anda burada yaşayan canlıların varlıklarını inkar ettikleri için HES lere karşıyız. Biz dedik,biz yaptık anlayışının,hukuk tanımazlığın kazanmaması için HES lere karşıyız. Projelerde,vadilerde akan su kalmayacağından delerdeki sucul yaşam sona ereceği için HES lere karşıyız. Projeler uygulanırsa vadiye bırakılması düşünülen suyun buharlaşma sonucu yok olacağı düşünülmediği için HES lere karşıyız. Elektrik üretiminde tünellerden çıkacak sudaki biyolojik,kimyasal değişimlerin neticesi görülmediği için HES lere karşıyız. D.Karadeniz de sadece Fırtına,Çağlayan ve Arılı Vadisinde yaşam alanı bulan Alabalık türünün yok olacağını bildiğimiz için HES lere karşıyız. Dağ Alası ve Deniz Alasının yaşam kaynağı su ve vadiler yok edileceği için HES lere karşıyız. Tünellere alınacak sudaki biyolojik,limyasal değişimlerin çevresel eko sisteme etkileri bizlerden saklandığı için HES lere karşıyız. İnşaat esnasında açılacak yollar için ve inşaattan çıkacak hafriyatın dere yataklarına döküleceğini bildiğimiz için HES lere karşıyız. D.Karadeniz Bölgesinde heyelan ve sel tehlikeleri dikkate alınmadan HES projeleri yapıldığı için karşıyız. D.Karadeniz de uygulanması düşünülen 400 adet projede yaklaşık 2000 km su tünellere hapsedileceği için HES lere karşıyız. Bu projelerde yaklaşık 40 milyon ağaç kesileceği için bu projelere karşıyız. D.Karadeniz Bölgemiz de Cernobil le kanser olan insanlarımızı elektrik iletim hatları ile ölüme mahkum ettiği için HES lere karşıyız. D.Karadeniz Bölgemizde uygulanacak yaklaşık 400 adet proje ile kuşların bile uçamayacağı şekilde üstümüze döşenecek Elektrik iletim hatları olacağı için HES lere karşıyız. Su dan hayat bulan sosyal ekonomik yaşam göz ardı edildiği için HES lere karşıyız. Buranın,Bölgenin,Vadinin,suyun,dağın taşın sahipleri olan bizlere sorulmadığı,bizler yok sayıldığı için HES lere karşıyız.

Kültürümüzü,sağlığımızı,yaşamımızı yok edeceği için HES lere karşıyız. Kısaca SUYUN SESİNİ DUYMAK istediğimiz için HES’e karşıyız… Bu nedenle Yuvarlakçay da HES inşaatlarında aynı sorunlar olduğunu bildiğimiz için,burada yapılacak HES'e de karşıyız. Selamlarımızla.

www.findiklidereleri.com
Mevlut Gurkan