23 Eylül 2013 Pazartesi

Basın Açıklamasına Çağrı (28.09.2013, Cumartesi, 18.00)

GEZİ DİRENİŞİNE YÖNELİK POLİS ŞİDDETİ YALNIZCA İNSANLARI ÖLDÜRMEDİ, BU KEZ ÖLDÜRÜLEN DİĞER HAYVANLAR İÇİN SOKAKTAYIZ!

Yer: Gezi Parkı merdivenleri
Tarih: 28.09.2013, Cumartesi
Saat: 18:00


Gezi direnişi sırasında devlet, 6 kardeşimizi aramızdan söküp aldı, fakat devlet terörünün tek kurbanı onlar olmadı. Hepimizin üzerinde, silah olarak kullanılan kimyasal biber gazları ve şiddet uygulamaları sesimizi kısmaya, meşru taleplerimizi farklı yerlere çekmeye çalışarak bizi tehdit etmeye de devam ederken başka canlıların da yaşamlarına mal oldu.

Bu süreç içerisinde kaç insanın katledildiğini, yaralandığını, gözünü kaybettiğini kendi iletişim araçlarımızla duyurmaya çalıştık, protestolar süresince polis şiddetinden kaynaklanan hak ihlallerini teşhir etmek ve bunlarla mücadele etmek için omuz omuza durduk, elimizden geleni yaptık. Ancak bir de hiçbir şeyden haberi olmayan, bir anda kendisini kaos ortamının içinde bulan hayvanlar vardı ki hayvanlara duyarlı kesim dışında kimse onlardan haberdar olmadı, olsa da kimse bir şeyler yapmaya gerek duymadı. Bu süreçte kaç hayvanın katledildiğini bilmiyoruz hatta tahmin bile edemiyoruz çünkü hayvanlar bu gibi olaylarda ilk gözden çıkarılanlardan oldu hep.

Gezi protestolarında katledilen tüm canlıları insan-hayvan demeden anmak ve kendi vatandaşına, insana, hayvana, doğaya yaşamı zindan eden Türkiye Cumhuriyeti devleti ve AKP hükûmeti hakkındaki, Uluslararası Hayvan Hakları Mahkemesi'ne şikâyetimizi duyurmak için sizi de basın açıklamamıza davet ediyoruz.

Dayanışma ile,
Yeryüzüne Özgürlük Derneği

NOT: Basın açıklamasına birlikte yaşadığınız hayvanlarla LÜTFEN gelmeyin.

* Basın açıklamasının facebook event sayfasına ulaşmak için tıklayın.